Jump to content



Προβλημα:MSI K7N2 DELTA-ILSR


Aris137

Recommended Posts

Εχω ενα προβλημα σε αυτην την mainboard ντυμενη με το κορυφαιο αλλοτε chipaki Ν-force 2 Ultra!Το προβλημα ειναι χρονιο!Πριν ξεκινησω την περιγραφη ειναι σημαντικο να σας πω οτι δουλευω με εναν IDE WD 60GB 5200 RPM(Ειμαι απαραδεκτος το ξερω αλλα δεν ειχα φραγκα τοτε,ειμαι ευχαριστημενος ομως)!Οταν την

πρωτοπηρα ειχα το προβλημα οτι δεν μπορουσε να εντοπισει τον σκληρο!Ξεκιναγε,εκανε το μπιπ και στο logo κολλαγε(εκεινη την στιγμη ξεκιναει η ανιχνευση)!Καποια στιγμη με αλλαγη καλωδιων και πολυ ιδρωτα (updates bios,drivers,bios checking κλπ)εστρωσε και δουλευε ρολοι εως οτου εβγαλα την 5600 και εβαλα μια 5900 και εκτοτε μου κανει τα ιδια νερα!Η λυση ειναι να βγαλω το ρευμα απο τον σκληρο(ο οποιος σε ολα τα αλλα συστηματα δουλευει αψογα),να μπω στα bios,να το συνδεσω τοτε(με ρισκο τον κινδυνο του ρευματος),να κανω την χειροκινητη ανιχνευση,τοτε τον βρισκει, παταω ena "save and exit" ,κανω επανεκιννηση και ολα πανε ρολοι(οσες επανεκιννησεις κι αν κανω)!Οταν τον κλεισω και μετα τον ξανανοιξω πρεπει να ακολουθησω παλι την εκνευριστικη διαδιακασια που προαναφερα!Δοκιμασα εναν IDE ATA 100 80 GB 7200 σκληρο και τον βρηκε κανονικα!Λετε να φταιει ο σκληρος?Δεν ειναι παραξενο?Γιατι τον βρισκει κανονικα μεσα στα bios??Το συστηματακι το αγαπαω!Δεν θελω να το χασω τοσο αδοξα!Μηπως παιζει κατι με τα ρευματα???Heeeeeelp!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι το προβλημα βρισκεται στους Nforce,παντως ειναι οι τελευταιοι!Με τον controller πιστευω οτι κατι δεν παει καλα!Τον σκληρο τον εχω μονο του στο IDE 1 ως Master με την καλωδιοταινια της MSI (την κοκκινη που δινει) συνδεδεμενη με την ακρη και οχι με την μεση που προτεινεται για το slave!Οι 2 αλλες συσκευες βρισκονται στο Ide 2!Τα bios ειναι τα τελευταια απο το site της MSI,6570v78 BIOS!!!!Oταν την ειχα παρει απο φιλο ειχε Mod bios!!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα modαρισμενα bios απο tweakers!Ηταν τα 7.6 και εγω αργοτερα εβαλα τα 7.8!Οχι δεν ειχε προβληματα!Μα γιατι τον βρισκει οταν τον συνδεω ενω βρισκομαι στα bios??Θα τα δω τα ρευματα!Ισως να ειναι ο σκληρος!!Θα δοκιμασω αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς την ίδια μητρική.Η αλήθεια είναι ότι είναι υπερπλήρης, αλλά βγάζει προβλήματα.Εγώ την έχω με μία πειραγμένη έκδοση του bios για full extra και με ένα σκληρό WD 20GB νομίζω 7200 πάνω, χωρίς προβλήματα.Δες κατα πρώτο, εάν έχει κουμπώσει καλά η ταινία.Μετά δες εάν σου φτάνει το ρεύμα.Δοκίμασε τον σκληρό σε άλλο σύστημα εάν αναγνωρίζεται μια χαρά.Από nforce drivers, εγώ έχω τους τελευταίους ide.Μπορείς να τους βρεις εδώ: http://www.nforcershq.com/forum/nforce-drivers-vf28.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.