Jump to content



Mητρικη για AMD64 X2 και Linux compatible


small_boy22

Recommended Posts

Αποφασισα να αγορα τον X2 4400+

Το ολο θεμα μου ειναι το chipset και αν ολα στην μητρικη μου παιξουν με Linux

Λεω να παω σε NVidia NForce 4 Ultra ή SLi

Εχει και η Via κατι chipset αλλα δεν ξερω τι πιανουν..

Ο WAntilles σε αντιστοιχο τοπικ διαβασα οτι εχει μια DFI LANParty nF4 SLI-DR με το NF4 SLI και δεν φαινεται να εχει καποιο προβλημα αν και τον ρωταω γι'αυτο ..

Να το τονισω απο τωρα οτι δεν θα κανω overclock και θα παω σε 2GiB RAM.

Θα παιξω με δυο SATA το λιγοτερο και οχι RAΙD...τουλαχιστο τo RAID δεν ειναι στα αμεσα σχεδια μου..

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν κανεις oc, παρε οποια NF4 μητρικη θελεις....

Επισης καλο ειναι να παλεψεις για 2χ1Gb stick και οχι 4χ512...

DFI NF4 ultra-D απο μενα...

Γενικα ψαξε για non-SLI μοντελα.... το απλο NF4...μιας που τα περισσοτερα SLI μοντελα σου πασαρουνε εξτρα raid ελεγκτη o οποιος οπως λες ειναι αχρηστος για σενα...

Link to comment
Share on other sites

Ο WAntilles σε αντιστοιχο τοπικ διαβασα οτι εχει μια DFI LANParty nF4 SLI-DR με το NF4 SLI και δεν φαινεται να εχει καποιο προβλημα αν και τον ρωταω γι'αυτο.

Όντως έχω τη motherboard που αναφέρεις.

Δεν το είχα δει. Τώρα που το είδα, σου απάντησα:

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=141690&postcount=50

Μάλιστα διόρθωσα και προηγούμενο ποστ, ώστε να φαίνονται οι φώτο που είχες ζητήσει:

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=140903&postcount=48

Θα παιξω με δυο SATA το λιγοτερο και οχι RAΙD...τουλαχιστο τo RAID δεν ειναι στα αμεσα σχεδια μου..

Πήρα την SLI-DR γιατί χρειαζόμουν τα επιπλέον 4 κανάλια SATA. Το SLI δεν με ένοιαζε. Το nF4-Ultra μου αρκούσε.

Αμα δεν κανεις oc, παρε οποια NF4 μητρικη θελεις.

Δεν θα το έλεγα. Ίσως να μην είναι όλες ίσα κι όμοια.

Δές στο παραπάνω αναλυτικό μου ποστ:

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showpost.php?p=141690&postcount=50

στην προσθήκη στο τέλος, ότι κάποιοι που δεν είχαν DFI είχαν μερικά επιπλέον προβλήματα, και μάλιστα πολύ σοβαρά και οξυμένα.

DFI NF4 ultra-D απο μενα.

Και από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχω τη motherboard που αναφέρεις.

Δεν το είχα δει. Τώρα που το είδα, σου απάντησα:

http://66.160.185.67/vbull/vb/showpost.php?p=141690&postcount=50

Μάλιστα διόρθωσα και προηγούμενο ποστ, ώστε να φαίνονται οι φώτο που είχες ζητήσει:

http://66.160.185.67/vbull/vb/showpost.php?p=140903&postcount=48

Πήρα την SLI-DR γιατί χρειαζόμουν τα επιπλέον 4 κανάλια SATA. Το SLI δεν με ένοιαζε. Το nF4-Ultra μου αρκούσε.

Δεν θα το έλεγα. Ίσως να μην είναι όλες ίσα κι όμοια.

Δές στο παραπάνω αναλυτικό μου ποστ:

http://66.160.185.67/vbull/vb/showpost.php?p=141690&postcount=50

στην προσθήκη στο τέλος, ότι κάποιοι που δεν είχαν DFI είχαν μερικά επιπλέον προβλήματα, και μάλιστα πολύ σοβαρά και οξυμένα.

