Jump to content



KATAZHTEITAI mobo AGP για όπτερον.Καμμιά πρόταση?


schumifer1442169067

Recommended Posts

Μετά τη διπλή απογοήτευση που πήρα από το asrock 939 πλέον ήρθε η ώρα να πάμε παρακάτω . Αναζητώ λοιπόν μητρική με AGP κάρτα γραφικών, που να πηγαίνει πολύ ψηλά το ΗΤΤ της , να δίνει vcore τουλάστιχον 1.55 και να δίνει ρεύμα στις μνήμες έστω και με μοντ.

Κάθε πρόταση για καινούργια ή μεταχειρισμένη δεκτή.

Ως τώρα έχω βρει τα via k8t800 pro που λένε ότι έφτιαξαν το pci lock αλλά δεν ξέρω τι ΗΤΤ φτάνουν σταθερά και το Nforce 3. Καμμιά συγκεκριμένη πρόταση?

Ευχαριστώ

ΥΓ από εξοπλισμό δεν καίγομαι ιδιαίτερα.Να πάει καλά ο όπτερον θέλω

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη διπλή απογοήτευση που πήρα από το asrock 939 πλέον ήρθε η ώρα να πάμε παρακάτω . Αναζητώ λοιπόν μητρική με AGP κάρτα γραφικών, που να πηγαίνει πολύ ψηλά το ΗΤΤ της , να δίνει vcore τουλάστιχον 1.55 και να δίνει ρεύμα στις μνήμες έστω και με μοντ.

Κάθε πρόταση για καινούργια ή μεταχειρισμένη δεκτή.

Ως τώρα έχω βρει τα via k8t800 pro που λένε ότι έφτιαξαν το pci lock αλλά δεν ξέρω τι ΗΤΤ φτάνουν σταθερά και το Nforce 3. Καμμιά συγκεκριμένη πρόταση?

Ευχαριστώ

ΥΓ από εξοπλισμό δεν καίγομαι ιδιαίτερα.Να πάει καλά ο όπτερον θέλω

κανε την καρδια σου πετρα και δωσε μια να πανε "to hell"... ποσα θα "χασεις"? 50-70 ευρω???

Καθεσαι και ταλαιπωρεισαι με μλκ...

Δεν ειναι οτι το agp πεθανε...... απλα οι μητρικες (με agp) ειχαν προβλημα στην... γεννα :042: :042:

Link to comment
Share on other sites

κανε την καρδια σου πετρα και δωσε μια να πανε "to hell"... ποσα θα "χασεις"? 50-70 ευρω???

Καθεσαι και ταλαιπωρεισαι με μλκ...

Δεν ειναι οτι το agp πεθανε...... απλα οι μητρικες (με agp) ειχαν προβλημα στην... γεννα :042: :042:

Αυτη που ποσταρα clockarei αλλα τα 2 της sata δεν κλειδωνουν... Οποτε κι αυτη θα ειχε καποιο προβλημα στη γεννα :p!

Link to comment
Share on other sites

Shumi, με το multi 9 που έχει ο opteron, θες μητρική για htt 300+ τουλάχιστον, αλλιώς τον χαραμίζεις - ξέχνα Via, ULi, SiS κτλ...

Πάρε μια DFI, να κάνεις δουλειά, και αν θες φθηνή κοίτα αν μπορείς να βρεις τις εκδόσεις "Ιnfinity", ή κοίτα και την Jetway GT4 με το nf4 που δίνει πολύ καλά ρεύματα

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια DFI, να κάνεις δουλειά,

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΨΩΜΙ ΚΑΘΩΣ ΟΙ ΦΟΥΡΝΟΙ ΑΠΟ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΦΑΣΗ ΠΛΗΡΟΥΣ ΑΝΑΣΤΗΛΩΣΗΣ....

θα πουμε το ψωμι ψωμακι!!!

Link to comment
Share on other sites

LoooL! :046:

Αν είχε Multi 10 ή κάποιες μητρικές που έχω υπόψιν ήταν πιο φθηνές, ΜΠΟΡΕΙ και να πρότεινα και κάτι άλλο... :080:

Το θέμα είναι μπορεί να βρει τις εκδόσεις Ιnfinity? ή έστω να πάει για Jetway...

Kαι η Chaintech vnf-4 ανεβάζει htt, αλλά δεν την εμπιστεύομαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόσεξα ότι πόσταρε ο Βασίλης και το κατάλαβα στο quote. Γράφεται ιστορία σήμερα. ΚΒΙΛΛΥ13 μήπως θες να εξηγήσεις στους φίλους μας για ποιο λόγο θα μείνω αναγκαστικά στο AGP?

Eπίσης ποιες σοβαρές διαφορές ανάμεσα στην platinum και στην FX?

Έχετε δει πουθενά καμιά να πωλείται μτχ?

