Jump to content



Πρότασεις για UPS


fadasma

Recommended Posts

Επειδή δεν με ενδιαφέρει αν σβήσει ο υπολογιστής με διακοπή ρεύματος,απλά θέλω να παίρνει σταθερό ρεύμα ποιόν από τους 2 σταθεροποιητές τάσης θα μου προτεινατε

1:Αpc 600 watt

2:Apc 1200 watt

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν με ενδιαφέρει αν σβήσει ο υπολογιστής με διακοπή ρεύματος,απλά θέλω να παίρνει σταθερό ρεύμα ποιόν από τους 2 σταθεροποιητές τάσης θα μου προτεινατε

1:Αpc 600 watt

2:Apc 1200 watt

Τον 1200 βέβαια .. έχω βάλει 4 PC + 3 monitors την ίδια ώρα και δεν κόλλησε !+ GC,ηχεία,scanner,printer κ.α... τελικά αυτά τα 1200VA είναι 1200W :116:

Όσο για τις τημές η γνώμη μου είναι η εξής : Τα ακριβά UPS με σχέση τα φτηνά(Στα ίδια VA λέω) Η διαφορά τους είναι

1. Έχουν καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά

2.Τα VA όπου αναφέρουν πλίσιάζουν περισσότερο την τιμή των W π.χ.(1200VA = 1000W άντι 1200VA = 500W)

(Είναι και άλλα αλλά τα γνωρίσουν καλύτερα οι ηλεκτρονικοί :109: )

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ το mustek 800 εδω και ενα χρόνο σε παλιό όμως πισι (τροφοδοτικό 350watt+οθόνη 19'' crt + εξωτερικό σκληρό) και δεν είχα κανένα πρόβλημα. αυτό που με οδήγησε σε υτή την επιλογή είναι οτι είναι ΑΘΟΡΥΒΟ εντελώς.

τώρα που σκέφτομαι για νεο πισι αυτό θα μοε φτάσει ή θα χρειαστώ μεγαλύτερο?

(και θορυβώδεσ)

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε επειδη ειμαι καμμενος με "φτηνο" ups (καηκε και αυτο και το τροφοδοτικο του πισι που ηταν συνδεδεμενο) δε θα σου ελεγα να τσιγγουνευτεις τα λ7 για το ups.Ιδιαιτερα αν εχεις ακριβο μηχανημα ενα καλο ups ειναι μονοδρομος.

Προσωπικα πηρα αυτό και ξενοιασα.......

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ το mustek 800 εδω και ενα χρόνο σε παλιό όμως πισι (τροφοδοτικό 350watt+οθόνη 19'' crt + εξωτερικό σκληρό) και δεν είχα κανένα πρόβλημα. αυτό που με οδήγησε σε υτή την επιλογή είναι οτι είναι ΑΘΟΡΥΒΟ εντελώς.

τώρα που σκέφτομαι για νεο πισι αυτό θα μοε φτάσει ή θα χρειαστώ μεγαλύτερο?

(και θορυβώδεσ)

μα, αφου το εχεις ηδη στα χερια σου απλως δοκιμασε το (βαλτα επανω και βγαλτο απο τη πριζα), να μας πεις και εμας!

Εμενα παντως που ειναι 625αρι (375Wmax) με φρεσκια μπαταρια κραταει ανετα A64-9800-4hdd-3dvd-6fans@5v , Reserator, dsl router και ΤFT 19

οποτε 800VΑ θα σου φτασουν ακομα και με πολυ o/c + "βαριες" vga, αν παρεις TFT και οχι CRT

για ποσο χρονο δεν εκανα δοκιμη ακομα.

αν θελεις πολυ χρονο τοτε θα χρειαστεις το μεγαλυτερο.

(και σιγα μην δωσεις 400Ε για ups, ελεος)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω κατι παρομοιο με τα δικα σου εχω sakattack. A64-6800GT-2hdd-2dvd-4fans,router,tft19,speakers με 500W Levicom PSU.

Και απο οτι λες σου ειναι αρκετο το 600αρι????? Ποιο μοντελο ειναι? Το εχεις δοκιμασει σε διακοπη ρευματος? Κραταει εστω και 2-3 λεπτα????

Εγω κοιταω για τα Mustek ειτε το 800 ειτε το 1000. Αλλα με χαλαει που το 1000αρι εχει ανεμιστηρα, και δεν ξερω κατα ποσο θα με καλυψει το 800αρι. Στην ιδια κατασταση ειναι και ο αδερφος μου με παρομοιο συστημα (Χ2 Α64,7800GT,1hdd,2dvd,tft19 σε 580W PSU).

Οποτε η ερωτηση κλειδι ειναι εαν το Mustek 800 θα ειναι αρκετο να κρατησει το συστημα για λιγα εστω λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου ειναι πολυ παλιο μοντελο, απλα του αλλαξα τωρα τη μπαταρια.

