Jump to content



Επιλογή Μητρικής


chosen21

Recommended Posts

Έχω το παρακάτω σύστημα: Athlon XP 3000+, A7N8X Deluxe REV2, 3x512MB Samsung 3200, MSI 6800GT (AGP), DVD ROM, DVD Writer, 3 HDD (1IDE+2SATA) κουτί το Stacker της Coolermaster (2 PSU) και cpu cooler την silent tower της Thermaltake. Από αυτά σκέφτομαι να αλλάξω τη μητρική+CPU. Για CPU έχω καταλήξει σε AMD 4400+ X2. Ποια μητρική προτείνετε; Κριτήρια επιλογής τα παραπάνω «υλικά» που μένουν και με μόνο προαιρετικό την ογκώδη silent tower.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την Asus Α8V Deluxe έχω και παρά το γεγονός οτι έχει αρκετές παραξενιές, έχει βγάλει τα λεφτά της.

Θα σε παροτρύνω όμως να δεις και την MSI K8T που έχει ακριβώς τον ίδιο εξοπλισμό (AGP8x, VIA K8T800pro, Promise RAID) αλλά θα είναι σαφώς πιο overclocking friendly από την Asus.

Υπάρχουν και λύσεις με nForce3 και AGP αλλά δεν τις προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κρατας ακομα λιγο το συστημα σου,δεν ειναι και κανενα αργο PC.Αν θες αναβασε λιγο και τον XP τουλαχιστον να βγαλει τα φραγκα του πριν του δωσεις συνταξη.

Link to comment
Share on other sites

2300MHz είμαι τώρα από χτες, με επηρέασες MADKiller7! Αρχίζω και το σκέφτομαι λίγο το θέμα της αναβάθμισης, λόγω ότι φοβάμαι τον AGP δίαυλο, τι χρόνο ζωής να έχει ακόμα λόγω απαιτήσεων των παιχνιδιών και νέων VGA. Με 4400+ Χ2 θα έχω διαφορά στα games; Με A8V Deluxe θα ανέβει έστω και σε επιδόσεις 4800+ (200Mhz δε θα μου είναι άσχημα να τα έχω καβάτζα όταν θα χρειαστούν).

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι να δώσεις λεφτά για 4400+ & 7800 καλύτερα πάρε ενα Xbox 360 για να παίζεις ;)

Το σύστημά σου είναι αρκετά καλό μπορώ να πω για να το αλλάξεις... Η απόφαση δική σου! Μπορείς ν'αναβαθμίσεις απο Φεβρουάριο μεριά που θα πέσουν οι τιμές των dualcore.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ την Asus Α8V Deluxe έχω και παρά το γεγονός οτι έχει αρκετές παραξενιές, έχει βγάλει τα λεφτά της.

Θα σε παροτρύνω όμως να δεις και την MSI K8T που έχει ακριβώς τον ίδιο εξοπλισμό (AGP8x, VIA K8T800pro, Promise RAID) αλλά θα είναι σαφώς πιο overclocking friendly από την Asus.

Υπάρχουν και λύσεις με nForce3 και AGP αλλά δεν τις προτείνω.

γιατί όχι nf3 + agp?

(επειδή για κάτι τέτοιο σκέφτομαι, υπάρχει κάποιο prob?)

Link to comment
Share on other sites

γιατί όχι nf3 + agp?

(επειδή για κάτι τέτοιο σκέφτομαι, υπάρχει κάποιο prob?)

Δε μου αρέσει γενικά το nForce.

Έχω προβλήματα συμβατότητας ενώ το VIA μου δίνει καλύτερη αίσθηση ταχύτητας και όσον αφορά το HDD performance είναι σαφώς καλύτερο. Ειδικά αν θες να κάνεις RAID ο 8237 είναι η πιο αξιόπιστη λύση σε intergrated controller (όσον αφορά την AMD πλατφόρμα).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.