Jump to content



Θερμοκρασιες σκληρων δισκων και προβληματα


sakattack1442169065

Recommended Posts

Εχει αντιμετωπισει κανεις σας προβλημα με τους σκληρους λογω θερμοκρασιας?

Ξαφνικα μου εκανε κατι κουλα ενας σχετικα παλιος Maxtor 120αρης, κολλησε και εχασε κατι αρχεια.

κοιταζοντας με καποια προγραμματακια ειδα οτι δειχνουν 55 C

βεβαια και στους αλλους δειχνουν 66 & 67 και μονο στον 4ο που ειναι πιο χαμηλα και μονος του δειχνουν 44 C (ολοι Maxtor)

Αλλα προγραμματα δειχνουν μονο τους 2, ενω και αυτο που δειχνει και τους 4, παρακατω λεει SMART feature set not supported για τους 2 με Θ=66 oποτε ισως δεν ειναι αξιοπιστο.

Τα πλαινα των hard disk case αλλα και η ανω επιφανεια των δισκων καινε τοσο που δεν αντεχει το δακτυλο, ειδικα εκει που ειναι στριμωγμενοι μαζι.

απο την αλλη παλι ετσι ηταν για πολυ καιρο και το smart δεν δειχνει καμμια ενδειξη για προβλημα

λετε να ειναι λογω Θ ή απλως ηταν η ωρα του να χτυπησει?

εχει κανεις εμπειριες με θερμοκρασιες?

τελος, με ποιο τροπο ειναι καλυτερα να ελεγξω το αν εχει κατι μονιμο ωστε αν ειναι να τον στειλω για RMA?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω εχω "κολλησει" τωρα τελευταια και ελεγχα μανιωδως τον νεο hitachi SATA 2 επειδη εχει το γνωστο "feature" να "παρκαρει" την κεφαλη καθε 10 λεπτα και κανει ενα "κλακ" νομιζα οτι ηρθε χτυπημενος... οποτε κατεβασα οτιδηποτε SMART προγραμμα βρηκα μπροστα μου. ΟΛΑ μια ή αλλη βγαζανε τα ιδια SMART errors και σοτυς 3 σκληρους μου...

ενα "read error - something" και το 2ο στην θερμοκρασια...

Γενικα το ελεγξα και με τα hitachi drive fitness (DOS) ολα τα περναει... αλλα ο "συναγερμος" παραμενει στο ιδιο σημειο καθε μερα που ανοιγω το activesmart.

Δεν βγαζεις ακρη.

Επειδη στη δικη σου περιπτωση αποδεδειγμενα "χανει" δεδομενα θα ελεγα να του δωσεις μια και να τον πας για RMA...

Link to comment
Share on other sites

φιλε οι δυο δισκοι μου, maxtor και ibm, καινε τοσο που δεν μπορεις να τους πιασεις και δεν κανω πλακα. Υποθετω οτι αυτο ειναι πανω απο 65 βαθμους, αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα με τα δεδομενα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν μου έχει τύχει πρόβλημα, αλλά είναι κάτι που ελέγχω συχνά στο σύστημα, επειδή έχω 5 δίσκους στριμωγμένους μ' έναν 120άρη να τους φυσάει σε χαμηλές στροφές...

...οι θερμοκρασίες που αναφέρεις όμως μού φαίνονται ιδιαίτερα υψηλές... εφόσον αποδεδειγμένα χάνεις και δεδομένα καλύτερα θα ήταν να αντιγράψεις τα δεδομένα σου αλλού...δεν ξέρεις πότε θα παραδώσει πνεύμα...

...τα προγράμματα παρακολούθησης SMART μου δίνουν αρκετά αντιφαντικές ενδείξεις, οπότε δεν τα εμπιστεύομαι...ένας σκληρός μου δίσκος θα έπρεπε να έχει κλατάρει σύμφωνα με την τελευταία έκδοση βετα του hdd health...

ιδού οι θερμοκρασίες των σκληρών...οι 3 πρώτοι είναι IDE κι οι δύο τελευταίοι SATA...ο πρώτος το καλοκαίρι χτύπαγε κάτι 43άρια...

post-135-1442174259,1074_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο 320αρης wd που έχω μια φορά είναι τελείως χλιαρός (με το χέρι δεν καταλαβαίνεις καμιά διαφορά στην θερμοκρασία οπότε εκεί στους 20-30τόσους C (το speedfan λέει 29C, αλλά νομίζω ότι οι WD δεν έχουν temp sensor) τον κόβω (δεν καταλαβαίνεις από την θερμοκρασία ότι δουλεύει)

o δε άλλος 120αρης seagate είναι λίγο ζεστός, αλλά πιάνεται άνετα (και τον έχω σε 5.25" για να αερίζεται καλύτερα)

Link to comment
Share on other sites

τελικα τον ελεγξα με τα hitachi drive fitness & PowerMax (Maxtor) και μου βγαζουν οτι εχει προβλημα, οποτε τον ετοιμαζω για να φευγει...

2+ χρονια τον εχω, αραγε ηταν η ωρα του ή ταλαιπωρηθηκε απο τις θερμοκρασιες?

γμτ , και να θελω να βαλω ανεμιστηρα, δεν μπαινει στο cage που εχει και το floppy

Link to comment
Share on other sites

@Sakattack βαλε καποιο φαν με καποια πατεντα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Ενα φαν 8αρι στα 5volt δεν κανει θορυβο και κραταει σε λογικες θερμοκρασεις τους δισκους...

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο θα κανω, αν και θα ερθουν πιο πισω οι σκληροι και θα κουτουλανε στη VGA.

μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. :003:

γμτ πανω που ειχα βολευτει παλι θα αρχισω να ζαχαρωνω αλλαγη κουτιου να τους παιρνει εγκαρσια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.