Jump to content



Αγορα ψηφιακης μηχανης!


ckdiablo555

Recommended Posts

Τωρα που εφτασαν σιγα-σιγα και οι γιορτες ηρθε ο καιρος να αποκτησω και εγω την δικια μου μηχανουλα...!Λοιπον εγω ειμαι αναμεσα σε αυτες:

1)PowerShot A610-NEW

2)Kodak EasyShare V550

3)Sony Cyber-Shot DSC-W15

4)EXILIM ZOOM EX-Z57 "Black Metal

5)EXILIM CARD EX-S500 "Latin Orange"

Ειμαι αναμεσα σε αυτες,σας παρακαλω επειδη θελω η παραγγελια να γινει το πολυ μεχρι μεθαυριο,σας παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας και την εμπειρια σας(εαν υπαρχει).

Υ.Γ.:Μπορειτε να προτεινεται και καποια αλλα μοντελα σε αυτα τα χρηματα περιπου,δηλαδη το μεγιστο μεχρι 350€...!

Link to comment
Share on other sites

δεν ηξερα οτι εχει προχωρησει τοσο πολυ η τεχνολογια και μπορω να φωτωγραφιζω και με κλειστα τα ματια...λολ...:)

οκ!Δηλαδη θεωρειται οτι η CANON υπερεχει σε καποιον τομεα σε σχεση με τις αλλες,και αν ναι που?

Συγγνωμη εαν γινομαι κουραστικος αλλα ποτε δεν μου αρεσει να παιρνω κατι και να μην μου αρεσει μετα και νομιζω και εσεις οταν παιρνεται κατι το ιδιο δεν σκεφτεστε?...αλλα θελω αυτο που θα παρω ομως να ειναι το καλυτερο στα λεφτα του...!

Και παλι συγγνωμη εαν γινομαι κουραστικος...!:)

Link to comment
Share on other sites

Εαν ανέβεις λίγο σε χρήματα περίπου 400 αγοράζεις την φοβερή

Canon S2-IS

-Ηλεκτρονικό σταθεροποιητή εικόνας όπως τα μοντελα EOS

-12χ zoom Αντιστιχεί σε 420 mm τηλεφακό feflex μηχανής

- Επεξεργαστή για hi-speed 3φωτο/sec όπως οι 20D 5D

-φοβερό video 640x480 με εξοδο σε TV (το καλώδιο μαζι με το USB περιλαμβάνεται στη συσκευασία

-και τέλος αρκετα καλό φακό

Δεν ειναι τα πάντα σε μια μηχανη ο αισθητήρας

Αυτη εχει 5 Mpixel αλλα δεν χρειαζεσε παραπάνω

Αν θες σοβαρή μηχανή Canon και μόνο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω την Sony W15. Η φωτογραφική απλά γ###ει. Έχει πάρα πολύ καλό βίντεο ποιότητας DVD και έχει αρκετές ρυθμίσεις για το φωτισμό αν τις χρειαστείς. Ειναι πολύ εύχρηστη με μεγάλη αυτονομία και 2 σετ επαναφορτιζομενων μπαταριών.Επίσης περιλαμβάνει και θηκούλα. Το μόνο αρνητικό της είναι ότι πέρνει ακριβές κάρτες μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη. Πάρε κάτι με όλες τις manual ρυθμίσεις. Κάποια στιγμή θα έρθει η ώρα που θα θες να δημιουργήσεις με τη μηχανή σου και θα σε περιορίζει φοβερά η μη ύπαρξη χειροκίνητων ρυθμίσεων

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα , μακρυά από Sony...

Υπερτιμημένο προιόν σε σχέση με του ανταγωνισμού (1-0)

Κλειστό πρότυπο οπότε ότι πάρεις μόνο Sony άρα πιασοκώλ (2-0)

Service μόνο σε Sony άρα διπλό πιασοκώλ (3-0)

( Δεν υπαρχει επίσημο service πάντως..)

Η Canon έχει πανεύκολο μενού και πολύ φιλικό στον αρχάριο με ρυθμίσεις για πιο ψαγμένους (3-0)

Η Canon έχει καλ΄υτερη διαχείρηση ρεύματος και άρα μεγαλύτερη διάρκεια ( 4-0)

Θές και άλλα?