κραταει πανω απο 2-3 λεπτα οταν το βγαλω απο τη πριζα, αλλα δεν δοκιμασα ποσο ακριβως.

εσυ πιστευω θα εισαι απολυτα καλυμενος με το 800αρι, οποτε οταν το παρεις το δοκιμαζει και ο αδελφος σου

(ηχεια δεν υπαρχει λογος να τα εχεις πανω στο ups)

Link to comment
Share on other sites

[laugh mode on]

εγω που έχω Α64@2800, 4HDD X800 550PSU, P4@3.3 GF5700 2HDD klp 360PSU, Sempron2800+ 1HDD GF5500 360PSU, Celeron @3.2 2HDD GF5200 360PSU, και από βδομάδα ελα A64 3200+ 4HDD 465PSU. Tι UPS πρέπει να πάρω?

EDIT

ξέχασα μία 19αρα TFT και μία 19αρα CRT

[/laugh mode off]

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω 3 UPS.Ενα 800VA,540W APC που πανω εχει τον P4 northwood στα 3.7GHz με 4 σκληρους,9700 Pro και την L30 ανλτια ακομα 2 TFT ενα 15αρι ενα 19αρι το DSL modem,το δεκτη της nova και μια τηλεοραση 21'' ειναι στα 378Watt σε full load o P4 διπλο folding.Eνα Accupower 1000VA,600W μονο για το Prometeia στον X2 ειναι μονιμα στα 230Watt και αλλο ενα ιδιο για τον ιδιο το Χ2 που εχω δει max καταναλωση τωρα με την Χ1800ΧΤ να παιζω 3D και διπλο folding γυρω στα 480W............

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο UPS που ανεφερα πιο πανω εχω

1ο Πισι με 550 watt Fortron με

AMD 3500+@2820(10x282)

6800 gt@415/1150 pci-x

2x512 mb ram @282 MHz

2xraptor 74 gb

1x200 gb seagate pata

1x300 gb seagate sata

1xplextor 716a dvd-rw

1xplextor dvd-rom

Αντλια l20

Logitech MX-1000 charger

QTEC S100 charger

Netmod

Alcatel Speedtouch 530i adsl router

ASUS 5port switch

5.1 logitech X-530 (74 watt rms)

19'' TFT LG L1915S

και το 2ο πισι με 420 watt active pfc με

P4 2,4ghz

512mb ram

1x80 gb pata

5200 agp

1xcd rw 16x plextor

1xdvd rom

+2 πορτατιφ

+ξυπνητηρι

Ολα αυτα σε ενα πολυ καλο ups ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ

YΓ Οσοι κοροϊδευουν ή υποβιβαζουν το ρολο ενος καλου-ακριβου ups ειναι οσοι δεν εκτιμουν και ενα καλο τροφοδοτικο.Οσο σημαντικο ειναι το ενα , ειναι και το αλλο.Μαλιστα το ups ειναι ακομα πιο σημαντικο γιατι προστατευει πολυ περισσοτερες συσκευες.Ενδεικτικα αναφερω οτι σε μια μερα η ΔΕΗ μου στελνει ρευμα απο κοντα 180 βολτ εως 260+.Βαλτε κατω το κοστος των επι μερους εξαρτηματων που ειναι συνδεδεμενα απο τη μια και το κοστος του εν λογω ups απο την αλλη και πειτε μου τι αξιζει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, πορωση με διαφορα ακριβα εξαρτηματα εχουν πολλοι, αλλα δεν σημαινει οτι αυτα ειναι και τα μονο καλα.

ολοι οσοι ποσταρουν εδω θεωρουν σημαντικο ενα ups, αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να δωσουν ολοι 400Ε για 20κιλα πραμα για να βαλουν επανω πορτατιφ ξυπνητηρια και φορτιστες και να νομισουν οτι δεν γινεται αλλιως.

αν δεις αμεσως απο πανω, ο Thorlite εχει απειρως περισσοτερο, καλυτερο, ακριβοτερο και πιο ενεργοβορο hardware, σε 3 ups που συνολικα κοστιζουν λιγοτερο απο το ενα δικο σου και σαφως αποδιδουν συνολικα περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω 3 UPS...Eνα Accupower 1000VA,600W μονο για το Prometeia στον X2 ειναι μονιμα στα 230Watt και αλλο ενα ιδιο για τον ιδιο το Χ2 που εχω δει max καταναλωση τωρα με την Χ1800ΧΤ να παιζω 3D και διπλο folding γυρω στα 480W............

Το accupower είναι θορυβώδες ή όχι; Εχει ανεμιστήρα; Την ίδια απορία έχω και για τα Inform Guard αν γνωρίζει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, πορωση με διαφορα ακριβα εξαρτηματα εχουν πολλοι, αλλα δεν σημαινει οτι αυτα ειναι και τα μονο καλα.

