Jump to content



Βοήθεια! Τα καταφερα και έκαψα τον σκληρό μου!!!


panblock

Recommended Posts

Καλημερα παιδια. Τα πραγματα ειναι οπως φαινονται απο τον τιτλο. Εκανα μεγαλη λαλακια και έκαψα το σκληρο μου! Ανοιξα τον πυργο να δω γιατι δεν δουλευε ενα ανεμιστηρακι και καπου εκει μου εφευγε ενα καλωδιακι απο το χερι, ακουμπησε πανω στον πυργο και εγινε ενα τρελλο βραχυκυκλωμα! Αφου ψηθηκε μονο ο σκληρος (και οχι εγω ας πουμε...) παλι καλα!

Ο σκληρος ειναι ενας WD 60GB. Δεν με απασχολει τοσο που καηκε και πρεπει να παρω αλλο αλλα θελω να σωσω τα αρχεια μου... Εχω mp3, εργασιες κλπ κλπ. Η "πλακα" ειναι οτι τον εχω βαλει σε ενα εξωτερικο κουτι δισκου και τον εχω συνδεσει στην USB αλλα δεν τον βλεπουν τα windows. Το Western Digital Data Lifeguard τον βλεπει ως 2.169 Giga!!!!!!!!! Τρελλο overclocking λεμε!!! Υπαρχει καποιος τροπος να σωσουμε τιποτα? Υπαρχει κανα μαγαζι που κανει τετοιες ταρζανιες? Καπου στο forum διαβασα να παρω αλλο ενα ιδιο δισκο και να αλλαξω τις πλακετες... Δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι αυτο (αν καψω και τον καινουργιο φαληρισα....) αλλα και ποσο ευκολο ειναι να βρω 60GB Western Digital....

Β Ο Η Θ Ε Ι Α!!!

Link to comment
Share on other sites

Ok , μάλλον έχει αρπάξει η πλακέτα του δίσκου οπότε για αρχή πρέπει να βρεις 60άρι δίσκο ίδιο μοντέλο να κάνεις σκάντζα και αυτό με την προυπόθεση ότι το "μέσα" είναι ακέραιο....

Πάντως σαν "ορεκτικό" μπορείς να κάνεις 2-3 πράγματα μ,ήπως και σώσεις τίποτα.

1. Βάλτον σαν slave sto pc και δοκίμασε να του κάνεις image σε κάποιο άλλο δίσκο με Ghost ώστε να μην τον παιδευεις πολύ μετά.

2. Αν δεν πιάσει αυτό χρησιμοποιήσε ένα πρόγραμμα ανάκτησειw δεδoμένων ( Getdatdback from NTFS , File scavenger) να δεις αν μπορεις να περισώσεις τίποτα.

3. Δοκίμασε το HDD regenerator να επαναφέρεις bad sectors αν τυχόν έχουν μαγνητιστεί απο το βραχυκύκλωμα....

4. Μέσα από κάποιο boot cd δοκίμασε εργαλεία ανακτησης , ακόμα και μέσα από κάποιο live cd Linux.

5. Tελος βρες κάποιον μεταχείρα δίσκο 60άρι ίδιο μοντέλο ακόμα και κάποιον με βλάβη στο δίσκο και όχι στο κύκλωμα και κάνε την σκάντζα. Εϊναι έυκολο , μόνο 2 βίδες και μια φύσα....Αν είναι καινούργιος απλά θα χάσεις την εγγύηση και πιθανών τον ίδιο το δίσκο.

6. Αν έχεις πραγματικά αναγκη να πάρεις τα στοιχεία σου πίσω (πχ πτυχιακή ) τοτε μόνο σε επαγγελματίες , πχ Τικ Τακ ή Ιnfoquest με το ανάλογο τίμημα....

Link to comment
Share on other sites

Ok , μάλλον έχει αρπάξει η πλακέτα του δίσκου οπότε για αρχή πρέπει να βρεις 60άρι δίσκο ίφιο μοντέλο να κάνεις σκάντζα και αυτό με την προυπόθεση ότι το "μέσα" είναι ακέραιο....

οπως λενε ολοι τα βραχυκυκλωματα συνηθως καινε την πλακετα.

και σε μενα ειχε τυχει και τα καταφερα με ανταλλαγη απο ιδιο δισκο

καν'το :023:

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω πριν κανεις το οτιδιποτε να κανεις πρωτα την προσευχη σου και κανα-δυο ευχελεα, κανενα ταμα και συνεχιζεις με τα πειραματα που αναφερουν οι guru του forum. lol :003:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο το πρωι εχω δοκιμασει διαφορα πραγματα αλλα τιποτα...

