Jump to content



Που πηγε ο Barton;;;;;;;;;;;


loner

Recommended Posts

Μολις εβαλα εναν Barton 2500 στο συστημα μου. Στην αρχη με μαμα bios δεν τον εβλεπε καλα. Εγραφε unknown cpu type at 14xx δεν θυμαμαι ακριβως Μhz ... Μετα απο συνεχη updates στο bios το μονο που καταφερε ειναι να τον βλεπει σαν ΧΡ1900!!!! To cpuz τον βρισκει οτι ειναι Βarton αλλα με σαφως πιο μικρη συχνοτητα λειτουργειας..... Τι να κανω;;;;; Στο bios στο voltage frequency control το ρευμα ειναι 1,67 και τοy επεξεργαστη η συχνοτητα 133. Μου δινει περιθωριο μεχρι 165 αλλα οταν το βαζω κολλαει (κρασαρει μαλλον.......). Η μητρικη ειναι η GA7VA της Gigabyte. Ποιος μπορει να με βοηθησει για να τον αναγνωρισει κανονικα;;;;;;;

Και κατι αλλο. Ενω εχω αναβαθμισει το bios στο 12 το cpuz ακομα βλεπει το πρωτο που ειχα. Γιατι μπορει να συμβαινει αυτο;;;;;

post-428-1442174223,0181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δες κάπου θα παίζει jumper για 166 καθαρά....στα 165 δεν δουλεύει ο διαιρέτης και τα παίζουν pci/agp...

Jumper-ακι δλδ μεσα στην μητρικη;

Ασχετο, και το sandra βγαζει ξανα οτι εχω το παλιο Bios ενω στην εναρξη βγαζει καθαρα οτι εχω το τελευταιο. Να τα ξαναπερασω η θα γινει καμια στραβη;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ειχατε δικιο. Τον αναγνωρισε κανονικα μολις εβαλα το switch στην σωστη θεση... Μονο μια ερωτηση ακομα. Στα ποσα πραγματικα Ghz τρεχει ο 2500; Στο cpuz μου γραφει οτι τρεχει στα 1.8 πραγμα που ειναι αρκετα παραξενο δεδομενου οτι ο 2200 τρεχει στα 1.8 και μαλιστα στα benchmarks στο sandra παλι το βγαζει πιο αργο τον δικο μου τον 2500 σε σχεση με τον 2200!!!!! Τι συμβαινει; Μηπως επρεπε να τρεχει πιο γρηγορα και εχω κανει καποια λαθος ρυθμιση;;;;;

Y.Γ. Το default που πρεπει να τρεχει δεν ειναι τα 166; Η μηπως ειναι πολλα;;;;

post-428-1442174223,0873_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.