ΥΓ με ρεύμα και δεν ανέβηκε άλλο ο γουίνι ε? Κρίμα

ΥΓ τα μόμπο αυτά κλειδώνανε το agp στο 67 αν διάβασα καλά

Link to comment
Share on other sites

έχεις μπλέξει... με την 6800LE agp να ξεκλειδώνει άνετα 16pixel και 6 vertex pipelines, και να κλοκάρει και καλά....

τώρα για 939 και agp, ή σε MSI ή σε Gigabyte θα πας... τι άλλο?

Αλλά θα πρέπει να βάλεις χέρι ε? (για vmem)

o γουινι στα 2650 με 1.55v έβγαλε error στο prime μετά από 1 ώρα, οπότε δεν ασχολήθηκα άλλο... 2600 στρογγυλό και ψυχραιμο , μια χαρά είναι, άσε που ζορίζεται κιόλας με 4 double sided dimms....

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάτσουμε τον opty να τσεκάρουμε τις καταστάσεις. Έγω πελαγώσει ρε Βασιλή. Η πλάτινουμ φαίνεται να είναι η μακράν καλύτερη λύση αλλά διπλάσια χρήματα ρε μαμώτο. Το ΑΒΙΤ είναι της πλάκας που έφερε το ησοπ, και πουθενά δε βλέπω αν η απλή msi πηγαίνει το ίδιο καλά με την platinum

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν σε νοιάζουν τόσο τα games, πούλα Asrock και 6800(σε "καλή" τιμή για σένα εννοείται αφού είναι από τα καλά κομμάτια...), πάρε μια used 6600 pci-e π.χ., και μία dfi nf4, ή μία Jetway 939GT4 για πιο φθηνά, μην τρελλαίνεσαι!Mπορεί να τις βρεις και μεταχειρισμένες

Το μόνο που φοβάμαι λίγο είναι πως θα παίξει με το τροφοδοτικό σου... για αυτό ας μιλήσουν οι πιο "ειδικοί" των dfi...

Link to comment
Share on other sites

Msi k8n neo2 δαγκωτό , , , η μητρική είναι άριστη σε agp . , ,

330~ περιπου βράχος , ισως και παραπάνω ....

Thorlite 1.625 με το 1.36b ήσουνα ?

εδιτ , η fx έχει διαφορά στο chipaki οποτε γνώμη μου ειναι να μην την προτιμήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Oχι με το 1.8 και με το ποιο τελευταιο απλα το BIOS με εγραφε οταν του του εδινα VCore ανω απο το 1.45.Eτσι μαζι με το πολλαπλασιαστη x1.10 επαιρνα 1.618 με 1.626V πραγματικο VCore.Reset cmos δοκιμασα τα παντα εκανα τιποτα αντιθετα με τον newcastle εδινε κανονικα και το 1.55......

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ φοβάμαι κι εγώ το διαφορετικό τσιπάκι. Μάλλον για πλάτινουμ λοιπόν. Ρε παιδιά να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ που με βοηθήσατε σε μηδέν χρόνο. Το βλέπω να γίνεται συχνά αλλά είναι αλλιώς όταν σε βοηθάει η "παρέα" προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Shumi, με το multi 9 που έχει ο opteron, θες μητρική για htt 300+ τουλάχιστον, αλλιώς τον χαραμίζεις - ξέχνα Via, ULi, SiS κτλ...

δηλαδή μια asrock939 dual sata2 δεν θα καταφέρει να χτυπήσει 300HTT ακόμα και με modded BIOS από αυτά που κυκλοφορούν?

Link to comment
Share on other sites

Πολύς κόσμος έχει τα 320-350 για πλάκα. Απλά τα beta έχουν cold bug και σε άλλους βαράει πολύ και σε άλλους λιγότερο. Ένα παλλικάρι έχει μείνει σταθερότατος στα 400 ΗΤΤ. Το αν θα πετύχεις εργαλείο που δε θα σου βγάζει πολύ cold boot είναι άλλη υπόθεση. Ίσως αν βελτιωθεί το systool να μπορείς να το κάνεις από τα παραθύρια. Δηλαδή από ΒΙΟΣ με μαμά και ΒΕΤΑ το μπουτ είναι βράχος μέχρι τα 274. Από εκεί και πέρα μπορείς από παραθύρια με systool που πρόσφατα υποστήριξε και την ασροκ 939. Το ζήτημα όμως είναι ότι όσο και να ανεβάσεις το ΗΤΤ από το προγραμματάκι το πραγματικό ΗΤΤ κολλάει στα 280. Το cpuz είναι αδιάψευστο. Είτε στα 290 είτε στα 350 το σύστημα έμενε στα 279. ΑΝ αυτό φτιαχτεί τότε θα είναι ιδιαίτερα απλό να ανεβάσεις κι άλλο καθώς το τσιπάκι αντέχει και μάλιστα χωρίς ανεμιστήρι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.