Jump to content



Σχετικα με το ανεβασμα vcore


Jason1442169106

Recommended Posts

Μιας κ πηρα καλυτερη ψυξη ειπα να ανεβω κ συχνοτητα.Πηγα λοιπον στα 3,7 (με το συστημα της υπογραφης) κ θελει περισσοτερο ρευμα.Η ερωτηση μου ειναι:Αμα δωσω πολυ ρευμα αλλα οι θερμοκρασιες ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα,υπαρχει περιπτωση να καει ο επεξεργαστης?

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν μεγειά η hyper.... Απο θερμοκρασιες τώρα πως εισαι?? Δε μας έγραψες εντυπώσεις .... Με τι τάση είσαι στα 3.5?? Μεχρι 1.555-1.600 δώσε αφοβα μετα θέλει κατα τη γνώμη μου κι άλλη ψυξη,θα το καταλαβεις απο τις θερμοκρασίες :039: :039:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα εντυπωσεις ακομα γιατι λεω να κανω ενα μικρο review να τα γραψω ολα εκει!Στα 3,5 η ταση ηταν default δλδ νομιζω 1,385V.Για να καταλαβετε περιπου για τι πραμα μιλαω στην ερωτηση, οποιαδηποτε ταση θεωρειται ασφαλης αρκει να μην περασει η θερμοκρασια τους 65 βαθμους (που ειναι απολυτα φυσιολογικη για prescott)?Αfanas 1,555-1,6 δεν ειναι λιγο μεγαλες τασεις σε σχεση με τη default που ειναι 1,385??Τοσο πολυ δεν εχω ανεβασει ποτε το vcore!@varelasj το κουτι μου ειναι το shark που ετσι κ αλλιως εχει τη σιτα στο πλαι οποτε θεωρειται ανοιχτο..

Link to comment
Share on other sites

Στους καινούργιους επεξεργαστές νομίζω οτι ενα 10-15% παραπάνω Vcore με φυσιολογικές θερμοκρασίες (<60oC) είναι ασφαλές. Έχεις 1.385 default (λίγο δεν είναι ??) οπότε μπορείς να πας 1,525-1,6 V.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 1,51 εδωσα κ πηγα μεχρι 3,85 κ παλι οχι ιδιαιτερα σταθερα.Παντως η καινουρια μου Hyper 6 ειναι φοβερη.Ακομα κ με αυτο το ρευμα κ τη συχνοτητα η θερμοκρασιες ηταν <60 κ φανταστειτε οτι ειναι πρεσκοτ.Εφοσον οι θερμοκρασιες ειναι φυσιολογικοτατες να δωσω κ αλλο ρευμα η θα πεθανει ο επεξεργαστης??

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει ψυχτρακια στα mosfet διπλα στον επεξεργαστη κ δεν ξεπερναει η θερμοκρασια τους τους 65.Νομιζω απο 80 κ πανω γινεται επικινδυνο οποτε ειμαι οκ.Θα πειραματιστω κ με λιγο παραπανω ρευματα μπας κ καταφερω να πιασω τα 4ghz..

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει ψυχτρακια στα mosfet διπλα στον επεξεργαστη κ δεν ξεπερναει η θερμοκρασια τους τους 65.

Βαλε κι ενα fanaki απο πανω αν δε βαριεσαι κι εχεις ορεξη να εισαι καλημενος!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.