Jump to content



Θερμοκρασίες 6800 fanless!!!


Recommended Posts

Πράγματι αυτό είναι μια σημαντική διαφορά αλλά ένα κακό κουτί με ροή δεν είναι καλύτερο από ένα καλό κουτί χωρίς ροή;

υπάρχει και η φυσική ροή που οι θερμές αέριες μάζες κατευθύνονται προς τα πάνω. αν η φυσική ροή είναι μεγαλύτερη της τεχνητής με τους ανεμιστήρες, τότε με κλειστό το κουτί "χάνεις" ;)

(τέλος πάντων, είναι λίγο πιο πολύπλοκο ακόμα, αλλά αυτή είναι μια αξιοπρεπής προσέγγιση πιστεύω)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
Oπότε λέτε για αλλαγή κουτιού?

Μπορεις να βρεις και να βαλεις μια αλλη καρτα?? Προσωρινα. Για να δεις αν το κανει και εκει.

Πολυ παραξενο μου φαινεται να φταιει το κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Oπότε λέτε για αλλαγή κουτιού?

Αν σε παιρνει να αλλαξεις κουτι, μονο καλο θα κανεις γενικα στο pc σου.

Αν δεν σε παιρνει, βολευεσαι με καμια πατεντα οπως σου ειπε ο varelasj.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βρεις και να βαλεις μια αλλη καρτα?? Προσωρινα. Για να δεις αν το κανει και εκει.

Πολυ παραξενο μου φαινεται να φταιει το κουτι.

Έχω δοκιμάσει και με άλλη faneless κάρτα πολύ μικρότερη βέβαια και δεν μου δημιουργησε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Tώρα έβαλα έναν 8άρη ανεμιστήρα να φυσάει πάνω στην κάρτα και οι θερμοκρασία σε idle σταθεροποιήθηκε στους 60 βαθμούς. Είναι φυσιολογικό?

Για 6800 ειναι φυσιολογικη θερμοκρασια πιστευω. Επισης αν τωρα σου ειναι οκ και δεν εχεις ακομα προβλημα αστο ετσι. Δε νομιζω να σε ενοχλει και τοσο ενα 8αρι :). Τρεξε κανα 3dmark αν εχεις να στρεσαρει λιγο την καρτα για να δεις αν ειναι σταθερη. Βαλτο να κανει looping για καμια ωρα να 'σαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Για 6800 ειναι φυσιολογικη θερμοκρασια πιστευω. Επισης αν τωρα σου ειναι οκ και δεν εχεις ακομα προβλημα αστο ετσι. Δε νομιζω να σε ενοχλει και τοσο ενα 8αρι :). Τρεξε κανα 3dmark αν εχεις να στρεσαρει λιγο την καρτα για να δεις αν ειναι σταθερη. Βαλτο να κανει looping για καμια ωρα να 'σαι σιγουρος

τι είναι το looping? Αν 60 σε idle είναι φυσιολογικό τότε στα παιχνίδια πόσο θα πάει? :119:

Link to comment
Share on other sites

τι είναι το looping? Αν 60 σε idle είναι φυσιολογικό τότε στα παιχνίδια πόσο θα πάει? :119:

To looping ειναι να το κανεις να τρεχει συνεχεια μεχρι να το σταματησεις εσυ. Δηλαδη μην τρεξεις μονο ενα τεστ και βγαλει το score μετα και πεις ολα οκ. Ειναι στις επιλογες του 3dmark. Κι επισης αν στο 05 το looping σου ειναι απενεργοποιημενο απλα βαλε να τρεξει 99 φορες ειναι η ακριβως απο πανω επιλογη. Αμα τρεχει καμια ωρα χωρις να σε πεταξει τοτε δεν θα εχεις prob λογικα.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα email στην gigabyte και μου είπαν όταν τους ανέφερα για τους 70-80 βαθμούς που χτυπούσε η κάρτα σε ide "As to the problem you mentioned, the temperature you mentioned is still in the acceptable range from the information which chipset vender provided." Είναι δυνατόν να λένε κάτι τέτοιο ? Mου είπαν να κατεβάσω τους νέους drivers και να προσέξω την κυκλοφορία του αέρα στο κουτί μου.

Link to comment
Share on other sites

Με ανοιχτό κουτί δεν παίζει και τόσο ρόλο. Δεν θα κάνει την κυκλοφορία/ροή που θα έπρεπε να κάνει.

Ναι αλλα οταν ειναι ανοιχτο το κουτι δεν αεριζεται καλυτερα το pc?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα φανακι να φυσαει την καρτα οπως σου ειπαν. Ουτως η αλλως με δυο ακομη 8αριδες σε full που εχεις δεν θα δεις και μεγαλη διαφορα θορυβου...:)

Παντως 6800+fanless+ καλοκαιρι=κατι δεν μαρεσει...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε τους 2 8άριδες να βαράνε πίσω και αγόρασε άλλον έναν και κούμπωσε το πάνω στην κάρτα.

Είχα μία FX5600Ultra 256 της Prolink και κάποια μέρα το fan της κάρτας άρχισε να κάνει έναν ενοχλητικό θόρυβο… το απενεργοποίησα και έβαλα ένα 8άρι ανεμιστήρα και παίζει ΟΚ! Μέχρι 45-50C φτάνει όταν παίζω παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βρίσκομαι σε απόγνωση...Οι θερμοκρασίες δεν πέφτουν και σκέφτομαι σοβαρά να τη συνδέσω με το ρεσερατορ. Πόσο λέτε να πάνε οι θερμοκρασίες έτσι? Να το πάω στο πλαίσιο να μου το συνδέσουν για ασφάλεια?

Φανάκι έβαλα αλλά μου έχει πάρει τα αυτιά...έχω συνηθήσει βλέπεται να μην ακούω τίποτα από το σύστημα και έστω και ο λίγος (?) θόρυβος με ενοχλεί :009:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.