Σε αυτο συμφωνω απολυτα.Ασφαλως και δεν υποστηριζω οτι το ups pου εχω ειναι το μονο καλο ή το καλυτερο και οτι οποιος δεν το παρει ειναι "χαζος".Απλα ειπα οτι ισως θα επρεπε να ξανασκεφτει το γεγονος αγορας ενος πιο ποιοτικου και αρα ακριβου ups.Και εφερα παραδειγμα το δικο μου απλα επειδη το εχω και ειμαι 10000% ευχαριστημενος μαζι του

ολοι οσοι ποσταρουν εδω θεωρουν σημαντικο ενα ups,

Δυστυχως το θεωρουμε ολοι σημαντικο λογω των χειριστων υπηρεσιων της ΔΕΗ με ΤΑ απιστευτα ρευματα που στελνει

αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να δωσουν ολοι 400Ε για 20κιλα πραμα

Νομιζω σε καλυψα με την 1η μου απαντηση

για να βαλουν επανω πορτατιφ ξυπνητηρια και φορτιστες και να νομισουν οτι δεν γινεται αλλιως.

Δε πιστευω να με εχεις τοσο αχρηστο ωστε να πηρα κοτζαμ ups για να βαλω πανω πορτατιφ!!(Ειμαι και AMD-ας μη ξεχνιομαστε)Απλα περισευαν 2-3 μπριζες και ειπα μην πανε χαμενες ας βαλω ενα ξυπνητηρι,μη κοπει καμμια μερα το ρευμα και δε ξυπνησω

αν δεις αμεσως απο πανω, ο Thorlite εχει απειρως περισσοτερο, καλυτερο, ακριβοτερο και πιο ενεργοβορο hardware, σε 3 ups που συνολικα κοστιζουν λιγοτερο απο το ενα δικο σου

Δεν τιθεται θεμα οτι το hardware του Thor ειναι απειρως ακριβοτερο απο το δικο μου!Δεν χωρει αμφιβολια περι τουτου κυριε{που ελεγε και μια παλια ελληνικη ταινια).Για αυτο μαλιστα σε αλλο θρεντ προσφερθηκα να του το "προσεχω" οταν λειπει!(ΛΟΛ!)

και σαφως αποδιδουν συνολικα περισσοτερο.

Εδω επετρεψε μου να διαφωνησω,οχι γιατι πιστευω οτι το δικο μου ειναι καλυτερο,αλλα επειδη δεν τα εχουμε "μετρησει".Ας βαλουμε κατω βολτομετρα,παλμογραφους κτλ να δουμε ποιο δινει σταθεροτερο ρευμα,ημιτονοειδη ταση κτλ κτλ και επειτα βλεπουμε

Που θελω να καταληξω?Μην αρπαζεσαι βρε αδερφε και λες "σιγα μην δωσεις τοσα ευρα,ελεος"κτλ. Συζητηση κανουμε.Μαλιστα σου λεω και δημοσια οτι σε εκτιμω παρα πολυ.Απλα ειπα στο παιδι να εχει στο νου του να κοιταξει και κατι πιο καλο στο ups γιατι ειναι αρκετα σημαντικο.Αν δεν θελει να διαθεσει τοσα ευρα,ασφαλως και τον καταλαβαινω απολυτα και αυτο δε σημαινει οτι αν δωσει λιγοτερα ευρα δε θα εχει προστασια.Just my 2 cents here γιατι βγηκαμε και κομματακι οφτοπικ ισως

Link to comment
Share on other sites

oχι μωρε συζητηση κανουμε, ισως το ελεος ηταν υπερβολη, αλλα 400Ε και 20 κιλα μου φανηκαν πολλα :003:

περισσσοτερο αποδιδουν του thorlite με την εννοια οτι κρατανε πολυ περισοτερα VA/W στο συνολο

το δικο σου μπορει να εχει τελειες τασεις, αλλα και τα αλλα τη δουλεια τους την κανουν

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο αναγκαία η προσθήκη ενός ups σε έναν υπολογιστή? Από το 94 μέχρι και σήμερα δεν είχα αντιμετωπίσει ποτε κάποιο πρόβλημα με τα ρεύματα.

Αυτά τα πολυμπριζα που είναι για προστασία από αυξομειώσεις της τάσης αξίζουν?

Συγγνώμη για το off-topic.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο αναγκαία η προσθήκη ενός ups σε έναν υπολογιστή? Από το 94 μέχρι και σήμερα δεν είχα αντιμετωπίσει ποτε κάποιο πρόβλημα με τα ρεύματα.

Αυτά τα πολυμπριζα που είναι για προστασία από αυξομειώσεις της τάσης αξίζουν?

Συγγνώμη για το off-topic.

Δυστυχως ναι ειναι αναγκαια!

Ατιμη ΔΕΗ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.