Jump to content



Θερμοκρασίες 6800 fanless!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μόλις έβαλα επάνω την gigabyte geforce 6800 fanless( http://www.giga-byte.com/VGA/Products/Products_GV-N68128DH.htm ) ως αντικατάσταση της 5700 που χάλασε(?). Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι η οθόνη σβήνει μετά από κάποια ώρα, όπως ακριβώς γινότανε και με την 5700! Ακουμπώντας την κάρτα διαπίστωσα πως άνετα έψηνα καφέ επάνω ενώ το πρόγραμμα της gigabyte μου λέει θερμόκρασία πάνω κάτω 75-80 βαθμούς (idle). Να δοκιμάσω να παίξω τίποτα δεν τολμώ! Στο σύστημα υπάρχουν δυο ανεμιστήρες 8εκ. ο ένας βάζει και ο άλλος βγάζει.

Οι θερμοκρασίες είναι φυσιολογικές; Αν ναι, γιατί σβήνει η οθόνη;

τι μπορεί να φταίει;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
Πρεπει να φτιαξεις την θερμοκρασια μεσα στο κουτι σου...

Ναι αλλά έχω δύο ανεμιστήρες 8άρηδες να δουλεύουν σο full και άλλους δεν παίρνει το κουτί (είναι ένα μικρό noname :009: ). Τα καλώδια είναι συμαζεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το κουτι βαλε ενα fanaki μποστα στην καρτα να τη φυσαει και περιμενε να δεις αν σου κλεισει παλι η οθονη. Αν οχι τοτε υπαρχει σιγουρα prob θερμοκρασιας, αν κλεισει παλι τοτε ισως παιζει κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει περίπτωση να φταίει τίποτα άλλο για το σβύσιμο της οθόνης εκτός των θερμοκρασιών? Παλιά δεν μου το έκανε αυτό με την άλλη κάρτα αλλά από τότε που έβαλα υδρόψυξη στον επεξεργαστή μου άρχισε τα νούμερα και με την προηγούμενη καρτα. Νομίζω ότι πριν δεν υπήρχε πρόβλημα γιατί η ζαλμαν 7000cu που είχα για τον επεξεργαστή έκανε ένα σχετικό ρεύμα αέρα μέσα στο κουτί. Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι φταίει αυτό; Για δείτε τι λέει κι εδώ

Το είδα και παραξενεύτικα. Αλλά μήπως είναι αυτό που λέω ότι η αερόψυξη στον cpu φυσάει αέρα και στην κάρτα ενω σε εμένα όχι μιας και υπάρχει μπλοκ και όχι ψύχτρα?

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το κουτι βαλε ενα fanaki μποστα στην καρτα να τη φυσαει και περιμενε να δεις αν σου κλεισει παλι η οθονη. Αν οχι τοτε υπαρχει σιγουρα prob θερμοκρασιας, αν κλεισει παλι τοτε ισως παιζει κατι αλλο...

Δεν χρειάζεται να το κάνω γιατί έβαλα το σεσουαρ να φυσάει κρύο αέρα στην κάρτα και εκτός ότι η θερμοκρασία έπεσε στους 58 βαθμούς (είναι φυσιολογικό?) δεν μου ξαναπαρουσίασε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν είναι λίγο περίεργο να φταίει αυτό; Εδώ οι άλλοι τη βάλανε να δουλεύει χωρίς καν ροή αέρα στο κουτί και δεν έπαθε τίποτα. :120: :102:

Σε ιδιο κουτι σαν αυτο που περιγραφει ο φιλος? Δεν νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να το κάνω γιατί έβαλα το σεσουαρ να φυσάει κρύο αέρα στην κάρτα και εκτός ότι η θερμοκρασία έπεσε στους 58 βαθμούς (είναι φυσιολογικό?) δεν μου ξαναπαρουσίασε πρόβλημα.

Eφοσον σου επαιξε ετσι ή θα μεινεις με το case ανοιχτο να περνει αερα ή θα βαλεις κανα fanaki να τη φυσαει στα 7 volt. (κιτρινο-κοκκινο θα σου δωσουν 7volt)

Link to comment
Share on other sites

Οντως περιεργο. Εμενα με παρεξενευει και το γεγονος οτι μια 6800 ειναι fanless αλλα γιαυτο τεσπα η gb κατι θα ξερει. Nick αν δουλεψεις με ανοιχτο κουτι πως πας απο θερμοκρασιες? Η το εχεις ανοιχτο ηδη?

Link to comment
Share on other sites

Σε ιδιο κουτι σαν αυτο που περιγραφει ο φιλος? Δεν νομιζω.

Oπότε λέτε ότι φταίει το κουτί για τις θερμοκρασίες και ότι οι ανεμιστήρες είναι μόνο οκτάρηδες? Δηλαδή όποιοι έχουν μεγάλες κάρτες έχουν και μεγάλα κουτιά? :009: Πείτε μου όμως τι θερμοκρασίες να θεωρήσω φυσιολογικές για μία τέτοια κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Οντως περιεργο. Εμενα με παρεξενευει και το γεγονος οτι μια 6800 ειναι fanless αλλα γιαυτο τεσπα η gb κατι θα ξερει. Nick αν δουλεψεις με ανοιχτο κουτι πως πας απο θερμοκρασιες? Η το εχεις ανοιχτο ηδη?

Κλειστό είναι σαν λέβητας :120: . Ανοιχτό το έχω φυσικά.. :120:

Link to comment
Share on other sites

Σε ιδιο κουτι σαν αυτο που περιγραφει ο φιλος? Δεν νομιζω.

Πράγματι αυτό είναι μια σημαντική διαφορά αλλά ένα κακό κουτί με ροή δεν είναι καλύτερο από ένα καλό κουτί χωρίς ροή;

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι αυτό είναι μια σημαντική διαφορά αλλά ένα κακό κουτί με ροή δεν είναι καλύτερο από ένα καλό κουτί χωρίς ροή;

Ειναι λιγο αοριστη/γενικη η ερωτηση μιας και παιζουν πολλα ρολο στην θερμοκρασια του κουτιου αλλα θα σου πω οτι σε ενα κακο μικρο κουτι χωρις καλη/σωστη εξαερωση το οποιο ειναι και φορτωμενο με μεγαλη εστια θερμοτητας, το να κινειται ο αερας μεσα εστω και υποτυπωδες (ο οποιος θα ειναι ζεστος λογο ολων των παραπανω) δεν βοηθαει σε τιποτα.

Θελει βελτιωση οπωσδηποτε η αλλαγη.

Στην περιπτωση μας, η fanless καρτα δεν μπορει να ανταπεξελθει υπο αυτες τις συνθηκες.

+1 μειον οτι ειναι καλοκαιρακι.

Να σημειωσουμε οτι ο φιλος το εχει ανοικτο το κουτι = no air flow και ειναι λιγο πιο υποφερτη η κατασταση.

Αυτο αποδεικνειει με βαση ολα τα παραπανω οτι αν το κλεισει θα εχει μια υποτυπωδη ροη αλλα λογο ανεπαρκειας η θερμοκρασια ανεβαινει τοσο πολυ που κανει τα πραγματα χειροτερα.

Ειναι κανονας οτι αν το κουτι σου το εχεις ανοικτο για να μην υπερθερμενεται, κατι δεν παει καλα με το κουτι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.