Jump to content



Μερικές πληροφορίες για μητρική


beisnikos_spi

Recommended Posts

Γειά σας, έχω βρει ένα φιλαράκι που έχει παλιές μητρικές socket 478 στο μαγαζί του κ μου πρότεινε να πάρω την Gigabyte GA-8KNXP!! Την εν λόγω μητρική την έχει κ ένας φίλος μου κ αν κρίνω από τις θερμοκρασίες που έχει στον πρέσκοτά του, από την ταση του ρεύματος που δείχνει το CPU-Z, από τον αριθμό των συσκευών που μπορεί να υποστηρίξει, από το 6φασικό ρεύμα που δίνει χάρη στο DPS (Dual Power System), αλλά κ από τα 6 slots για μνήμες που δέχεται, πιστεύω ότι ήταν η καλύτερη μητρική της εποχής της..

θέλω την γνώμη σας.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς ποτέ να πεις οτι κάτι ήταν ή είναι "το καλύτερο" πολύ απλά γιατί κανείς δεν τα έχει δοκιμάσει όλα και τα κριτήρια/απαιτήσεις του καθενός είναι διαφορετικά.

Σίγουρα είναι μια εκ των κορυφαίων μητρικών και την έχω δει σε δράση.

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ.. Κατάλαβα..

Πάντως πιστεώω οτι θα είναι καλύτερη από την παλιο MSI που έχω...

Να φανταστείτε ότι με Stacker, Hyper 6 και Prescott στα 3,2 αυτή τη στιγμή που μιλάμε έχω 49 βαθμούς... Μετά από γερό παιχνίδι ξεπερνά τους 70 βαθμούς.. Έλεος δηλαδή..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί αυτή η μητρική θα σου δίνει χαμηλότερες θερμοκρασίες. Πιστεύω ότι αυτό εξαρτάται από τον επεξεργαστή, την ψύκτρα και την θερμοαγώγιμη πάστα που χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..

Με το παλλικάρι που έχει την εν λόγω μητρική έχουμε ακριβώς τον ίδιο επεξεργαστή, ακριβώς την ίδια ψύκτρα, ακριβώς την ίδια πάστα.. μόνο που αυτός έχει ένα κουτί αντεκ..

και στο στάκερ ο αέρας ανακυκλώνεται πολύ καλύτερα από το αντεκ...

Τί έχετε να πείτε?? Εγώ ψηφίζω δαγκωτό μητρική..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..

Με το παλλικάρι που έχει την εν λόγω μητρική έχουμε ακριβώς τον ίδιο επεξεργαστή, ακριβώς την ίδια ψύκτρα, ακριβώς την ίδια πάστα.. μόνο που αυτός έχει ένα κουτί αντεκ..

και στο στάκερ ο αέρας ανακυκλώνεται πολύ καλύτερα από το αντεκ...

Τί έχετε να πείτε?? Εγώ ψηφίζω δαγκωτό μητρική..

Εγώ πάλι, λέω ότι ο φίλος σου δεν μετράει σωστά τις θερμοκρασίες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω γιατί τις παρακολουθούσε και με πάνελ αλλά κ με το προγραμματάκι της gigabyte που διαβάζει την θερμοκρασία του bios... και δεν υπήρχε κ πολύ μεγάλη απόκλιση!!

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως η μητρική παίζει ρόλο. Εμένα με τον ίδιο εξοπλισμό τους 47 δεν τους έχει περάσει ποτέ και τώρα το καλοκαίρι. Έχω βάλει ακριβώς τον ίδιο επεξεργαστή σε μένα και σε albatron σε MSI, σε μενα είχε 44 βα8μούς, στην albatron 62 και στη MSI 55-60. Και πολλά άλλα τα οποία δεν υπάρχει λόγος να αναφέρω. Πιστεύω οτι οφείλεται το γεγονός αυτό στην τροφοδωσία της cpu απο την μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο φίλος beisnikos_spi οι μετρήσεις δεν έγιναν μονομερώς. Απόδειξη ότι η Albatron όταν έλεγε 62 βαθμούς έτρωγε κόλλημα και reset.Και με aircondition στο δωμάτιο έπεφτε στους 57-58 και δεν κολλούσε ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μετρήσεις με ένα εξωτερικό θερμόμετρο τον επεξεργαστή τότε δεν μπορείς να έχεις αντικειμενικά κριτήρια και αποτελέσματα.

Η μετρήσεις από μητρικές προφανώς είναι διαφορετικές μεταξύ τους, όπως και εξαρτάται από πάρα πολλούς παράγοντες όπως η τοποθέτηση ψύχτρας, θερμοαγώγιμης, επεξεργαστή κ.α.

Πάντως αν αλλάζεις μητρική μόνο και μόνο για θερμοκρασίες καλύτερα να αλλάξεις ψύξη και όχι m/b

Link to comment
Share on other sites

Oι επεξεργαστές δεν δουλεύουν σε διαφορετικές θερμοκρασίες σε μια μητρική και με διαφορετικές σε άλλη.

Ανάλογα τον σένσορα της μητρικής η θερμοκρασία διαβάζεται διαφορετικά.

Όταν το Vcore είναι το ίδιο, η συχνότητα είναι η ίδια, οι θερμοκρασίες κουτιού και δωματίου είναι ίδιες, είναι τουλάχιστον αφελές να πιστεύουμε οτι ανάλογα τη μητρική αλλάζει και η πραγματική θερμοκρασία του επεξεργαστή σε χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.