Jump to content



Γίνεται τίποτα ή R.I.P?


paxman

Recommended Posts

Έχω μια Albatron KX18D που δούλευε με έναν XP 2000+ @2000 @1,75v. Στη μητρική αυτή όταν κάνεις αλλαγές στο bios και βγαίνεις βγάζει μήνυμα με κόκκινα γράμματα "Writing changes to bios", και κάνει reboot μετά από 5-10sec.

Με βάζει ο διάολος την Κυριακή να βάλω FSB 166 από 160 που είχα και να ανεβάσω και το vcore σε 1,775, γιατί σε οτιδήποτε πάνω από 160 FSB (αλλάζοντας από clockgen) το prime χτύπαγε κατευθείαν. Κάνω τις αλλαγές, βγαίνω και μένει κανά 5λεπτο στο "Writing ....". Reset, και ενώ δουλεύουν ανεμιστήρες, ακούγεται δίσκος και το led "υπο τάση" της μητρικής ανάβει η οθόνη μένει σε standby mode.

Δοκίμασα τα εξής :

1. Clear CMOS

2. Set FSB 100 (jumper)

3. Αφαίρεση μπαταρίας

4. Δοκιμή με άλλη CPU

Αποτέλεσμα μηδέν. Να συμπληρώσω ότι δεν είναι η Pro με τα 2 bios, και ότι το bios της είναι κολλημένο στη μητρική.

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω, ή να την κάνω κάδρο δίπλα στην 7NJS Zenith που έχω ήδη στον τοίχο;

Link to comment
Share on other sites

Mάλιστα... φοβάμαι οτι την έστειλες.

Την μπαταρία αφού την έβγαλες, για πόση ώρα την άφησες έξω? Μερικά λεπτά τα θέλει για να είσαι σίγουρος.

Από τροφοδοτικό τι παίζει?

Ψάξε για άλλη socketA ή δες το σαν ευκαιρία να πάς σε Α64.

Link to comment
Share on other sites

Τη μπαταρία πάνω από 10λεπτο την άφησα και PSU είναι Fortron 400W.

Κατάλαβα, θα ρίξω πάνω την ΚΧ600 με το VIA KT600, αλλά αυτό σημαίνει ότι θα δουλεύω στα 1667 από 2000.

Ήμουν σε Α64 3000+ S754, αλλά λόγω αναγκών εκποιήθηκε (sic), και δουλεύω με υπολείμματα αναβαθμίσεων γνωστών και φίλων.

Κατά Χριστούγεννα μεριά ίσως ανέβω και εγώ στο 939 express.

Link to comment
Share on other sites

Τη μπαταρία πάνω από 10λεπτο την άφησα και PSU είναι Fortron 400W.

Κατάλαβα, θα ρίξω πάνω την ΚΧ600 με το VIA KT600, αλλά αυτό σημαίνει ότι θα δουλεύω στα 1667 από 2000.

Ήμουν σε Α64 3000+ S754, αλλά λόγω αναγκών εκποιήθηκε (sic), και δουλεύω με υπολλείματα αναβαθμίσεων γνωστών και φίλων.

Κατά Χριστούγεννα μεριά ίσως ανέβω και εγώ στο 939 express.

Ενημέρωσε μας αν δουλέψει η CPU στην ΚΧ600.

Πάντως είναι ταχύτατη μητρικούλα αυτή. Έβαλα μια στη δουλειά. Δουλεύει έναν Barton 2500+ στα 2200MHz απροβλημάτιστα (FSB από 166->200).

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την ΚΧ600 πάνω, και ευτυχώς η CPU είναι μια χαρά. Δεν χρειάστηκα και επανεγκατάσταση στα ΧΡ παρά μόνο ένα safe mode και απεγκατάσταση των nvidia drivers.

Μετά δοκίμασα FSB 166 -> 2.075Mhz. Βοοτάρει και μπαίνει Win με 1,75ν, αλλά κάποια στιγμή κολλάει. Στα 1,775 δεν κολλάει μεν αλλά το prime βαράει από την αρχή.

Να δώσω παραπάνω vcore ή να το αφήσω στα 1.667Mhz;

Το αστείο είναι ότι ενώ στα Win με 1.75ν κολλάει στο λεπτό χρήσης, στο Suse δουλεύει κανονικά. Όχι ότι ισχυρίζομαι ότι είναι stable σε καμία περίπτωση, αλλά η διαφο΄ρα υπάρχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.