Jump to content



μπλε οθόνη με κινέζικα!


bibis1442169099

Recommended Posts

έχω βρει την αιτία μάλλον!!

μου το ξαναέκανε αυτό την ώρα που μιλούσα με web camera με έναν φίλο μου, όπως και την προηγούμενη φορά!

το αρχείο που ανέφερε είναι:nmUSBIF.sys και ο κωδικός λάθους DRIVER IROL NOT LESS OR EQUAL!

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να χαμηλώσεις το o/c σου και να τσεκάρεις με memtest τις μνήμες σου...όπως επίσης και τα settings τους στο bios.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

τα έχω κάνει όλα αυτά χωρίς κανένα πρόβλημα! άλλωστε τον έχω καιρό έτσι! τώρα εμφανίστηκε και μάλιστα άμα είδες προηγουμένως όταν χρισημοποιόυσα την κάμερα!την προηγούμενη δηλαδή φορά που μου το έκανε αυτό ήταν ακριβώς την ίδια στιγμή!

και εξάλου απο το μήνυμα λάθους καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά με τους drivers ή με το usb αλλά μάλλον το πρώτο!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου....κλείσε την σύνδεση σου.

....και τρέξε για κανά μισάωρο memtest από δισκέτα ή winmemtest.

Αν περάσεις επιτυχώς χωρίς λάθη.....τότε τρέξε για το ίδιο διάστημα Prime95 σε blend test.

Θα δείς ....ότι τελικά το σύστημα σου είναι ασταθές.

Link to comment
Share on other sites

έχω τρέξει memtest 3 ώρες!

snm 2 ώρες για cpu και 2 επίσης τις μνήμες!

και σου είπα ότι το σύστημα το έχω έτσι 1 χρόνο!

το πρόβλημα μου εμφανίστηκε εδώ και μια εβδομάδα!

οπότε δεν είναι θέμα αστάθειας!

για τον κωδικό λάθους και το αρχείο που ανέφερα παραπάνω τι έχεις να πεις?

Link to comment
Share on other sites

έκανα μια έρευνα στο forum και είδα κάποιον με ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!

σε αυτόν έφταιγε το netmod modem USB και κάνοντας το σειριακό έφτιαξε!

βέβαια έτρωγε συνάχεια μπλε οθόνες!

σε μένα πιστεύω φταίει η web cam γιατι με πετάει μπλε οθόνη τις 2 φορές που την χρισημοποίησα και όχι στα καλά καθούμενα!!

Link to comment
Share on other sites

Σ εμενα οι μπλε οθονες ηταν θεμα μνημης και οπως ειπε και ο Τασος...στα win xp οι μπλε οθονες ειναι συνηθως ( αν οχι παντα ) απο τον επεξεργαστη η τις μνημες.Δοκιμασε να τρεξεις default την cpu σου να δεις αμα θα σου κανει τα ιδια και μετα ψαξε να δεις αν ειναι θεμα drivers

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εντάξει σέβομαι την αποψή σας αλλά επειδή έχω αναφέρει ότι έχουν γίνει όλα αυτά τα test με όλες τις ρυθμίσεις και έχω εξετάσει θέματα μνήμης, επεξεργαστή κτλπ πολλές φορές, θέλω να μου ερμηνεύσει κάποιος τα μηνύματα λάθους που έχω ήδη αναφέρει!εντάξει θα μου πεις ότι το usb μπορεί να επηρεάζεται από το overclocking αλλά εάν υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου πει τι σημαίνουν........??

όσο αναφορά για τις μπλε οθόνες από μνήμη κτλ μου έχει τύχει μπλε οθόνη και ήταν χαλασμένη η μνήμη μου ύστερα από memtest αλλά σε αυτήν την περίπτωση μου βγάζει κάποιους άλλους κωδικούς λάθους!!

σας παραμπέμπω εδώ http://www.overclockers.gr/vbull/showthread.php?t=13048

που είναι ακριβώς τα ίδια μηνύματα με την διαφορά ότι εμένα δεν μου το κάνει συχνά παρά μόνο τις 2 φορές που χρισημοποίησα web camera!δηλαδή παίζω game 5 ώρες και δεν μου κάνει τίποτα!ή τον έχω ανοιχτό μια μέρα και όλα ok!

αυτά τα γράφω για να προχωράει λίγο το θέμα και μην επαναλαμβάνονται τα ίδια!

εννοείται σεβαστές όλες οι βοήθειες!!χωρίς παρεξήγηση πάντα!!και ευχαριστώ για την βοήθεια!!! :057:

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα μου εμφανίστηκε εδώ και μια εβδομάδα!

οπότε δεν είναι θέμα αστάθειας!

Επίσης σκέψου τι αλλαγές-προσθήκες έκανες το τελευταίο πρόσφατο διάστημα

και δοκίμασε επίσης να δουλέψεις με ένα restore point λίγο παλαιότερο.

Link to comment
Share on other sites

οκ φίλε μου θα δοκιμάσω!

απλώς λέω να το αφήσω λίγο χωρίς να χρισημοποιήσω την camera να δω αρχικά εάν θα κάνει τίποτα!

ναι αυτο κανε γιατι οντως αυτη η καμερα δε σου ξηγηθηκε αντρικια! :003: ....και μενα για service ειναι το pc με τα ιδια προβληματα...σνιφ :090:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μου ξαναέβγαλε μπλε οθόνη στο άσχετο με τα ίδια μηνύματα περι usb!

επειδή έχω και netmod modem της intracom το έκανα σειριακό και βλέπουμε?

υπάρχει περίπτωση να επηρεάζονται οι θύρες usb από overclocking??

Link to comment
Share on other sites

Το είχα παθει και εγώ και ήταν θέμα usb device.....

τα usb που εχω συνδεδεμενα ειναι το crypto F200 με νομιζω τελευταιους drivers

το ποντικι μου και το πληκτρολογιο επειδη ακουσον ακουσον ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΟΙ ΘΥΡΕΣ ΤΟΥΣ .......μετα απο καποιο καιρο σταματησαν να δουλευουν απροιδοποιητα! και να πω επισης πως το crypto δουλευει στο δευτερο pc τελεια ενω στη μπλε οθονη που μου εβγαζε το αλλο pc δε προλαβαινα να διαβασω τπτ-εκανε restart....

Link to comment
Share on other sites

εμένα οι μνήμες δεν έχουν πρόβλημα! τις έχω λιώσει στα test.

τώρα κατέβασα και τους καινούριους drivers του chipset της μητρικής γιατί δεν έχω βάλει τους τελευταίους ακόμα!

έκανα και σειριακό το netmod και περιμένω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.