Και από μένα.

Καταρχας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και την βοηθεια.

Τις τελευταιες μερες κοιτουσα το configuration των kernel 2.6.x και 2.4.x

Εχουμε και λεμε:

1)Για την καρτα ηχου ολα ok.

2)Για τους sensors ολα OK , υπαρχει υποστηριξη μεσω του i2c και για το ΝF4 και στον 2.6.x

3)Για τις καρτες δικτυου.

a) Οσον αφοτα την Μarvell-88E8001 Gigabit PCI

Yπαρχει κανονικα υποστηριξη στον 2.6.13.x και 2.4.31 στιν κατηγορια 1000Mbps αλλα οταν κοιταζω στο help εχει μια λιστα με τις μητρικες και τις εχει ολες εκτος απο την DFI αλλα φανταζομαι θα παιξει γιατι φοραν ολες οι μητρικες το ιδιο chip.

B)Για την καρτα που ειναι στην PCI-X δεν βρηκα κατι στον πυρηνα σχετικα με

Vitesse VSC8201 αλλα για να παιζει σε ολους μαλλον ειναι καπου μαζεμενη η υποστηριξη και οχι ξεχωριστα.

4)Για RAID δεν θα κανω και δεν με απασχολει στο αμεσο μελλον.

5)--> Αφου παιζουν ολοι οι SATA δεν θα εχω προβλημα αφου στο μηχανημα θα εχω μονο SATA.

Κατα τα αλλα πιστευω οτι ουσιαστικα πιστευω οτι θα παιξουν ολα.

Παρολαυτα NVidia αλλα και Via εχουν αρκετα καλη υποστηριξη στον πυρηνα με την Via να εχει ενα ελαφρυ προβαδισμα ισως..

--> αλλα παω για DFI NF4.

WAntilles οσον αφορα το θεμα εδω: http://66.160.185.67/vbull/vb/showpost.php?p=141690&postcount=50

Για το cool 'n quit ή και το powernow που εχω σε εναν Athlon XP-M το

<*> ACPI Processor P-States driver

χρειαζοταν παντα.

Οσον αφορα τα lost ticks υπαρχει υποστηριξη για κατι στον πυρηνα που λεγεται HPET..Το συναντησα σε δυο επιλογες στον 2.6.13.x και μου φαινεται οτι στην δευτερη λεει να το βαλουμε αν δεν υποστηριζει η mobo ΑPIC κτλ..

Θα το κοιταξω οταν παω σπιτι αλλα δεν ειμαι απολυτως σιγουρος οτι αυτα που λεω ισχυουν...δεν μπορω να το ελενξω τωρα απο το εργαστηρι της σχολης γιατι εχει :068: Winblows

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν κανεις oc, παρε οποια NF4 μητρικη θελεις....

Επισης καλο ειναι να παλεψεις για 2χ1Gb stick και οχι 4χ512...

DFI NF4 ultra-D απο μενα...

Γενικα ψαξε για non-SLI μοντελα.... το απλο NF4...μιας που τα περισσοτερα SLI μοντελα σου πασαρουνε εξτρα raid ελεγκτη o οποιος οπως λες ειναι αχρηστος για σενα...

Με μπερδευεις. Στο δικό μου θρεατ μου ελεγες για MSI K8 NEO.

Με ενδιαφέρουν πολυ τα 4 sata καναλια και καθόλου το sli.

MARVELLL ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙ

Αν δεν πάρω στο τέλος dfi θα φταιει αυτο το κολοτσιπ για lan

POTE πια Marvel

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδευεις. Στο δικό μου θρεατ μου ελεγες για MSI K8 NEO.

Με ενδιαφέρουν πολυ τα 4 sata καναλια και καθόλου το sli.

MARVELLL ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙ

Αν δεν πάρω στο τέλος dfi θα φταιει αυτο το κολοτσιπ για lan

POTE πια Marvel

Εχεις δοκιμασει Kernel compilation με υποστηριξη για το Μarvel chip που φοραει η DFI ??

Φαινεται να το υποστηριζει.

