Jump to content



Ενας πυρηνας,Δυο πυρηνες...


Hydrus

Recommended Posts

Δεν ηθελα να κανω ξεχωριστο threadaki αλλα αυτο το ζητημα θα με απασχολει καιρο...Πιο συγκεκριμενα σκεφτομαι να προχωρησω προς την αναβαθμιση του cpu(ven 3500)προς κατι πιο τρελο:

1)Α64 4000+

2)Α64 χ2 3800+

Ο πρωτος εκτος του 1ΜΒ L2 σιγουρα θα κλοκαρει καλα και καλυτερα απ τον δευτερο.Ο δευτερος ομως εχει το πλεονεκτημα του δευτερου πυρηνα αλλα εχω περισσοτερες παιθανοτητες να πεσω σε μπανανα.Το θεμα βεβαια θα ειναι που χρησιμοποιω περισσοτερο το pc.Kαι κακα τα ψεμματα θελω στα παιχνιδια και συμπιεση ηχου και εικονας να σκιζει(καθοτι ασχολουμαι και ημιεπαγγελαμτικα με αυτα)Αλλες φορες εχω νιωσει οτι χρειαζομαι την επεξεργατικη ισχυ ενω αλλες ενα"πολυμηχανο"επεξεργαστη.Μην μου πει κανεις για ακριβοτερους 2πυρηνους!!!Καθοτι και τα περιπου 380Ε του 3800+ μου φαινονται πολλα.Η δικια μου γνωμη παντως γερνει προς τον 4000+αφου πιστευω οτι η ΑΜD θα κανει καποια μειωση τιμων αλλα και καποιο revision στα steppings.Λοιπον,ακουω τις γνωμες και τις αποψεις σας :017:

Link to comment
Share on other sites

.Η δικια μου γνωμη παντως γερνει προς τον 4000+αφου πιστευω οτι η ΑΜD θα κανει καποια μειωση τιμων αλλα και καποιο revision στα steppings.

αυτο παλι πως ακριβως το εννοεις? :017: :017: :017:

Link to comment
Share on other sites

Τι πως το εννοω ρε man;Ειναι ολοφανερο οτι οι εταιριες πλεον δινουν εμφαση(δαπανουν περισσοτερα) στην αναπτυξη των πολυπυρηνων επεξεργαστων χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα δουμε αξιολογους μονοπυρηνους στο μελλον.Αρα το εχω πολυ πιθανο στο αμεσο μελλον(3μηνες το πολυ)να δουμε καποιο νεο πυρηνα η το revision του ηδη υπαρχων χ2.Στη διατυπωση μου φαινεται λαθος και συγνωμη γι αυτο.Εννοω για τους χ2 το revision.Επισης πιστευω οτι εκτος απο κορυφαιος σε default και ο/c ο 4000+ αξιζει περισσοτερο για το λογο οτι ειναι απ τα κορυφαια κομματια μονοπυρηνων(μην ξεχναμε οτι ειναι ενας FX-53 με κλειδωμενο multi).Aλλα απ την αλλη εχεις 2 πυρηνες,εκει κολλαω...

Link to comment
Share on other sites

Oxι ρε συ Ατιλλα να μην το κανουν merge γιατι το ερωτημα μου ειναι πολυ συγκεκριμενο.Ειμαι αναμεσα σε δυο επεξεργαστες με παρεμφερη τιμη και διαφορετικη φιλοσοφια.με τον εναν κανεις πολλα και ικανοποιητικα ενω με τον αλλο ενα και ενθουσιοδως.Οποιοι εχουν εναν απ τους 2(η και τους 2!!!) ας μου πουν τις εντυπωσεις τους αλλα και το λογο που να παω στον ενα η τον αλλο.Αυτο θελω

Link to comment
Share on other sites

Eαν ειχα prommie δεν το συζητουσα πηγαινα προς 3800+Χ2 αλλα μαλλον ο 4000+ φαονεταο να με καλει...Αλλα επειδη τωρα πηρα πρεφα οτι γινεται ενας πανικος με τους Opteron μπορει καποιος να μου εξηγησει τι συμβαινει;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.