Jump to content



Συσκευη back-up


small_boy22

Recommended Posts

Χρειαζομαι μια συσκευη back-up ωστε να αποθηκευω καποια σημαντικα documents που εχω.(δεν ειναι και δικα μου κιολας ! )

Με μια γρηγορη ματια που εχω ριξει βλεπω πολλες συσκευες που δεχονται zip drives.

Τα δεδομενα που θελω να αποθηκευσω δεν ειναι πολλα , δηλ δεν ξεπερναν το πολυ τα 300MB αλλα αυξανονται με τον καιρο.

Οποτε ισως παω σε μια λυση USB(το θελω για laptop) zip που δεχεται δισκετες των 250ΜΒ.

Η ερωτηση μου ειναι αν εχετε χρησιμοποιησει ποτε zip drive+δισκετες, αν ειναι μια αξιοπιστη λυση,

ειναι πιο αξιοπιστη απο ενα CD-RW και τι μαρκα κασσετες να προτιμησω ??

Γενικα αναφερετε αν ειναι ευκολο οτι γνωριζετε για το θεμα. :D

Το μηχανημα που θα χρησιμοποιει το zip drive θα τρεχει windows !

Ισως να το δοκιμασω και εγω στο Linux αλλα κατι τετοιο ΔΕΝ ειναι προτεραιοτητα...αν ειναι συμβατο με Linux ομως ευπροσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα θες για πολύ καιρό δε θα σου το συνιστούσα καθώς οι δισκέτες zip δε φημίζονται για την αντοχή τους γενικότερα.

Στις μόνες περιπτώσεις που τις βρίσκω χρήσιμες είναι σε προγράμματα που κρατάνε συστηματικά backup μικρού διαστήματος και στις ίδιες δισκέτες θα γράφονται και θα ξαναγράφονται δεδομένα, καταργώντας τα παλιά. Σε αυτήν την περίπτωση είναι πιο εύχρηστες από τα οπτικά.

Κατά τη γνώμη μου αν πρόκειται για τα προσωπικά σου δεδομένα πάρε ένα εξωτερικό δίσκο και τράβα backup με πρόγραμμα συγχρονισμού και κάθε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα γράφε τα και σε ένα DVD.

Έτσι θα έχει τα πιο πρόσφατα άμεσα από το δίσκο και αν χρειαστείς παλιότερα τα παίρνεις από τα CD / DVD…

Link to comment
Share on other sites

Καλα που με ενημερωσατε.

Να σας πω την αληθεια τα ειχα σε εκτιμηση τα zip.

Παντως μου κινει την περιεργεια καθως και τα drives αλλα και οι δισκετες ειναι ακριβα και ως μονη λυση backup που κοιταω στα καταστηματα προτεινουν αυτη ?

Σιγουρα ειναι λιγοτερο αξιοπιστα απο ενα δισκο ή ενα CD ?

Παντως τα CD δεν τα εχω σε μεγαλη εκτιμηση για backup.

Oσο περισσοτερες φορες γραφεις ενα επαναγραψιμο (γιατι ανανεωνεις το backup) τοσο λιγοστευεις την ζωη του :)

Link to comment
Share on other sites

Με 100 euro αγοράζεις usb stick 1 Gbyte. Μετά το αντιγράφεις σε έναν άλλο σκληρό στο σπίτι ή κάπου αλλού. Τα 4 zip disks πόσο κοστίζουν με την ιδια χωρητικότητα;

Αν δεν θα μεταφέρεις το μέσο που θα πάρεις backup, τότε κοίταξε για dat drive. 73 Gbytes ανά ταινία αλλά είναι ακριβά και αργά.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον DarthMoul.Έτσι όπως το περιγράφεις, ένα φλασάκι ακόμα και στα 512ΜΒ, θα σε καλύψει για πολύ καιρό πιστεύω.Έπειτα είναι εύκολο στην μεταφορά, μπαίνει παντού και μπορεί να έχει πρόσβαση στα δεδομένα ανά πάσα στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

ΑTa zip έχουν πρόβλημα και μπορει να το παρουσιάσουν απροσδόκητα οπότε θα χαθούν τα δεδομένα...

ο παθόν .... έχασα 2 δισκάκια των 100ΜΒ... το ένα υποτίθετε πως ήταν για την περίπτωση που χαλάσει το άλλο... χάλασε το πρώτο (εντελώς ξαφνικά) και όταν πηγα να βάλω το δευτερο με μεγάλη μουτ απογοήτευση διαπίστωσα ότι και αυτό ήταν off... τα δεδομένα ? ανεκτίμητης αξίας....

(βέβαια είναι αναγκαίο κακό γιατί στη δουλειά ολοι τέτοια χρησιμοποιούν).

θα συμφωνήσω με το usb stick, σε συνδιασμό με ενα καλά φυλασόμενο CD-R (όχι CD-RW) είναι οτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

Μαλλον παω σε λυση εξωτερικο κουτι για 2.5" δισκο και ενα δισκο 2.5"

Βγαινει στα ιδια λεφτα με ενα 1GB flash drive μονο που ο δισκος θα ειναι 40GB με 8MB buffer :)

Παντως τα flash δεν ειναι μαγνητικο μεσο οπως ο δισκος σωστα ?

Δηλαδη δεν πρεπει να χανονται τα δεδομενα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα ?(καλα φανταζομαι οτι θα ειναι μεγαλο αλλα δεν ξερω ποσο..)

Επισης ειναι επικινδυνο για απωλεια δεδομενων να χτυπησει κινητο τηλεφωνο διπλα σε flash drive ? Σε δισκο ?

Σε δισκετα ξερω οτι χανονται τα δεδομενα..ετσι μου εχει πει κατι φιλαρακια που του ειχε συμβει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.