Link to comment
Share on other sites

Με μπερδευεις. Στο δικό μου θρεατ μου ελεγες για MSI K8 NEO.

Με ενδιαφέρουν πολυ τα 4 sata καναλια και καθόλου το sli.

MARVELLL ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙ

Αν δεν πάρω στο τέλος dfi θα φταιει αυτο το κολοτσιπ για lan

POTE πια Marvel

το παιδι ειναι θετικα προδιατεθιεμενο για την DFI, οποτε και προτεινεται... ετσι απλα

Γενικα μετα απο τοσες συζητησεις dfi vs all, εχω καταληξει να μην την προτεινω ετσι γενικα, αλλα μονο αμα ο αλλος εχει μια ιδεα τι εστι DFI ασχετως oc... Αρκετα thread εχουν ανοιξει "μου καηκε η ρημαδα" μεχρι στην 3η σελιδα βρισιματος της dfi να ανακαλυψεις οτι εδινε 2.6V απο την 5αρα, ειχε συνδεσει το αποσπωμενο 4πινο (απο το 24πινο) στο 4πινο της μητρικης.... και αλλα χαριτωμενα....

;)

Η dfi εχει 2 lan οπως και οι περισσοτερες μητρικες. ενα της nvidia κι ενα της marvell... Οποιο θες βαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει Kernel compilation με υποστηριξη για Μarvel chip ??

Δεν εχω ιδέα τι ειναι αυτό.

Απλα με 2 asus που ειχα παλια μου ειχε αλάξει τα φωτα το marvel. Reboot και ξανα reboot ποτε δουλευε ποτε οχι

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδέα τι ειναι αυτό.

Απλα με 2 asus που ειχα παλια μου ειχε αλάξει τα φωτα το marvel. Reboot και ξανα reboot ποτε δουλευε ποτε οχι

Σε windows αναφερεσαι ?

Σε αυτο το thread τσεκαρουμε την συμβατοτητα με Linux ;)

@SLN ,

το σωστο ειναι να παιζουν και τα δυο LAN, για να κανεις bridge firewall ή cluster με master node την DFI χωρις εξτρα κοστος ;)

Αφου θα τα πληρωσεις που θα τα πληρωσεις :040:

Link to comment
Share on other sites

@SLN , το σωστο ειναι να παιζουν και τα δυο LAN, για να κανεις bridge firewall ή cluster με master node την DFI χωρις εξτρα κοστος ;)

Πολυ σωστο... Και δεν διαφωνω καθολου. Εγω δεν ειπα οτι δεν δουλευει το marvell lan... οποτε βαλτο στο αλλο... (ετσι κι αλλιως δεν χρησιμοποιω κανενα απο τα 2 για να εχω προσωπικη αποψη) απλα το ανεφερα ετσι πληροφοριακα λογω τoυ οτι ο Γιαννης δεν συμπαθει την marvell...

Link to comment
Share on other sites

η marvel παντως διαθετει οδηγους για λινουξ. κατεβασα για την δικη μου μητρικη αλλα δεν ετυχε να τους δοκιμασω οποτε δεν μπορω να πω αν δουλευουν.

υπαρχουν επισης και οδηγοι του nforce της nvidia για λινουξ

Link to comment
Share on other sites

η marvel παντως διαθετει οδηγους για λινουξ. κατεβασα για την δικη μου μητρικη αλλα δεν ετυχε να τους δοκιμασω οποτε δεν μπορω να πω αν δουλευουν.

υπαρχουν επισης και οδηγοι του nforce της nvidia για λινουξ

Παιδιά όλα αυτά υπάρχουν έτοιμα μέσα στους καινούργιους πυρήνες. Μάλλον τα δίνουν για όσους έχουν μείνει ακόμα στον 2.4 και δεν θέλουν να αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Με Marvell chipset είμαι (τέως asusp4p800 deluxe , νυν asus a8v deluxe), και όλα δουλεύουν τέλεια. Το μόνο που πρέπει να προσεχθεί είναι πως το module πλέον έχει γίνει obsolete (sk98lin), επομένως βάζεις κάποιο άλλο (εννοείται κατά προτίμηση compiled στον πυρήνα), το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι το Syskonnect gigabit ethernet (προφανώς και οι δύο μητρικές έχουν gigabit lan πάνω τους).