1) Δοκιμασα διαφορα προγραμματα για recovery (αυτα που αναφερετε πιο πανω και αλλα πολλα) αλλα κανενα δεν ειχε επιτυχια. Σχεδον ολα δεν εβλεπαν τον δισκο. Ενα-δυο τον εβλεπαν σαν 2.169 GB αλλα μεχρις εκει. Απολυτως καμια προσβαση στον δισκο. Τον δοκιμασα και σαν slave και σαν εξωτερικο USB.

2) To HDD Regenerator εκτος του οτι εκανε παρα πολυ ωρα να διαβασει τον δισκο εβρισκε τα παντα ως physical bad sectors τα οποια έλεγε οτι "physical bad sectors cannot be recovered"

3)Μαλλον αποκλειω δηλαδη να μπορουμε να κανουμε κατι με software. Ο δισκος δεν φαινεται πουθενα. Αρα παμε σε hardware επεμβαση. Με μια ματια που εριξα δεν ειναι και ευκολο πραγμα να βρεις 60αρη Western Digital τουλαχιστον καινουργιο... Για μεταχειρισμενο ειναι jackpot μαλλον... Υποθετω πως πρεπει να ειναι ακριβως ιδιο το μοντελο ετσι? Ας πουμε δεν μπορεις να βαλεις 60GB AA σε 60GB BB ή κατι τετοιο εεεεε??? Απο την αλλη δεν εχω ανοιξει ποτε δισκο να δω τι παιζει και φοβαμαι πως μπορει να δωσω 50 ευρω να χαλασω και τους δυο και μετα να δωσω αλλα 70 να παρω καινουργιο... Αν πεταει κανεις κανενα 60αρη εδω ειμαι παντως!!! Ως τοτε αναμονη...

4) Οποτε μαλλον θα πρεπει να βρω την ακρη σε επαγγελματιες του ειδους... Ποσο κοστιζει ρε παιδια ξερετε??? Αν ειναι να δωσω μια 100αρα δεν αντεχω οικονομικα για την ωρα τουλαχιστον...

Τα αρχεια που ειχα μεσα δεν με επειγουν αμεσα αλλα ειχα αφθονα πραγματα που δεν ξερω πως μπορω να τα ξαναβρω (8000 χιλιαδες mp3, φωτογραφιες, εργασιες απο τα πανεπιστημια και διαφορα αλλα που ουτε που θυμαμαι....). Απο τις σπουδες μου εχω τελειωσει, εχω παραδωσει πτυχιακες αλλα ειχα πολλες εργασιες που θα ηθελα να τις κρατησω. Και αντε πες τα mp3 κουτσα στραβα τα ξαναβρισκω, τις φωτογραφιες? Δεν ξερω ομως τι θα ήθελα να με πονεσει πιο πολυ απο αυτη την ιστορια... Η ψυχη μου ή η τσεπη μου?....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο το πρωι εχω δοκιμασει διαφορα πραγματα αλλα τιποτα...

1) Δοκιμασα διαφορα προγραμματα για recovery (αυτα που αναφερετε πιο πανω και αλλα πολλα) αλλα κανενα δεν ειχε επιτυχια. Σχεδον ολα δεν εβλεπαν τον δισκο. Ενα-δυο τον εβλεπαν σαν 2.169 GB αλλα μεχρις εκει. Απολυτως καμια προσβαση στον δισκο. Τον δοκιμασα και σαν slave και σαν εξωτερικο USB.

2) To HDD Regenerator εκτος του οτι εκανε παρα πολυ ωρα να διαβασει τον δισκο εβρισκε τα παντα ως physical bad sectors τα οποια έλεγε οτι "physical bad sectors cannot be recovered"

3)Μαλλον αποκλειω δηλαδη να μπορουμε να κανουμε κατι με software. Ο δισκος δεν φαινεται πουθενα. Αρα παμε σε hardware επεμβαση. Με μια ματια που εριξα δεν ειναι και ευκολο πραγμα να βρεις 60αρη Western Digital τουλαχιστον καινουργιο... Για μεταχειρισμενο ειναι jackpot μαλλον... Υποθετω πως πρεπει να ειναι ακριβως ιδιο το μοντελο ετσι? Ας πουμε δεν μπορεις να βαλεις 60GB AA σε 60GB BB ή κατι τετοιο εεεεε??? Απο την αλλη δεν εχω ανοιξει ποτε δισκο να δω τι παιζει και φοβαμαι πως μπορει να δωσω 50 ευρω να χαλασω και τους δυο και μετα να δωσω αλλα 70 να παρω καινουργιο... Αν πεταει κανεις κανενα 60αρη εδω ειμαι παντως!!! Ως τοτε αναμονη...

