Jump to content



Τι εκτυπωτή να αγοράσω ΤΕΛΙΚΑ?


Jimo

Recommended Posts

ΤΙ είναι τα πλ? δηλαδή σε τι υστερεί ο 4200? εγω τον θέλω για να κάνω τη δουλειά μου , να εκτυπώνω .. όχι τόσο πολύ φωτογραφίες (θέλω όμως και απο αυτές... καμία με ποδόσφαιρο και τέτοια :) αλλά σημειώσεις , χαρτούρες , έρευνες και τέτοια...

Δεν αξίζει για τα λεφτά του και τις τεχνικές του , τα χαρ/κα του δλδ?

και κάτι άλλο ,

δε νομίζετε ότι συμφέρει καλύτερα απο εδώ http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=1163

μιας και στο πιχμανια , τα έξοδα είναι 40 ενώ απο τον Κατερέλο , το παίρνεις 127 κατευθείαν απ το κατάστημά του , Αθήνα) Τί λέτε....?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply
Σημειωση

Ο Canon ip4200 ειναι και αυτος 1pl

Σωστος και ειναι ο πιο οικονομικος στις εκτυπωσεις απο ολους 5200,6600

apotsi

οι διαφορα αναμεσα στους 5200 και 5200 d(5200r δεν βρηκα πουθενα) ειναι οτι ο d ειναι δικτυακος(ethernet & wifi).o 6600d ειναι τελειως διαφορετικος.εχει 6 μελανια,irda,bluetooth,cardreader για ολες τις μνημες(compact flash,sd etc)και οθονη 8.9 cm,και ειναι και πιο γρηγορος στην εκτυπωση.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινες λοιπόν την αγορά;

Ο 6600 δεν ειναι ποιο γρηγορος απο τον 5200

Ο 660 ειναι τσαμπα λεφτα εκτος εαν σε ενδιαφερουν τα διαφορα ethrnet bluetooth screen card readers.

Εχει ακριβότερο κόστος εκτυπωσης ανα σελιδα

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινες λοιπόν την αγορά;

Λογο του οτι εχω δει παρα πολλες εκτυπωσεις απο τον 5000 και ηταν κατι παραπανω απο αψογος θα αγοραζα 5200,μιας και η δικη μου χρηση ειναι 80% φωτογραφιες και 20% υπολοιπα.

Για την περιπτωση του jim και ο 4200 ειναι αψογος.

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ είναι τα πλ? δηλαδή σε τι υστερεί ο 4200? εγω τον θέλω για να κάνω τη δουλειά μου , να εκτυπώνω .. όχι τόσο πολύ φωτογραφίες (θέλω όμως και απο αυτές... καμία με ποδόσφαιρο και τέτοια :) αλλά σημειώσεις , χαρτούρες , έρευνες και τέτοια...

Δες και τους ΗP Business Inkjet 1000 και ΗP Business Inkjet 1200d.

Ειναι εκτυπωτες κυριως για κειμενα, γρηγοροι και με χαμηλο κοστος.

Ταχυτητα 28 σελιδες το λεπτο σε draft και 1700 σελιδες διαρκεια ζωης το μεγαλο δοχειο μελανης.

Στην εμφανιση ομως δεν φτουραν μπροστα στην canon και η εμφανιση δεν ειναι μονο μακιγιαζ αλλα ειναι και θεμα εργονομιας και ενσωματωσης μεσα στο δωματιο.

Δοκιμασα ενα σκανερ της xerox και ενα σκανερ της canon που ειχαν το panel με τα κουμπια στην ιδια θεση μπροστα στη συσκευη.

Στο σκανερ της canon ομως τα κουμπια ειναι πιο χαμηλα σχεδον κρυμμενα κατω απο ενα καλυμμα.

Οταν θες να πατησεις ενα κουμπι πρεπει να σκυψεις για να το βρης αλλιως δεν βλεπεις καθαρα ποιο κουμπι πατας.

Αργοτερα καταλαβα οτι το μειονεκτημα αυτο ειναι πλεονεκτημα. Γιατι στον xerox ανοιγεις ενα βιβλιο να το περασεις, το βιβλιο βρισκει πανω στα κουμπια κατα λαθος και συνεχεια ανοιγει το προγραμμα.

Οι εκτυπωτες της canon ειναι πιο πολυ για φωτογραφια. Οι ΗΡ για κειμενα.

