Jump to content



ειναι τεχνασμα ;;;


Αναζητωντας

Recommended Posts

εχω καιρο να ασχοληθω με τον τομεα των επεξεργαστων . διαβασα αρθρα στο διαδικτυο και θα ηθελα να κανω αναβαθμιση μιας και εχω καιρο να αναβαθμισω τον επεξεργαστη και μου φαινεται οτι καποιες φορες κολλαει .εντυπωση μου κανει η τεχνολογια χυπερ θρεντινγκ της ιντελ . και ακομα περισσοτερο στους διπυρηνους της. αυτη η τεχνολογια αντοποκρινεται στις απαιτησεις για την οποια σχεδιαστηκε η αποτελει τρικ μαρκετινγκ της ιντελ .;;;το λειτουργικο συστημα εχει τη δυνατοτητα να αξιοποιει τους πορους με σκοπο να χρησιμποιειται το hype

r thredιng;; η αμδ εχει αντιστοιχη τεχνολογια ;;; οι φημες που διαβαζω οτι αρχισε η φθινουσα πορεια της αμδ ισχυουν πιστευετε ;;;; γιατι και καλα δεν μπορει να αντεπεξελθει στον ανταγωνισμο .

Link to comment
Share on other sites

Ένα λινκ για την φθίνουσα πορεία της ΑΜΔ θα ήθελα(αν το άκουσες σε κατάστημα μου αρκεί-τις προάλλες ένας πωλητής είπε σε πελάτη"Ο φορητός έχει πέντιουμ Μ στα 1,4 δηλαδή να υπολογίζετε ότι θα τρέχει στα 3,8 περίπου γιατί έχει διαφορετική αρχιτεκτονική!!!!!")

Το hyper threading αλλού βοήθησε αλλού όχι. Εξαρτάται τι κάνεις στο μηχάνημά σου

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει αρκετα και δεν θυμαμαι που το διαβασα . ειμαι αρκετα μπερδεμενος με αυτα που διαβαζω γιατι δεν πορω να διακρινω την αληθεια αναμεσα σε αυτα που λεγονται. διαβασα ενα θρεντ πριν των 13 σελιδων στο οποιο συμμετειχε και ο χιπρο και μου εκανε εντυπωση οτι αντι να ασχολουνται με θεματα ψυχρης λογικης ασχολουνται με την υποστηριξη των αγαπημενων τους εταιρειων αντι να βρουν την ουσια .δεν εχω βρει ενα θρεντ με παρουσιαση απο καποιον που να ανφερει εν ολιγοις τα χαρακτηριστικα που διαφερουν οι αντιστοιχοι επεξεργαστες

των ιντελ αμδ για να μπορεσει καποιος που θελει μια βοηθεια να αποφασισει ξεκαθαρα .διαβασα για τεχνολογιες hypertransport κτλ απο οτι καταλαβαβα οι επεξεργαστες της ιντελ εχουν καλυτερη θερμικη συμπεριφορα , ειναι πιο περιφερειακα αναπτυγμενοι και υστερουν σε ντεφολτ καταστασεις ωμης δυναμης πραγμα που εχει η αμδ .στους δυπυρινους τα ιδια ισχυουν ;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το HT καλούτσικο είναι αποδίδουν περισσότερο οι επεξεργαστές οι οπιοι έχουν HT, μπορούν να κάνουν πχ 2 πράγματα ταυτόχρονα χωρίς ν κολούν, πχ DVD-writing + mp3 play αν το κάνεις πχ αυτό στο celeron ή P4 no HT θα ψιλοκολάει το mp3...

Link to comment
Share on other sites

To καλύτερο πιστεύω που έχεις να κάνεις, Να Αγαπατε Αλληλους, είναι να ψάξεις λίγο στο forum των επεξεργαστών.

όλα τα ερωτήματα που θέτεις έχουν απαντηθεί σε λιγότερο ή μεγαλύτερο βαθμό αλλά να ξέρεις οτι η γνώση που αποκτάται με την εμπειρία είναι σημαντικότερη των όσων θα διαβάσεις ή ακούσεις.