Η canon αν ψάξεις ακόμα και σε αυτά τα μοντέλα μπορείς να αλλάξεις φακό και να βάλεις ευρυγυγώνιο ή την θήκη για υποβρύχιες λήψεις ( τσουζει βεββαια αλλά αν θές το κάνεις).. κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

1)Μην αγορασεις μηχανη compact με zoom πανω απο 4Χ.Ο λογος ειναι οτι για να ανεβει το zoom τοσο,ριχνει την φωτεινοτητα(διαφραγμα,ταχυτητα του φακου)με αποτελεσμα οι φωτογραφιες σε μεγεθυνση πανω απο 13Χ18 να παρουσιαζουν ψηφιακο θορυβο,περισοτερο σε νυχτερινες ληψεις.

2)H canon ειναι απο τις λιγες εταιριες που χρησιμοποιει cmos αντι για ccd με αποτελεσμα να εχουν πιο"αναλογικες"φωτογραφιες σε σχεση με τις αλλες.Αυτο ομως εχει και καποια μειονεκτιματα οπως καποια μωβ χρωματα γυρω απο επιφανειες με εντονο φωτισμο απο πισω,οπως πχ ενας ανθρωπος μπροστα απο ενα παραθυρο.Εγω για να μην παρεξηγηθω ειμαι fun της canon αλλα οχι των compact μοντελων.Και για να κλεισω σου πρωτεινω Olympus SP-310 η οποια εχει 340 euro αλλα ειναι 7.1 mpixel,και θα την βρεις στο www.adorama.gr

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα πραγματα ειναι απλα

Αν θες να πατας απλα το κουμπι και να βγαζεις τις καλυτερες δυνατες αυτοματοποιημενες φωτογραφιες και κορυφαια βιντεο παρε sony(εχει και manual ρυθμισεις αλλα λιγοτερες ασφαλως σε σχεση με cannon)

Aν θες να ασχοληθεις ημι-επαγγελματικα με το χομπι που λεγεται "φωτογραφια" παρε ασυζητητι cannon(ρυθμιζοντας ΣΩΣΤΑ μια cannon θα παρεις καλυτερες φωτο απο το αυτοματο της sony)

Aν καταληξεις παντως σε sony , προτιμησε μια με φακο carl zeiss

Κορυφαια ποιοτητα φακου!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι,απο οτι ειδα η Olympus SP-310 καλη φαινεται,αλλα σε σχεση με τις αλλες τι λετε,γιατι κατι μου ειχαν πει για τις Olympus μηχανες οτι δεν ειναι και τοσο αξιοπιστες σε σχεση με Sony και Canon...κατα την γνωμη σας ποια απο αυτες συμπεριλαμβανομενου και της Olympus SP-310 εχει τον καλητερο φακο και φυσικα και την καλητερη ποιοτητα εικονας...?Ο φακος carl zeiss της Sony τι το ιδιαιτερο εχει,το real imaging processor της Sony και οι αλλοι επεξεργαστες των αλλων μηχανων-εταιριων σε τι διαφερουν μεταξυ τους και σε τι διαφερουν και απο παλαιοτερες ψηφιακες μηχανες?Απο οτι ειδα κανενας δεν προτεινε Casio και Kodak,γιατι...?:p

Παντως εγω πηγα σε καποια καταστηματα και δοκιμασα πολλες μηχανες εκτος της Canon PowerShot A610-NEW και της Olympus SP-310 που δεν τις βρηκα πουθενα...Να σας πω την αληθεια δεν συγγηννηθηκα και ιδιαιτερα απο καμια τους μονο η Sony ισως σαν να μου εκανε ενα ''κλικ'' παραπανω απο τις αλλες.Αλλα θα μου πειτε οτι και που τις δοκιμασα τί καταλαβα?σε ενα "αθλιο" περιβαλλον πρως αξιολογηση ποιοτητας καποιας μηχανης,αφηστε δε που και πολλες μηχανες δεν ειχαν μπαταρια...!Και κατι τελευταιο επειδη θελω να κανω την αγορα απο το Pixmania μπορεί κανεις να μου εξηγήσει αν γίνετε η αγορά με αντικαταβολή χρημάτων και κατά ποσο αξιόπιστη είναι?