Διαβασα σε reviews οτι ο ΗP Business Inkjet 1200d ειναι πιο γρηγορος απο τον canon 4200. Κανει και booklet printing (δεν κανει ομως τιποτα απο το αλλο... :008: )

Αληθεια ο canon 4200 εχει booklet ; Ξερει κανεις ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά.... το μόνο που μπορώ να πώ με σιγουριά είναι..... ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ HP.

Από προσωπική εμπειρία. Αν δεν έχεις αγοράσει επέκταση εγγύησης και σου χαλάσει εκτός εγγύησης, καλύτερα πέτα τον....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά όχι και να σε κοροϊδεύουν να τον πας για service για "να τον φτιάξουν" και να μην σου λένε απ' το τηλέφωνο ότι δεν επισκευάζονται οι εκτυπωτές, μόνο και μονο για να πάρουν τα 41€ της "διάγνωσης".

Και η προσφορά που σου στέλνουν πίσω είναι για ένα ανταλλακτικό "replacement printer" που έχει πάνω από 1.5 φορά την αξία του εκτυπωτή.

Για να γίνω πιό συγκεκριμένος.... Πήγαμε εκτυπωτή Business inkhet 2230 στην HP Hellas χωρίς κανένας να μας πει απ' το τηλέφωνο (είχαμε μιλήσει τουλάχιστον 3 φορες πριν τον πάμε) ή εκεί στο service ότι οι εκτυπωτές ΔΕΝ επισκευάζονται.... Και τελικά το ανταλλακτικό της προσφοράς επισκευής ήταν ένας "replacement printer" business inkjet 2230, ενώ το μόνο που είχε χαλάσει ήταν ο ιμάντας κίνησης της κεφαλής και που αυτό τους το είπαμε εμείς....

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ HP .... Οσο μπορώ θα το φωνάζω....

Πληροφοριακά... Γιώργο δεν είναι παντού έτσι.... Σε παλαιότερο πρόβλημα σε Lexmark X83, o εκτυπωτής πήγε στην Infolex και απλά..... επισκευάστηκε. Και ένα παλαιότερο Canon BJC610 (αν θυμάμαι καλά το μοντέλο) είχε πάει στην Informa.... και πάλι επισκευάστηκε.....

Δεν είναι πυρηνική φυσική να αλλάξουν έναν υμάντα.... Απλά .... δεν το κάνουν.... Γιατί λοιπόν εγώ να ξαναπάρω ποτέ HP ????

Ξαναλέω και πάλι ότι όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά.... το μόνο που μπορώ να πώ με σιγουριά είναι..... ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ HP.

Από προσωπική εμπειρία. Αν δεν έχεις αγοράσει επέκταση εγγύησης και σου χαλάσει εκτός εγγύησης, καλύτερα πέτα τον....

Θα συμφωνήσω μαζί σου στο σημείο της υποστήριξης από την αντιπροσωπεία.

Έναν ΗΡ Deskjet 550c, 4 χρόνια μετά την αγορά του και η εδώ αντιπροσωπεία δεν είχε δείγμα ανταλακτικό για να τον φτιάξω. Είχαν φαγωθεί οι ροδέλλες-λαστιχάκια που τραβάνε το χαρτί και δεν μπορούσε να τραβήξει χαρτί. Αναγκάστηκα να τον πετάξω αν και δούλευε κανονικά κατά τα άλλα.

Έναν Epson stylus 660 που πήρα στο κάπάκι μετά από 3 χρόνια τα έπαιξαν οι κεφαλές του εντελώς και δεν τύπωνε τίποτα. Το κόστος αλλαγής τους (στον ΠΟυλιάδη που είχα ρωτήσει) είχε όσο 1,5 καινούργιος. Πάλι ξανά αγορά νέου.

Πάντως αν πέσεις σε καλό κομμάτι δεν το μετανιώνεις.

Π.χ. αν δείς στο attachment το total page count του status report του HP deskjet 990c που έχω στα γραφείο θα καταλάβετε.

post-183-1442174257,0958_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, έχεις δίκιο , πλέον δίνουν μόνο replacement ....Αλλά.....Για εταιρείες όπου υπάρχει η δυνατότητα για support pack για 3 χρόνια ειναι μια χαρα.Για ιδιώτη που θέλει κάτι φτηνό , ΗΡ με 50 ευρα και αντι για μελάνι νέο εκτυπωτη , και πουλάς τον παλιό....βγάινεις και κερδισμένος.Για ειδικές αποστολές όπως φωτό ή λογιστήριο πάς αλλού.....πχ Canon , Lexmark , Epson...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά.... το μόνο που μπορώ να πώ με σιγουριά είναι..... ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ HP.