Για να σε βοηθήσω στην αναζήτηηση: http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/search.php?searchid=555686

Αναζήτηση με την λέξη-κλειδί: ΗΤ (λατινικά)

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβασει αρκετα θρεντ αλλα δεν μπορω να κατανοησω τελικα ποιος εχει δικιο γιατι δεν βλεπω επιχειρηματα σε γενικεσ γραμμεσ γνωριζω τις τεχνολογιες αλλα προσπαθω να βρω τις πρακτικες εφαρμογες τους. σε ευχαριστω παντως

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική έχει σημασία τι θες να κάνεις με το μηχάνημά σου. Καλύτερο και ιδανικότερο θα ήταν να κρίνεις βάσει της δουλειάς σου. Πες μας τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου και η απάντηση θα είναι αντικειμενική. Αλλιώς άλλη μία φορά θα γίνει το γνωστό 1000 εναντίον 2-3

Link to comment
Share on other sites

παιχνιδια ιντερνετ να ακουω μουσικη κατα τη διαρκεια ενος παιχνιδιου και κυριως να μπορω να κανω minimize σε ενα παιχνιδι που εχει απαιτησεις και να μην χανεται ο ηχος οταν το επαναφερω.δεν ασχολουμε με decoding αλλα θα ηθελα να κατεβαζω κατι και να παιζζω και ενα δυνατο παιχνιδι χωρις κολληματα.

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ Stellara το κομμάτι που λέει για τα παιχνίδια το διάβασες ή ενεργοποιήθηκε ο αμυντικός μηχανισμός που σπρώχνει σε μια γωνίτσα του μυαλού μας όσα δεν κάνει να ακούσουμε-διαβάσουμε? Για παιχνίδια ΑΜΔ μονόδρομος. Όπως για encoding πολύ πιο γρήγοροι οι ΙΝΤΕΛ

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ Stellara το κομμάτι που λέει για τα παιχνίδια το διάβασες ή ενεργοποιήθηκε ο αμυντικός μηχανισμός που σπρώχνει σε μια γωνίτσα του μυαλού μας όσα δεν κάνει να ακούσουμε-διαβάσουμε? Για παιχνίδια ΑΜΔ μονόδρομος. Όπως για encoding πολύ πιο γρήγοροι οι ΙΝΤΕΛ

Ναι ... αλλα αναφερεται και στο multitasking. Και ειπα οτι ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ . ;)

Αnyway ... καλα κανω και δεν ανακατευομαι με τετοια thread . Δεν μπορεις ποτε να βγαλεις ακρη...

Ας τα δοκιμασει και τα δυο ο φιλος μας , και ας καταληξει . Αυτο ειναι το καλυτερο απο ολα.

