Jump to content



στησιμο pc


LEO

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους

θέλω να στήσω ένα desktop για ένα φίλο αξιας το μέγιστο 700e (ούτε cent παραπάνω) για γενικές χρήσεις... παιχνιδια τενιες mp3 κλπ. (δεν ενδιαφερόμαστε για ο/c )...(χωρις οθονη)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αυτό έιναι ότι καλύτερο μπορώ να βγάλω σε 939

CPU AMD Athlon64 3000+ 155E

ΜΗΤΡΙΚΗ MSI K8N NEO4-F 100E

KOYTI HEROICHI MIDI TOWER PRO CI-6A19 BLACK 50Ε

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ENERMAX EG425AX-VE 420W NOISE TAKER 82Ε

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ MAXTOR 200M0 200GB - 8MB CACHE - SERIAL ATA 95Ε

RAM 2 Χ 512ΜΒ (ΤWINMOS / KINGSTON) 90E

VGA MSI VGA NX6600-VTD256EH PCI-E 135Ε

σύνολο 707Ε

όλες οι τιμές πλην του Α64 ο όποιος ειναι από το www.plaisio.gr είναι από το www.eshop.gr

Yπέθεσα ότι εφόσον έχει οθόνη θα έχει και πληκτρολόγιο/ποντίκι.

Link to comment
Share on other sites

αφου το θελει για γενικη χρηση δεν πιστευω οτι ειναι αναγκη να δωσει 130 ευρω για κουτι-τροφοδοτικο κ εμενα πολοι φιλοι μου εχουν απλους υπολογιστες για γενικη χρηση με μουφες τροφοδοτικα κ δεν εχουν κανενα προβλημα ας παει σε κατι πιο φτηνο..

Link to comment
Share on other sites

δε συμφωνώ, πλέον το τροφοδοτικό ΠΡΕΠΕΙ να είναι το πιο αξιόπιστο όλων των υποσυστημάτων του υπολογιστή μας.

επιπλέον ένα αδύναμο και άγνωστο τροφοδοτικό δε σου δίνει πολλά περιθώρια αναβάθμισης στο μέλλον χωρίς να χρειαστεί αλλαγή του.

για το κουτί ένα έχω να πω... θα έπερνες σπίτι φτιαγμένο από σκέτο μπετό ή θα έδινες κάτι παραπάνω για σκυρόδεμα?

Link to comment
Share on other sites

ισως εχεις δικιο αλλα αν δεν ηξερα κ πολλα πολλα θα επερνα σκετο μπετο που θα μου φαινοταν κ παλι το ιδιο κ θα εβαζα καλυτερα κρεβατια μεσα που θα μου χρειαζοντουσαν πιο πολυ αυτη τη στιγμηκ θα ηξερα κ γιατι..

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν μπορει να πει κουβεντα για το Enermax αλλα απο την στιγμη που δεν θα κλοκαριστει το μηχανημα πιστευω οτι θα ειναι αρκετο και το HEROICHI WINDMILL 385W με 45 Ευρω και 3 χρονια εγγυηση. Παντως αν τα 40 Ευρω διαφορα δεν ειναι προβλημα Enermax all the way.-

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό θα του μίνει για τυχών αναβάθμιση, ας αλάξουμε δίσκο να το πάμε 120GB-160GB

εφόσον βάζετε κάτι πιο φθηνό πείτε που θα πρέπει να δώσει τα εχτρα χρήματα τπ παλικάρι.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα διαφωνησω για το τροφοδοτικο

αμα θελει να κανει αναβαθμιση...πχ σε 3 χρονια το ENERMAX EG425AX-VE 420W θα ειναι πολυ λιγο...(γιατι λογικα θα παρει συστημα πιο ισχυρο απο υπαρχον το οποιο λογικα θα εχει περισσοτερες απαιτησεις)

αρκει να σκεφτειτε οτι πριν απο 2-3 χρονια τα 420 w θεωρουνταν υπεραρκετα ενω σημερα ειναι καπως οριακα...

μπορει να τα δωσει καλλιστα για μια καλυτερη vga

Link to comment
Share on other sites

αμα θελει να κανει αναβαθμιση...πχ σε 3 χρονια το ENERMAX EG425AX-VE 420W θα ειναι πολυ λιγο...

σε 3 χρονάκια δε θα μπορεί να κάνει αναβάθμιση.... εκτός ίσως από κάρτα γραφικών που δε θα αξίζει λόγω αδύναμου (για τότε) επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Να και η δικη μου πρωταση:

ΚΟΥΤΙ: HEROICHI MIDI TOWER PRO CI-6A19 BLACK e-shop 50ευρω

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ: TAGAN TG420-U01 DUAL FAN 420W BLACK e-shop 75ευρω

ΜΗΤΡΙΚΗ: ASROCK 939DUAL-SATA2 e-shop 73 ευρω

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ: AMD Athlon 64 3200 939 HacShop 169 ευρω

VGA: ALBATRON nVidia GeForce PC 6600 - 128MB 'PCI Express' Πλαίσιο 105 ευρω

RAM: GEIL GE1GB3200BHDC VALUE RAM 1024MB PC3200 400MHz DUAL CHANNEL KIT e-shop 116 ευρω

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ: WESTERN DIGITAL 120GB WD1200JS 7200rpm SATA2 e-shop 88,4ευρω

Συνολο: 676,4ευρω

Πιστευω πως ειμαστε στα πλαισια της τιμης που ειπες και εχεις και καλο τροφοδοτικο για μελλοντικη αναβαθμιση, καλο επεξεργαστη και μνημες τις οποιες εχω κι εγω και νομιζω οτι ειναι αρκετα καλες (και με ψηκτρες).

Link to comment
Share on other sites

Οι Western digital δεν μου γεμίζουν και πολύ το μάτι.. προτείνω Maxtor! Ειδικά αν θα καίγεται(Μεταφορικά) με τοις ώρες τότε ας πάρει Maxtor MaxLine series.. μπορεί να μην την έχω δοκιμάσει αλλά έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια με σχέση τους Diamond plus.

Υ.Γ. Μην νομίζεται ότι αναφέρομαι σε SCSI σειρές :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τετοιο προβλημα γιατι εδω και 3 χρονια εχω Western Digital που δουλευει διαρκος χωρις να εχει παθει το παραμικρο.Αν σε ενδιαφερει να αναφερω οτι στο speedfan στην καρτελα S.M.A.R.T τα fitness & performance ειναι σχεδον full μετα απο τοσο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τετοιο προβλημα γιατι εδω και 3 χρονια εχω Western Digital που δουλευει διαρκος χωρις να εχει παθει το παραμικρο.Αν σε ενδιαφερει να αναφερω οτι στο speedfan στην καρτελα S.M.A.R.T τα fitness & performance ειναι σχεδον full μετα απο τοσο καιρο.

Γειά σας πάλι

Δεν μπόρεσα να κάνω την φώτο που ανέβασα upload

Πάντως εγώ το κομπιούτερ μου το είχα πάρει από εδώ

Αν εξαιρέσει κανείς έναν υπάλληλο που έκανε τη κορόιδα και πήγε να μου πλασάρει χαλασμένο κουτί ( μη γελαστείτε και πάρετε χρωματιστό κουτί )

αν εξαιρέσει κανείς ότι τελικά το κουτί που πήρα με το καντράν που δείχνει στροφές θερμοκρασία κτλπ για να δουλεύει το pc το απενεργοποιήσαμε κατά τ'άλλα έχει κατά τη γνώμη μου ΜΑΚΡΑΝ καλύτερες τιμές από όλα τ'άλλα

www.msystems.gr

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.