4) Οποτε μαλλον θα πρεπει να βρω την ακρη σε επαγγελματιες του ειδους... Ποσο κοστιζει ρε παιδια ξερετε??? Αν ειναι να δωσω μια 100αρα δεν αντεχω οικονομικα για την ωρα τουλαχιστον...

Τα αρχεια που ειχα μεσα δεν με επειγουν αμεσα αλλα ειχα αφθονα πραγματα που δεν ξερω πως μπορω να τα ξαναβρω (8000 χιλιαδες mp3, φωτογραφιες, εργασιες απο τα πανεπιστημια και διαφορα αλλα που ουτε που θυμαμαι....). Απο τις σπουδες μου εχω τελειωσει, εχω παραδωσει πτυχιακες αλλα ειχα πολλες εργασιες που θα ηθελα να τις κρατησω. Και αντε πες τα mp3 κουτσα στραβα τα ξαναβρισκω, τις φωτογραφιες? Δεν ξερω ομως τι θα ήθελα να με πονεσει πιο πολυ απο αυτη την ιστορια... Η ψυχη μου ή η τσεπη μου?....

Τοτε τον :089:!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τη δουλειά με την πλακέτα ρίξε ένα τηλέφωνο στο ocs.gr και αν είσαι τυχερός τη βγάζεις καθαρή με 15-20 ευρώ. Αν όχι την ψάχνεις με επαγγελματίες όπως είπαν και τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον απο το πρωι εχω δοκιμασει διαφορα πραγματα αλλα τιποτα...

3)Μαλλον αποκλειω δηλαδη να μπορουμε να κανουμε κατι με software. Ο δισκος δεν φαινεται πουθενα. Αρα παμε σε hardware επεμβαση. Με μια ματια που εριξα δεν ειναι και ευκολο πραγμα να βρεις 60αρη Western Digital τουλαχιστον καινουργιο... Για μεταχειρισμενο ειναι jackpot μαλλον... Υποθετω πως πρεπει να ειναι ακριβως ιδιο το μοντελο ετσι? Ας πουμε δεν μπορεις να βαλεις 60GB AA σε 60GB BB ή κατι τετοιο εεεεε??? Απο την αλλη δεν εχω ανοιξει ποτε δισκο να δω τι παιζει και φοβαμαι πως μπορει να δωσω 50 ευρω να χαλασω και τους δυο και μετα να δωσω αλλα 70 να παρω καινουργιο... Αν πεταει κανεις κανενα 60αρη εδω ειμαι παντως!!! Ως τοτε αναμονη...

4) Οποτε μαλλον θα πρεπει να βρω την ακρη σε επαγγελματιες του ειδους... Ποσο κοστιζει ρε παιδια ξερετε??? Αν ειναι να δωσω μια 100αρα δεν αντεχω οικονομικα για την ωρα τουλαχιστον...

κατ'αρχην δοκιμασε προσεκτικα στον δικο σου να βρεις που ειναι η πλακετα

ετσι κι αλλιως χαμενος ειναι. (για επαγγελματιες ουτε να το σκεφτεσαι)

αν βρεις ακρη στον δικο σου, τοτε ψαχνεις σε μεταχειρισμενα ή με αγγελιες να βρεις εναν ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Για επαγγελματική δουλιά ξεχασε το Θα σου παει ο κούκος αιδώνι.

Αν τα platers ειναι οκ αλλαξε πλακετα απο παλιό όπως ειπε και το παληκαρι.

Αν εχουν προβλημα καντου μια αξιοπρεπή κηδεία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις σας και την βοηθεια σας. Ο δισκος εχει μπει στην ακρη και αρχιζω την αναζητηση πλακετας μηπως και καποτε βρεθει και σωσουμε τιποτα... Αααχ, και μεχρι τοτε παμε για αγορα καινουργιου δισκου, αντε παλι εγκατασταση windows, αντε παλι συλλογη mp3, γενικα φτου και απο την αρχη. Ετσι για να εχουμε κατι ασχολουμαστε δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.