Jump to content



RAID 0 : nFORCE 4 SATA vs Silicon Image 3114


billpeppas1442169085

Recommended Posts

Μιας και πιάσαμε το θέμα με τους σκληρούς δίσκους σήμερα, ας ρίξουμε και το Session 2 ( Part 2 ) στο τραπέζι ( lol ).

Είναι γνωστό ότι ανάλογα με τον controller, τον δίαυλο στον οποίο δουλεύει, τα τεχνικά χαρακτηριστικά του, το chipset του, την cache ( αν έχει ), κλπ διαφέρουν και κατά κάμποσο οι επιδόσεις.

Έτσι, είπα να δοκιμάσουμε τους 2 serial ata / sata raid controllers της DFI LanParty nF4 SLI-DR, δηλαδή τον native Serial ATA / Serial ATA RAID Controller του nFORCE 4 της nVIDIA, και τον PCI/Onboard Serial ATA Controller SIL3114 της Silicon Image.

Επειδή ο Silicon Image δεν υποστηρίζει NCQ είπα να δοκιμάσω και να συμπεριλάβω μετρήσεις με τον nFORCE 4 SATA Controller με το NCQ Disabled αλλά και με το NCQ Enabled.

Ας προχωρήσουμε,

Test System

PSU : Antec SmartPower 2.0 500W

Motherboard : DFI LanParty nF4 SLI-DR

CPU : AMD Opteron 146 @ 2500MHz ( 250x10 )

RAM : 2x Mushkin XP4400 512MB [ 1GB total ] @ 250MHz 2,5-3-3-5

HDD : 2x Maxtor MaXLine III 300GB @ RAID 0 Array ( S.S. = 64k )

The Results

roadkils6ck.th.jpg

hdtune5ao.th.jpg

hdtach9yf.th.jpg

moremore3pb.th.jpg

------------------------------------------------------------------------------------

Φαντάζομαι είδατε τα εντελώς αντίθετα ( από τα αναμενόμενα ) results στα Copy File tests... [ και στο PC Mark 2002 / PC Mark 04 / PC Mark 05 επιβεβαιώθηκαν και υπήρξαν ]...

Το γιατί αυτή την στιγμή δεν μου έρχεται...είμαι και κουρασμένος και δεν μπορώ να σκεφτώ καθαρά τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Στο λέω αυτό γιατί εμένα 2 wd 160 sata2 στον ich5r δουλεύοντας με jumper σε sata1 βγάζουν avarage read 110 mb/sec περίπου και burst 199.

Τρέχεις το Long Bench ( 32MB Zones ) του HD Tach v3,0,1,0 σίγουρα ?

Αλλά όπως και να 'χει, τα αποτελέσματα στον ICH5R πρέπει να είναι κάτι τοις καλύτερα από τον nF4 SATA Controller, και αρκετά σε σχέση με τον SIL3114.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.