Jump to content



!! ΒΌΗΘΕΙΑ ΜΕ WIN TV PCI ΤΗΣ HAUPPAGE!!


FOTISD

Recommended Posts

Εχω την WinTV PCI FM της Hauppage και windows xp sp2. Εχω εγκαταστείσει τους drivers από την Hauppage (τους τελευταίους ) και ενώ οι εφαρμογές τησ Hauppage (Wintv2000 Και radio) δουλεύουν , δεν μπορώ να κάνω capture από άλλα προγράμματα όπως το windvd creator κτλ.

Μάλλον είναι ασύμβατοι οι οδηγοί του tuner με τα windows γιατί με τα ΄98 όλα δούλευαν περίφημα !!!

Έχει κάποιος καμιά ιδέα τι να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φιλε μου ειχα και εγω μια σαν την δικια σου αλλα τοτε δεν ειχε remote γιαυτο την εβγαλα... Οσο για capturing ***** ειναι ετσι και αλλιως... Τωρα εχω μια V-Stream (k-world) Xpert Tv-PvR pci με remote και παλυ ομως δεν ειναι συμβατη με την καρτα εισαγωγης video (AverMedia). Φενεται πως το προβλημα δεν ειναι μονο δικο σου... Γενικοτερα η το ενα θα εχεις η το αλλο... Εγω θα σου ελεγα να αγορασεις μια εξωτερικη καρτα TV!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την WinTV PCI FM της Hauppage και windows xp sp2. Εχω εγκαταστείσει τους drivers από την Hauppage (τους τελευταίους ) και ενώ οι εφαρμογές τησ Hauppage (Wintv2000 Και radio) δουλεύουν , δεν μπορώ να κάνω capture από άλλα προγράμματα όπως το windvd creator κτλ.

Μάλλον είναι ασύμβατοι οι οδηγοί του tuner με τα windows γιατί με τα ΄98 όλα δούλευαν περίφημα !!!

Έχει κάποιος καμιά ιδέα τι να κάνω???

H μητρική σου χρησιμοποιεί nForce chipset?

Link to comment
Share on other sites

στο device manager ολα είναι εγκατεστημμένα οκ.

capture κάνει με το δικό της πρόγραμμα μόνο (wintv2000) αλλά μόνο σε avi και divx (οχι mpg).

Το αποτέλεσμα όμως είναι χάλια.Παρά τους πειραματισμούς δεν κατόρθωσα να πάρω αποδεκτά αποτελέσματα.

Κάτι άλλο τώρα : όταν δοκιμάζω να κάνω capture με κάποια εφαρμογή (windvd creator , virtualdub κτλ ) άλλες φορές με το που ανοίγω την εφαρμογή κλείνει αμέσως , άλλες φορές δουλεύει κανονικά και στα 5 , 10 min η εφαρμογή τερματίζεται μόνη της .

περίεργα πράγματα.........!!!!

Link to comment
Share on other sites

άλλες φορές με το που ανοίγω την εφαρμογή κλείνει αμέσως , άλλες φορές δουλεύει κανονικά και στα 5 , 10 min η εφαρμογή τερματίζεται μόνη της .

περίεργα πράγματα.........!!!!

Αστάθεια του συστήματος

είτε λόγο overclocking

είτε λόγο αυξημένης θεμοκρασίας

είτε λόγο ασυμβατότητας μνημών

είτε λόγο τροφοδοτικού...

Τα έχεις ελέγξει όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Εχω την WinTV PCI FM της Hauppage και windows xp sp2. Εχω εγκαταστείσει τους drivers από την Hauppage (τους τελευταίους ) και ενώ οι εφαρμογές τησ Hauppage (Wintv2000 Και radio) δουλεύουν , δεν μπορώ να κάνω capture από άλλα προγράμματα όπως το windvd creator κτλ.

Μάλλον είναι ασύμβατοι οι οδηγοί του tuner με τα windows γιατί με τα ΄98 όλα δούλευαν περίφημα !!!

