Jump to content



Περιργο μηνυμα prime 95..


krisiun82

Recommended Posts

Λοιπον να αναφερω την συνθεση..

Abit Ic7 - max3..

Δοκιμαζω σημερα εναν 3.2 northwood και εχω προβλημα...

Ενω το cpu φενεται σταθερο σε ενα FSB τρεχωντας games και το normal mode του S&M στο 2x prime 95 μετα απο 1-2 λεπτα βγαζει ενα μηνυμα του στυλ "hardware failure check stress.txt" ...

Το θεωρω περιεργο γιατι εγω με εναν 2,6C που εχω οταν ηταν ασταθης απλα βγαζει ενα μηνυμα "1 failure after 1h 24min" κλπ....

Υπαρχει καποια διαφορα αναμεσα στα 2 αυτα cpu που τρελενει το prime???

Το S&M θεωρειται αξιοπιστο για Ρ4 νορθυ??

Link to comment
Share on other sites

Το prime εγώ τουλάστιχον το έχω μπανάρει από τις πρώτες φορές που το δοκίμασα. Με έβγαζε ασταθή εκεί που δούλευε το πισί άνετα 24-7 fah και μετά fad για μέρες και από πάνω να παίζω με επεξεργασία εικόνας, οπότε είπα ότι απλά το πρόγραμμα είναι υπερβολικό. Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιείς για τελικό έλεγχο σταθερότητας ό,τι προγράμματα χρησιμοποιεις στην καθημερινή σου ζωή και από πίσω να βάλεις κάποιο distributed computing να τρέχει για να είναι μόνιμα τσίτα ο επεξεργαστής

Link to comment
Share on other sites

Tελικα κατεβασα το last prime95 το p95v2414 και μου φαινεται αρκετα αξιπιστο..

Μεχρι τα 245 FSB το prime95 παιζει σωστα και οντως το εργαλιο ρολλαρει αλλα στα 250 ας πουμε που εχει μια "σταθεροφανεια" το prime95 κιτρινισε στο λεπτο και οντως το S&M στο FPU μετα απο 6-7 λεπτα μου κανε ρεσταρτ το μηχανημα...

To παλιοτερο πριμε95 ομως εβγαζε ερρορς απο τα 230FSB και εκει τρελενομουνα...

ΤΕλος καλο ολα καλα....

Link to comment
Share on other sites

To πριμε να το παρεις πολυ σοβαρα ειναι αρκετα σχολαστικο στον ελεγχο και αυτο δεν ειναι απαραιτητα καλο.Το μονο που εχω να πω ειναι οτι το δοκιμαζω και αν χτυπησει βαζω και τ'αλλα προγ τυπου s&m αν δεν χτυπησει κανενα αλλο τοτε παραταω εκει και δεν του δινω σημασια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σταματησα να του δινω σημασια.Το βαζω να τρεχει,πεταει ερρορ σε 10 λεπτα,το ξαναπαταω και τρεχει με τις ωρες.μπορει να κανω ρεσταρτ και να τρεχει με τις ωρες με τη μια.καλο το βρισκω αλλα οχι και τοσο αξιοπιστο.Δεν γινεται να βγαζει S&M,FAD 24/7,Stability Tester,StressPrime2004 μια χαρα,και το Prime95 μια να τρεχει και μια οχι

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς ο καθένας πρέπει να δει τι του κολλάει με το σύστημά του. Εγώ συμπαθούσα πολύ το fpu test του snm αλλά όταν κολλάει στο 1ο λεπτό -στις καλές μέρες- και μου τραβάει ρεστάρτ 100 μέγα κάτω από τα μέγιστα άντε γεια. Το prime από την πρώτη μέρα μου τράβαγε επανεκκινήσεις εκεί που ήμυν 24-7 για κάνα δίμηνο fad!!!LOL

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.