Jump to content



K7N2 Delta-L πρόβλημα με boot@200FSB


gto234

Recommended Posts

Καλημέρα,

έχω την MSI K7N2 Delta-L και μέχρι τώρα την δούλευα στα 166FSB με έναν ξεκλείδωτο Athlon 2000+ TbredB.

To 166FSb ήταν λόγω μνημών που έχω 2χ256 Pc2700 Kingston.

Έκανα παλιότερα κάποιες δοκιμές να βάλω 200FSB με τις kingston και κάποιες φορές είχε δουλέψει το σύστημα αλλά με προβλήματα.Κάποιες πάλι φορές δεν ξεκινούσε καν(όσοι έχουν την μητρική καταλαβαίνουν τι εννοώ) και εμπαινα σε safe mode(100FSB) για να ξεκινήσει.Βέβαι ο μόνος multi που είχα καταφέρει να το ξεκινήσω ήταν x9.5.

Πήρα δανεική μια no-name 512ΜΒ PC3200 απο έναν φίλο και την έβαλα μόνη της πάνω θεωρώντας ότι αφού η μνήμη είναι rated για 400FSB θα δουλεύει..Αμ δε..

Πάλι δεν ξεκινάει το σύστημα ότι multi Και να βάλω.Λέτε να είναι θέμα μνήμης,μητρικής,cpu τι λέτε?

Υ.Γ. Το σύστημα δουλεύει κανονικότατα και σταθερά στα 2000Μhz (166x12@1.7V)

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη μητρική φόραγε τα πρώτα revision του NF2ULTRA chipset ...και είχε πρόβλημα στα 200FSB και άνω.

Συνοπτικά 8 στις 10 παρουσίαζαν αυτό το πρόβλημα.....άλλες τα κατάφερναν και δουλευαν σωστά.

Πολλές από αυτές τις μητρικές....κατέληγαν σε bios corruption άν τις ζόριζες να μπουτάρουν στα 200+

Μία λύση που μπορώ να σου προτείνω ....είναι να κάνεις pin mod τον επεξεργαστή σου...ώστε να τον βλέπει σαν 166FSB από κατασκευής...υπάρχει περίπτωση να σου δουλέψει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες πηγα τις μνημες στα 200... Πως το εννοεις??

Εβαλες memory divider 1:1?? Εριξες multi του tbred??

Αλλαξες jumper στην μητρικη για τα 200?? (αν θυμαμαι καλα δουλευει με jumper)

H μνημη δουλειυει σιγουρα??

Σωστο κι αυτο που λεει κι ο Τασος...

Link to comment
Share on other sites

οταν λες πηγα τις μνημες στα 200... Πως το εννοεις??

Εβαλες memory divider 1:1?? Εριξες multi του tbred??

Αλλαξες jumper στην μητρικη για τα 200?? (αν θυμαμαι καλα δουλευει με jumper)

H μνημη δουλειυει σιγουρα??

Σωστο κι αυτο που λεει κι ο Τασος...

Όταν είχε δουλέψει με 200FSB είχα βάλει τις μνήμες 1:1 με timings 3-3-3-8 και ο multi ήταν στο 9.5.Οπουδήποτε αλλού δεν ξεκινούσε.Το jumperακι που έχει είναι για 100 και 133/166 και λέει στο manual ότι για 200FSB cpu πρέπει να το έχεις 133/166.

Τωρα με την PC3200 δεν ξεκινάει καν ουτε στο 9.5 ουτε πουθενά.Γενικώς έχει περίεργη συμπεριφορά.Με βλέπω να αποχαιρετάω το 200FSB.Δεν πειράζει και 166 καλά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε μονταρισμενο bios.Κανε το pin mod (στο www.ocinside.de θα το βρεις) που αναφερθηκε πιο πανω,αλλα δοκιμασε να τον βαλεις 200αρη να φαινεται απο το Mod.

Αν η μητρικη ειναι ακριβως το μοντελο που αναφερεις τοτε δεν εχει προβλημα με τα 200,την ειχα με ξεκλειδωτο 2700+.Περιπου ποτε την αγορασες (εμενα ηταν αρχες 2004) γιατι τοτε μπορει να ισχυει το λεγομενο του Τασου?

Link to comment
Share on other sites

Μεταχειρισμένη την πήρα και δεν ξέρω αν είναι από τα τελευταία rev. αλλά αν θυμάμαι καλά το παιδί που μου την έδωσε μου είπε ότι δούλευε σε 200FSB.Το θέμα είναι ότι και σε μένα έχει ξεκινήσει με 200FSB με τις PC2700 μνήμες αλλά όχι πάντα.Παλιά είχε ξεκινήσει,μετά απο κάποιο καιρό με το ίδιο setup δεν ξεκινούσε.Γενικά δεν έχει σταθερή συμπεριφορά.Πάντως δεν μπαίνω στην διαδικασία για pin mod,μια φορά που είχα προσπαθήσει να κάνω κάτι δεν κατάφερα λόγω λεπτοδουλειάς που πρέπει να γίνει.

Το BIOS που έχω είναι modαρισμένο 5.8 και λέει ότι διορθώνει το λάθος του μη-bootαρίσματος με multi 9,10,10.5,11... αλλά τίποτα.

Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια όταν αγοράσω μια επώνυμη 512 Pc3200(αλήθεια ποια μάρκα να πάρω με αυτη τη μητρική; ) και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτή τη μητρική είχα βάλει ένα bios από κάποιο βραζιλιάνο (braziliantech αν θυμάμαι καλά) το οποίο μου είχε διορθώσει το πρόβλημα και μπορούσε ο athlon xp - m να παίζει στα 200*10, 11, 12 κλπ.