Link to comment
Share on other sites

WAntilles ειπες με τους SATA σε DFI ολα OK , σωστα ??

Σε αντιστοιχη συζητηση που ειχα σε ξενο forum η λυση της Via αναφερεται ως καλυτερη.

Εγω δεν μπορω και δεν θελω να το δω απο την σκοπια του overcloker αλλα εχει δοκιμασει κανεις το Via να μας πει εντυπωσεις..Δεν ειναι αναγκη να τρεχει Linux.

Αυτο που μου εγραψε ο ιδιος χρηστης που με παροτρυνει να παρω Via ειναι οτι η NVidia δεν αφηνει Linuxαδες και χρηστες *BSD να γραψουν σοβαρους drivers για τα αντιστοιχα λειτουργικα.Κατι τετοιο μου φαινεται περιεργο ειδικα οσον αφορα το Linux.

Να τονισω οτι πολλα απο τα συμπερασματα που δινει προερχονται απο ενα NForce 3 250GB που εχει.

Το τοπικ εδω:

http://forums.2cpu.com/showthread.php?threadid=68368

Link to comment
Share on other sites

Για τις καρτες δικτυου.

a) Οσον αφοτα την Μarvell-88E8001 Gigabit PCI

Yπαρχει κανονικα υποστηριξη στον 2.6.13.x και 2.4.31 στιν κατηγορια 1000Mbps αλλα οταν κοιταζω στο help εχει μια λιστα με τις μητρικες και τις εχει ολες εκτος απο την DFI αλλα φανταζομαι θα παιξει γιατι φοραν ολες οι μητρικες το ιδιο chip.

Για αυτό το θέμα είχα γράψει στο άλλο θρεντ:

2. Επίσης κάποιο πρόβλημα είχαν γενικά με τις gigabit on-board ethernet της Marvell-Yukon (έχω μία τέτοια στην DFI μου) αλλά το έφτιαξαν κι' αυτό. Δεν θυμάμαι πώς, και δεν το έψαξα, ποτέ γιατί χρησιμοποιούσα ανέκαθεν την gigabit ενσωματωμένη του nForce4 γιατί είναι πάνω στο PCI-e bus. Αυτή λειτουργεί κανονικότατα καί σε gigabit, με τον γνωστό-παλιό reversed-engineered driver "forcedeth" που υπάρχει από τον καιρό του nForce2. Θα τον βρεις στα kernel sources μεν στην κατηγορία των 100Mbps αλλά δουλεύει απρόσκοπτα όπως είπα καί σε gigabit.

Τώρα που είδα το παρακάτω:

Με Marvell chipset είμαι (τέως asusp4p800 deluxe , νυν asus a8v deluxe), και όλα δουλεύουν τέλεια. Το μόνο που πρέπει να προσεχθεί είναι πως το module πλέον έχει γίνει obsolete (sk98lin), επομένως βάζεις κάποιο άλλο (εννοείται κατά προτίμηση compiled στον πυρήνα), το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι το Syskonnect gigabit ethernet (προφανώς και οι δύο μητρικές έχουν gigabit lan πάνω τους).

Θυμήθηκα ότι αυτή είναι η λύση. Την είχα δει και στα Gentoo forums απλά επειδή δεν χρησιμοποιώ το Marvell αλλά το nForce4, δεν το είχα συγκρατήσει γιατί δεν μ' ενδιέφερε.

Για την καρτα που ειναι στην PCI-X δεν βρηκα κατι στον πυρηνα σχετικα με Vitesse VSC8201 αλλα για να παιζει σε ολους μαλλον ειναι καπου μαζεμενη η υποστηριξη και οχι ξεχωριστα.

1. Εννοείς PCI-e.

2. Το gigabit ethernet λειτουργεί αψογότατα και πλήρως σε gigabit mode με τον παλιό καλό reversed-engineered driver "forcedeth", κι ας βρίσκεται αυτός στην κατηγορία 100Mbps στα kernel sources.