Έχει κάποιος καμιά ιδέα τι να κάνω???

Εάν η κάρτα σου είναι από τις κάπως παλιότερες που έχουν chipset Brooktree/Connexant BT-848/849/878/879 βάλε τους παρακάτω free & open-source άψογα συμπεριφερόμενους WDM standard-compliant drivers:

http://btwincap.sourceforge.net/

Για να καταλάβεις πόσο άριστοι είναι, σε full PAL video capture έχω πρακτικά καθόλου dropped frames:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=23700

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=364866&postcount=9

attachment.php?attachmentid=9430&stc=1

post-1802-1442174295,9593_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Το chipset της κάρτας tuner είναι το Brooktree 878.

Κατέβασα τους Drivers από την παρακάτω διεύθυνση

http://btwincap.sourceforge.net/

και λειτουργούν καλά. Μπορώ να κάνω capture !!

Τώρα όμως δεν μπορώ να έχω τηλεόραση ή ραδιόφωνο στο pc γιατί οι εφαρμογές που

δίνει η Hauppauge για το tuner αυτό δεν είναι συμβατές με τους νέους οδηγούς.

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να είναι συμβατή με τους drivers αυτούς για TV και radio ?

Link to comment
Share on other sites

Το chipset της κάρτας tuner είναι το Brooktree 878.

Κατέβασα τους Drivers από την παρακάτω διεύθυνση

http://btwincap.sourceforge.net/

και λειτουργούν καλά. Μπορώ να κάνω capture!

Μα είναι εξαιρετικός driver.

Τώρα όμως δεν μπορώ να έχω τηλεόραση ή ραδιόφωνο στο pc γιατί οι εφαρμογές που

δίνει η Hauppauge για το tuner αυτό δεν είναι συμβατές με τους νέους οδηγούς.

Αυτό είναι αλητεία της Hauppauge για να μην χρησιμοποιούνται τα προγράμματά της με κάρτες αλλωνών.

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να είναι συμβατή με τους drivers αυτούς για TV και radio ?

Για TV:

- DScaler (δεν απαιτεί την ύπαρξη driver)

- Media Player Classic Unicode

http://sourceforge.net/projects/guliverkli/

Γενικά για TV, οποιαδήποτε εφαρμογή υποστηρίζει standard WDM driver, θα δουλέψει κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αλητεία της Hauppauge για να μην χρησιμοποιούνται τα προγράμματά της με κάρτες αλλωνών.

Αυτό είναι δικαίωμα της Hauppauge μιας και το software δεν είναι free - open source.

Δεν ξέρω καμιά εταιρία που να κάνει διαφορετικά.

Στις κάρτες TV που πολλές φορές είναι παρόμοιες άν όχι ίδιες την διαφορά την κάνει το software οπότε η δυνατότητα χρήσης αυτού του software μόνο με το hardware της εκάστωτε εταιρίας είναι αναγκαίο.

Το ίδιο γίνεται και με την Leadtek. Το Winfast PVR δουλεύει μόνο όταν υπάρχει ΚΑΙ hardware της Leadtek στο μηχάνημα. Όταν διέθετα κάποτε και μια 5900ΧΤ με video in, η εφαρμογή της Leadtek δούλευε και έβλεπε ΚΑΙ το video in της 5900ΧΤ μόνο στην περίπτωση που υπήρχε και η Winfast TV2000XP στο PC πλήρως σεταρισμένη. Όταν δεν υπήρχε η TV2000XP απλά δεν έβλεπε κανένα video in, ούτε αυτό της 5900ΧΤ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια TV Capturer με bt848 (χωρις radio tuner) η οποια ειχε παναθλιο μαμισιο software.

Αλλα με open-source drivers και ulead video studio εκανα και κανω αρκετα καλο capture.

Και για tv viewing συνιστω DScaler

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.