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο bios με τον sotiri ειχα,braziliantech.

geork ειναι σωστο το 5.8?εχει 2 Delta εκει.Νομιζω οτι το 5.7 ηταν για την απλη Delta-L.

Ψαξε λιγο στις μητρικες στο φορουμ,ειχα κανει παλια ενα θεμα γι αυτην την μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απο εκεί έχω κατεβάσει το BIOS.Το τελευταίο modded είναι το 5.8 αν και η MSI έχει βγάλει και 5.9.Πιθανόν να είναι και θέμα μνήμης.Δεν μου είπατε όμως τι μνήμη να πάρω για αυτή τη μητρική;Διάβασα για ασυμβατότητες με kingston αν και εγω με kingston την δούλευα.Το θέμα είναι όμως στα 200FSB.Αυτές οι G.Skill που έχει το πλαισιο με cl2.5 είναι καλές;Κάνουν μονο 44€ οι 512MB!

Link to comment
Share on other sites

ψαξε συμφωνα με την λιστα συμβατοτητας της εταιριας και συμφωνα με αλλους χρηστες,ως συνηθως οτι μνημες δουλευει μια nforce2 μητρικη,της ιδιες θα δουλεψει καλα και μια αλλη μαρκα με το ιδιο τσιπσετ,ως συνηθως.

πχ TwinMOS ξεχνα τες γενικα,εκτος και αν ειναι 100% UTT-BH5 η CH5,μονο αυτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά επαναφέρω το θέμα έτσι απλά για την ιστορία...

Κατάφερα να εντοπίσω το πρόβλημα (εντελώς κουφο... ).

Πήρα μια kingston PC3200 CL3 και την έβαλα και δούλεψε στα 9.5x200.

Κλείνω το ρεύμα για να βάλω έναν σκληρό και μετά πάλι δεν ανοίγει το pc!

Βάζω το Jumper σε safe mode,ξεκινάει σε fsb100 και μου κόβει και κάνω το εξής:

Κανω shut down και Χωρίς να κλείσω το ρεύμα από το psu(παλιά πάντα έκλεινα το κουμπί του ρεύματος) ξαναβάζω το jumper σε normal mode και ξεκινάει κανονικά στα 200FSB!

Δηλαδή το πρόβλημα της mobo είναι ότι σε 200FSB δεν ξεκινάει αν για κάποιο λόγο κοπεί το ρεύμα και πρέπει να κάνω την παραπάνω διαδικασία για να ξεκινήσει!Κουφό ε;

Σε 166fsb φυσικά κανένα πρόβλημα.Οπότε η μόνη λύση για 200 fsb είναι να είναι συνέχεια στην πρίζα το pc και να μην κοπεί το ρεύμα!Το έχετε ξανακούσει αυτό ποτέ?

Link to comment
Share on other sites

Λέτε;Βασικά αν είχε αδειάσει η μπαταρία δεν θα φαινόταν από την ώρα;Δεν έχω κάνενα άλλο σύμπτωμα που να δείχνει κατι τετοιο.Επίσης αν ήταν έτσι γιατί στα 166 δεν έχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Η συγκεκριμένη μητρική φόραγε τα πρώτα revision του NF2ULTRA chipset ...και είχε πρόβλημα στα 200FSB και άνω.

Συνοπτικά 8 στις 10 παρουσίαζαν αυτό το πρόβλημα.....άλλες τα κατάφερναν και δουλευαν σωστά.

Πολλές από αυτές τις μητρικές....κατέληγαν σε bios corruption άν τις ζόριζες να μπουτάρουν στα 200+

Μία λύση που μπορώ να σου προτείνω ....είναι να κάνεις pin mod τον επεξεργαστή σου...ώστε να τον βλέπει σαν 166FSB από κατασκευής...υπάρχει περίπτωση να σου δουλέψει έτσι.

έχω την συγκεκριμένη μητρική με το nforce2 ISP που στην πραγματικότητα είναι το ultra 400. Είχα έναν Athlon XP 2400+ και τελευταία έβαλα έναν Athlon XP 3200+ (Barton Core) που αγόρασα από το ebay. Η μητρική τρέχει άψογα, ανέβασα και πάνω από τα 200, περίπου 220+ (κατεβάζοντας τον πολλαπλασιαστή του επεκσεργαστή) δεν θυμάμε την ακριβή συχνότητα και δούλευε ρολόι. Οπότε δεν ξέρω αν απλώς είμουν τυχερός και μου έτυχε καλή mobo ή αν το πρόβλημα του φίλου βρίσκεται αλλού.

Επειδή και το δικό μου το cpu είναι ξεκλειδωμένο, δοκίμασα x10, x11, x11,5, x12. Ορισμένες φορές (έχω του πιο πρόσφατους drivers και bios, το δοκίμασες αυτό ?) το σύστημα δεν ξεκινούσε και χωρίς να κάνω τίποτα παραπάνω, το άνοιγα και το έκλεινα ξανά και ξεκινούσε.

Το overclocking θέλει πειραματισμό, στη δικιά σου περίπτωση, ούτε οι μνήμες σου, ούτε ο επεξεργαστής σου προβλέπεται να τρέχουν στα 200. Επίσης επιπλέον άλλαξες και τον πολλαπλασιαστή. Οπότε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το τι φταίει.

Προσπάθησε να κάνεις ένα βήμα κάθε φορά και πειραματίσου. Δέν πιστεύω ότι μπορεί κανείς να σου δώσει μια απολύτως έγκυρη απάντηση για το τι φταίει, εκτός αν είσαι τυχερός και βρεις κάποιον που έχει δοκιμάσει ακριβώς το ίδιο πράγμα και του δούλεψε. καλή τύχη...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.