--> Αφου παιζουν ολοι οι SATA δεν θα εχω προβλημα αφου στο μηχανημα θα εχω μονο SATA.
Κατα τα αλλα πιστευω οτι ουσιαστικα πιστευω οτι θα παιξουν ολα.

Σωστά. Παίζουν τα πάντα. Καί ο SATA-II του nForce4 καί ο SATA του SI-3114.

Παρολαυτα NVidia αλλα και Via εχουν αρκετα καλη υποστηριξη στον πυρηνα...

Μα ισχύει αυτό που λέει ο Darth Moul:

Παιδιά όλα αυτά υπάρχουν έτοιμα μέσα στους καινούργιους πυρήνες. Μάλλον τα δίνουν για όσους έχουν μείνει ακόμα στον 2.4 και δεν θέλουν να αλλάξουν.

Που τα ξέρει και 100 φορές καλύτερα από εμένα.

Για το cool 'n quit ή και το powernow που εχω σε εναν Athlon XP-M το

<*> ACPI Processor P-States driver

χρειαζοταν παντα.

Απ' ό,τι κατάλαβα, υπάρχουν 2 τρόποι για power-now, μέσω του BIOS και μέσω του ACPI.

Αυτό χρειάζεται ΜΟΝΟ για μέσω του ACPI, και μέσω του BIOS δεν υποστηρίζουν power-now οι X2. Άρα γι' αυτό μου δούλευε μέχρι τώρα ο single-core που είχα (μέσω του BIOS) και δεν τό 'χα πάρει χαμπάρι ότι χρειαζόταν.

Οσον αφορα τα lost ticks υπαρχει υποστηριξη για κατι στον πυρηνα που λεγεται HPET..Το συναντησα σε δυο επιλογες στον 2.6.13.x και μου φαινεται οτι στην δευτερη λεει να το βαλουμε αν δεν υποστηριζει η mobo ΑPIC κτλ..

Θα το κοιταξω οταν παω σπιτι αλλα δεν ειμαι απολυτως σιγουρος οτι αυτα που λεω ισχυουν...δεν μπορω να το ελενξω τωρα απο το εργαστηρι της σχολης γιατι εχει :068: Winblows

Απ' ό,τι κατάλαβα που ξαναδιάβαζα προχθές για το θέμα στα Gentoo forums, ακόμα παιδεύονται οι του kernel με τα lost ticks και τους X2, αλλά σχεδόν έχουν βρει άκρη.

Και εκεί απ' ό,τι κατάλαβα, υπάρχουν πάνω από 1 τρόποι για τη μέτρηση του χρόνου.

WAntilles ειπες με τους SATA σε DFI ολα OK , σωστα ?

Σωστά. Παίζουν τα πάντα. Καί ο SATA-II του nForce4 καί ο SATA του SI-3114.

Αυτο που μου εγραψε ο ιδιος χρηστης που με παροτρυνει να παρω Via ειναι οτι η NVidia δεν αφηνει Linuxαδες και χρηστες *BSD να γραψουν σοβαρους drivers για τα αντιστοιχα λειτουργικα.Κατι τετοιο μου φαινεται περιεργο ειδικα οσον αφορα το Linux.
Να τονισω οτι πολλα απο τα συμπερασματα που δινει προερχονται απο ενα NForce 3 250GB που εχει.

Άρα ο τύπος είναι αναξιόπιστος διότι:

Είναι κοινώς αποδεκτό ότι ενώ τα nForce2-Ultra-400 και nForce4, τα nForce3 250 και Ultra δεν βγήκαν τόσο καλά (καλά δεν συζητώ για το 150 που ήταν παναθλίως πετσοκομμένο).

Βγάζει λοιπόν ο τύπος συμπεράσματα, βασιζόμενος σε σαθρό υπόβαθρο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ακομα μια φορα για της πληροφοριες ;)

Πολυ το μελετησα το θεμα.Παω για DFI NF4.

Oποιος εχει καποια ενταση να την υποβαλει εντος 2 εργασιμων ημερων :027:

YΓ: το HPET ειναι ασχετο τελικα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.