Σας ευχαριστω πολυ ολους...!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κακό με την Olympus , τουλάχιστον για μένα , είναι ότι η μπαταρία είναι olympus και όχι ααα οπότε άμ ξεμείνεις , ξέμεινς και δεν σωζεται η κατάσταση από περίπτερο με αγορά απλών μπαταριών. Θα πρέπει να περιμένεις να γυρίσεις σπίτι να επαναφοστίσεις, κάτι κακό αν είσαι σε νησί. Δεν ξέρψ επίσης κόστος αντικατάστασης πόσ ακριβή είναι. Επίσης δεν ξέρψ πόσο εύκολο είναι το μενού της μηχανής .....Πρέπει να δείς και αυτό αν σε βολε'υει// Της Canon ήταν το ευκολότερο από όσα έχω δοκιμάσει....

Link to comment
Share on other sites

Ναι την ειδα λιγο την Casio EX-Z500(digital camera με αισθητήρα CCD 5 megapixels, οπτικό zoom 3x, σταθεροποιητή εικόνας "Anti Shake DSP", και οθόνη LCD 2,7" υψηλής ανάλυσης.

Παραδίδει επίσης εξαιρετικό χρόνο ανταπόκρισης ενώ διαθέτει Bestshot mode με 31 διαφορετικά scenes.

Είναι εξοπλισμένη με μπαταρία μακράς διαρκείας Super Battery Life που θα σας επιτρέψει να πραγματοποιήσετε μέχρι 500 φωτογραφίες και 4h10mn εγγραφές video.) ->Ειναι απο καποιο site.Τωρα απο οτι ειδα καλη φανηκε και εχει και μεγαλη διαρκεια,εσεις τι λετε,σε σχεση και με τις αλλες?

Υ.Γ.:Ζητω συγγνωμη για την οποια κουραση ή δυσαρεσκεια προκαλεσα...!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο κακό με την Olympus , τουλάχιστον για μένα , είναι ότι η μπαταρία είναι olympus και όχι ααα οπότε άμ ξεμείνεις , ξέμεινς και δεν σωζεται η κατάσταση από περίπτερο με αγορά απλών μπαταριών. Θα πρέπει να περιμένεις να γυρίσεις σπίτι να επαναφοστίσεις, κάτι κακό αν είσαι σε νησί. Δεν ξέρψ επίσης κόστος αντικατάστασης πόσ ακριβή είναι. Επίσης δεν ξέρψ πόσο εύκολο είναι το μενού της μηχανής .....Πρέπει να δείς και αυτό αν σε βολε'υει// Της Canon ήταν το ευκολότερο από όσα έχω δοκιμάσει....

Αγόρασα χθες την OLYMPUS SP-310 και μπορώ να πω ότι με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο. Τράβηξα μερικές φωτογραφίες και στο μάτι το δικό μου κατά την δοκιμαστική εκτύπωση που έκανα είναι αψεγάδιαστες με ζωντανά χρώματα και πολύ καλή ισσορόπηση του λευκού. Η συσκευασία περιέχει και μπαταρίες λιθίου και 2 επαναφορτιζόμενες με το φορτιστή. Υποστηρίζει την τοποθέτηση δηλαδή Αλκαλικών, ΝiΜΗ και Λιθίου.Η οθόνη είναι αρκετά μεγάλη κει ευδιάκριτη. Ένα άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι η δυνατότητα ρύθμισης της εντάσεως του φλάς και ότι υπάρχει και ρύθμιση για σταθεροποιητή εικόνας. Το πακέτο μου στοίχισε 389 ευρώ το οποίο περιλαμβάνει μία 512mb εξωτερική μνήμη της Olympus , μία πολύ ωραία δερμάτινη θήκη της εταιρείας πάλι και ψάχνοντας τις τιμές από το Pixmania η αγορά μου ήρθε αρκετά φθηνότερα εδώ σε σχέση με το Pixmania διότι εάν υπολογίσετε την τιμή που έχει το πακέτο (391 Ευρώ) χωρίς την δερμάτινη θήκη αλλά με μια άλλη της Pixmania + τα μεταφορικά πάει περίπου στα 430 Ευρώ + άμεση αγορά + ότι βλέπετε το Προϊόν χειροπιαστά.

Βρε μπας και βάλαμε μυαλό με τις Τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.