Jump to content



maxtor max line 3


fsbmaniac

Recommended Posts

σκέφτομαι να τον πάρο στην έκδοση 250gb .από ότι έχω ακούσει είναι ο καλύτερος δίσκος σατα στις 7.200 αυτή τη stigmh.me ποιο πρόγραμμα θα μπορέσω να βρω το ποιο γρήγορο κομμάτι του δίσκου ? "γιατια" πω ότι έχουμε καταλάβει όλοι ένα pc με χρ και cpu πάνω από p4 2ghz το πρόβλημα εντοπίζεται στους δίσκους toyl εγώ αυτό έχω καταλαβει εγω. εχω λοιπόν άλλον έναν δίσκο maxtor 120gb 8mb cashe σκέφτομαι λοιπόν να φορτώσω τα windows στον max line σε ένα partition 15 gb για το κάθε install που θέλω. με ποιο πρόγραμμα μπορώ να βρω το γρηγορότερο κομμάτι του δίσκου και να κάνω ένα συνεχόμενο partition ? το page φιλε θα το φορτώσω στον άλλο δίσκο. αυτό θα βελτιώσει την κατάσταση η όχι ? πολύ καλύτερο θα ήταν να έχω τα wind στον maxtor και τα data στον max line αλλα αν οι επιδόσεις είναι πολύ καλύτερες στον max τότε εκεί τα windows. τι προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

το γρηγοροτερο κομματι του δισκου ειναι το 1ο :003:

πολυ απλα, το 1ο παρτιτιον που κανεις αυτοματα καταλαμβανει το εξω τμημα των πλατω.

Εγω σε καθε δισκο κανω 3 partition:

συνηθως κανω πρωτα ενα σχετικα μικρο τμημα 15-20GB για windows ή προγραμματα

καi 2 μεγαλα στη συνεχεια.

στο 3o που ειναι και το αργοτερο , το γεμιζω με files που χρειαζονται προσβαση μια στο τοσο

και στο μεσαιο κανω ολες τις εργασιες , εννοειται απο δισκο σε δισκο

(συμφωνω, με τετοιους επεξεργαστες/μνημες/vga που εχουμε ολοι, ειναι αστειο να εχει κανεις 1 δισκο. Εγω παντως εχω 4 sata :003: )

ΥΓ. καλυτερα βαλε πιο πολυ μνημη και μηδενισε το page file

Link to comment
Share on other sites

το page φιλε ναι μεν το απενεργοποιείς αλλα κάποια προγράμματα δεν λειτουργούν χωρίς page φιλε.... windows rulez

η mobile μου έχει 4 σατα connections "αλαλ" δεν ξέρω αν μπορώ να "ταχρισιμοποιησν" ταυτόχρονα και τα 4 ..για να βάλω πάνω 3 δίσκους δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

εμενα ακομα δε μου τυχε καποιο :003:

η μητρικη σου εννοεις? ε αμα εχει 4 , θα τα χει για να λειτουργουν ολα.

τεσπα, βαλε win στο 1ο partition του ενος (250αρη), και pagefile (αν χρησιμοποιεις) στο 1ο του αλλου (120αρη).

μοιρασε τα αρχεια σου που χρησιμοποιεις αραια, στα 3α partitons των 2 δισκων,

και ασε τα μεσαια partitions για δουλειες που θα χρειαστεις την εστω και λιγο μεγαλυτερη ταχυτητα,

πχ για επεξεργασια video/dvd κλπ, να διαβαζει απο τον εναν και να γραφει στον αλλον

Link to comment
Share on other sites

ναι μου είπαν ότι οι δίσκοι είναι απλά κορυφή. θα το δοκιμάσω έτσι ένα μικρό partition στην αρχή 10gb για net ένα μετά για μουσική 2 χρ δηλαδή ένα linux και μετά κατάτμηση για φίλες.όταν on πάρο θα ποστάρω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.maxtor.com/_files/maxtor/en_us/documentation/data_sheets/maxline_iii_data_sheet.pdf

απο το παραπανω οι sata I εχουν NCQ?το αναφερει σαν feature των σαταΙΙ αλλα για μενα δεν ειναι ξεκαθαρο για τους σατα Ι και γιαυτο ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

http://www.maxtor.com/_files/maxtor/en_us/documentation/data_sheets/maxline_iii_data_sheet.pdf

απο το παραπανω οι sata I εχουν NCQ?το αναφερει σαν feature των σαταΙΙ αλλα για μενα δεν ειναι ξεκαθαρο για τους σατα Ι και γιαυτο ρωταω.

Πιστεύω πως ναι, γιατί όταν εγώ πήρα τους δικούς μου, δεν υπήρχαν στο συγκεκριμένο αρχείο οι SATA 3Gb και το NCQ το έγραφε σαν feature.

Link to comment
Share on other sites

http://www.maxtor.com/_files/maxtor/en_us/documentation/data_sheets/maxline_iii_data_sheet.pdf

απο το παραπανω οι sata I εχουν NCQ?το αναφερει σαν feature των σαταΙΙ αλλα για μενα δεν ειναι ξεκαθαρο για τους σατα Ι και γιαυτο ρωταω.

Οι MaXLine III έχουν και NCQ ( NCQ is not an exclusive SATA IO ( aka old SATA 2 ) feature )

Link to comment
Share on other sites

κάποιο link που να το επιβεβαιώνει αυτό ξεκάθαρα? δεν είναι ότι δεν σε πιστεύω αλλα θέλει να το δω ξεκάθαρα.

Τα 2 PDF που έχει η Maxtor στο site...

αλλά και σε αυτούς που τους έχουν σε NF4 και δουλεύει το NCQ. [ I'm one of them :p ]

Link to comment
Share on other sites

κάποιο link που να το επιβεβαιώνει αυτό ξεκάθαρα? δεν είναι ότι δεν σε πιστεύω αλλα θέλει να το δω ξεκάθαρα.

Aφού στο pdf της Μaxtor δεν διαχωρίζει τους δίσκους και αναφέρει ότι όλοι έχουν NCQ, γιατί έχεις αμφιβολία;

EDIT: Με πρόλαβε ο billpeppas

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν θα παιρνα Maxline μιας και ειναι πολυ ακριβοι.Στη θεση τους θα παιρνα WD3200JD,απλα κορυφαιος και μεγαλυτερος,τον πηρε ενας φιλος και εχω εντυπωσιαστει.Δες και εδω το reviwdaki και θα καταλαβεις

http://www.storagereview.com/articles/200505/20050518WD3200JD_1.html

Α,ξεχασα να πω οτι συγκρινεται και ο MaxlineIII 300GB...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.