Link to comment
Share on other sites

Η συζητηση για το ποιος ειναι ο καλυτερος επεξργαστης και ποια εταιρεια εχει την καλυτερη πλατφορμα ειναι φαυλος κυκλος και συνηθως μπαινει και φανατισμος στην συζητηση οποτε ξεφευγει απο την αντικειμενικοτητα και παει αλλου. Τωρα το να δεις και τις δυο πλατφορμες και να αποφασισεις παρολο οτι ειναι το καλυτερο το βρισκω δυσκολο εκτος αν εχεις φιλους που μπορεις να εχεις προσβαση στους υπολογιστες τους και να σε αφησουν καποια ωρα να τσεκαρεις αυτα που εσυ θελεις. Φυσικα ενδεχετε καποιο απο τα δυο μηχανηματα να μην ειναι καλα στημενο και να αδικηθει απο αυτο στην εντυπωση που θα παρεις. Οσον αφορα τις διαφορες των 2 επεξεργαστων τωρα και επειδη τυχαινει να εχω δοκιμασει σχεδον ολη τη σειρα των Pentium4 (CPU,Chipset) και τωρα εχω εναν Α64 3500+ στα 3,16GHz καθημερινη συχνοτητα, μπορω να πω οτι σε σχεση με τον καλυτερο Pentium4 3,2 στα 4,26Ghz που ειχα πριν, ο Α64 εχει πολυ καλυτερη αισθηση στο λειτουργικο, τα παντα φαινετε να ειναι πιο γρηγορα αλλα γιαυτο προφανως παιζει ρολο ο memory controller των Athlon64 με το τεραστιο Bandwith. Eγω να πω οτι το ΗΤ βοηθαει γενικα οταν το συστημα τρεχει καποια βαρια επεξεργασια πχ unrar μεγαλου αρχειου και πας να κανεις και αλλη δουλεια ταυτοχρονα. Βεβαια επειδη ΗΤ δεν σημαινει 2 επεξεργαστες ο Pentium 4 δεν θα περιμενει η μια δουλεια μεχρι να τελειωσει η αλλη οπως στον Αthlon64 αλλα και οι δυο θα τρεξουν με μειωμενη ταχυτητα ομως. Μαλιστα σε τεστ που ειχα κανει στον Pentium4 με 2 encoding ταυτοχρονα ειχα παρατηρησει οτι χρησιμοποιοντας το ΗΤ η επεξεργασια γινοταν λιγο ποιο αργα απο οτι αν ετρεχα το καθε encoding ξεχωριστα. Τωρα 2 και κατι μηνες που εχω τον Athlon64 να πω οτι ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος απο την αποδοση του και μαλιστα σε τομεις που υποτιθετε ο P4 ηταν ποιο γρηγορος (video encoding). Εν κατακλειδι θα προτεινα σε οποιον θελει πραγματικο multitasking χωρις συμβιβασμους να παει κατευθειαν σε διπυρινο συστημα. Ολα βεβαια εξαρτωνται απο το οικονομικο αλλα απο την στιγμη που εχεις απαιτησεις και εισαι απολυτος με αυτες πρεπει να παιρνεις και το καταλληλο εργαλειο που θα τις καλυπτει. Τωρα το αν ο διπυρινος ειναι Α64 Χ2 ή PentiumD ειναι στην κριση του χρηστη αλλα οσον αφορα την αποδοση μεταξυ των 2 πιστευω οτι ολοι συμφωνουμε οτι ο Χ2 εχει το πλεονεκτημα στις περισσοτερες εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος το εχει δουλεψει , ξερει τι αποδιδει . Eιναι πολυ καλη περιπτωση αν δεν μπορεις να πας σε dual core .

Eκτος απο μενα... 3 μηνες τωρα σε prescott 3.0 αδυνατω να βρω τι διαολο θαυμα κανει αυτο το ΗΤ στο multitasking... παλι τα ιδια "κολληματα" βλεπω.

Επισης αδυνατω 1 μηνα τωρα με τον διπυρηνο να γραψω DVD (αξιολογης ποιοτητας φυσικα, καθως δεν με ενδιαφερει να γραφει απλα "the writing has been done",) και να παιξω παιχνιδι αν η πληροφορια που γραφεται, αλλα ΚΑΙ το παιχνιδι που διαβαζεται βρισκεται στον ιδιο δισκο!

Το παιχνιδακι στον raptor και το dvd καιγεται απο τον seagate, και η εγγραφη μαμαει... και το 3% cpu utilisation που θελει το nero.... αν φτιαχνει με το ΗΤ, παω πασο...

Link to comment
Share on other sites

Ο P4 όταν κάνει 2 winrar το καθένα μόνο του θα κάνει τελειώσει το 1 σε πιό γρήγορο χρόνο απο ότι και τα 2 μαζί. Αν τα κάνει ταυτόχρονα και τα 2 θα αργήσουν σε σχέση αν ήταν μόνα τους αλλά θα κερδίσεις σε συνολικό χρόνο. Δηλαδή π.χ θα σου πάρει 6 λεπτά ξεχωριστά το καθένα, σύνολο 12. Ενώ θα σου πάρει 10 λεπτά να τα κάνεις και τα 2 ταυτόχρονα. Και όποιος έχει αμφιβολίες ας κοιτάξει το Intel v Amd thread.

Για τους διπύρηνους συμφωνώ ότι είναι η ενδεδειγμένη λύση για σήμερα.

Όσο για τα Games δεν καταλαβαίνω γιατί είναι μονόδρομος η AMD. Επειδή στα 1024x768 χωρίς AA AF έχεις 5 Frames διαφορά στα 100 Frames? Αυτή η διαφορά μεταφράζεται σε ένα Frame όταν είσαι γύρω στα 30. Όταν έχεις φτάσεις σε τέτοιο σημείο, είναι μάλλον καιρός να αλλάξεις κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.