Από προσωπική εμπειρία. Αν δεν έχεις αγοράσει επέκταση εγγύησης και σου χαλάσει εκτός εγγύησης, καλύτερα πέτα τον....

Συμφωνουμε απολυτως.ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.Και στο κατω κατω γιατι να παρεις hp την στιγμη που για να φτασει την ποιοτητα εκτυπωσης που εχει ενας canon 4200, θελεις τουλαχιστον τα διπλασια χρηματα για την αγορα του,και να μην πουμε για τα μελανια του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά όχι και να σε κοροϊδεύουν να τον πας για service για "να τον φτιάξουν" και να μην σου λένε απ' το τηλέφωνο ότι δεν επισκευάζονται οι εκτυπωτές, μόνο και μονο για να πάρουν τα 41€ της "διάγνωσης".

Και η προσφορά που σου στέλνουν πίσω είναι για ένα ανταλλακτικό "replacement printer" που έχει πάνω από 1.5 φορά την αξία του εκτυπωτή.

Για να γίνω πιό συγκεκριμένος.... Πήγαμε εκτυπωτή Business inkhet 2230 στην HP Hellas χωρίς κανένας να μας πει απ' το τηλέφωνο (είχαμε μιλήσει τουλάχιστον 3 φορες πριν τον πάμε) ή εκεί στο service ότι οι εκτυπωτές ΔΕΝ επισκευάζονται.... Και τελικά το ανταλλακτικό της προσφοράς επισκευής ήταν ένας "replacement printer" business inkjet 2230, ενώ το μόνο που είχε χαλάσει ήταν ο ιμάντας κίνησης της κεφαλής και που αυτό τους το είπαμε εμείς....

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ HP .... Οσο μπορώ θα το φωνάζω....

Πληροφοριακά... Γιώργο δεν είναι παντού έτσι.... Σε παλαιότερο πρόβλημα σε Lexmark X83, o εκτυπωτής πήγε στην Infolex και απλά..... επισκευάστηκε. Και ένα παλαιότερο Canon BJC610 (αν θυμάμαι καλά το μοντέλο) είχε πάει στην Informa.... και πάλι επισκευάστηκε.....

Δεν είναι πυρηνική φυσική να αλλάξουν έναν υμάντα.... Απλά .... δεν το κάνουν.... Γιατί λοιπόν εγώ να ξαναπάρω ποτέ HP ????

Ξαναλέω και πάλι ότι όλα τα παραπάνω είναι προσωπικές εμπειρίες.

Και για να λυθεί μια απορία για το service της HP αν δεν το γνωρίζετε, γειτόνισα μου δουλεύει στην HP Ελλάδος.

Όταν την ρώτησα για μια ψηφιακή HP950 5.0 megapixel που είχα και που τα έπαιξε (εκτός εγγύησης) μου είπε ότι εκτός των PC και των Laser printers, όλα τα άλλα μηχανήματα τους στέλνονται στο πανευρωπαικό κέντρο service της ΗΡ στην Γκρενόμπλ της Γαλλίας, όπου "λύνονται" και ανακατασκευάζονται (refurbishment) αν έχουν μικρή ζημιά ή ανταλάσονται με ίδιο ή παρόμοιο μοντέλο που π.χ. είχε στείλει για service π.χ. κάποιος Ιταλός ή Γερμανός αν η ζημιά τους είναι πιό μεγάλη.

Το τιμολόγιο τους αν είσαι εκτός εγγύησης είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

Αρα τελικά όλοι συμφωνούμε....

Μακριά από HP....

Εγώ τελικά τί να πάρω...; Τον 6600 ή τον 5200 ???

Αν δεν σε ενδιαφερουν τα bluetooth και η οθονη 5200 δαγκωτο!!

Ειχες απαντησει ηδη γι'αυτο που σου εγραψα και κανω ανανεωση,μονο για την οθονη μιλαμε γιατι ενα card reader μπορεις να το αγορασεις με ελαχιστα χρηματα,εκτος και αν θελεις να τον δουλευεις οταν ο υπολογιστης σου ειναι σβηστος(είναι ποτέ?).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.