Jump to content



Fanless Ψύκτρα για κατεβαστήρι


lukasbayern

Recommended Posts

Χαίρεται παίδες. Έχω ένα κατεβαστήρι δίπλα από το κρεβάτι που κοιμάμαι και με έχει ψιλοκουράσει ο ανεμιστήρας της ΚΜΕ. Πείτε καμια fanless λύση για ψυκτρούλα. Έχετε υπόψην το PC δεν κλείνει ποτέ :020:

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτη http://www.extrememhz.com/nitrogon-p1.shtml

Πιο ακριβη απο την sonic(που πιστευω πως σε καλυπτει επισης με καλο εξαερισμο στο κουτι) λογω χαλκου

http://xtremeshop.com.gr/catalog/product_info.php?cPath=21_25&products_id=29&language=gr

post-118-1442174289,9742_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διακινδύνευα fanless ψύκτρα σε Ρ4. Εκτός και αν παίξει τρελό underclocking.

Καλύτερα βρες μια καλή ψυκτρούλα με ένα μεγάλο ανεμιστήρι και έναν fan controller.

Eχει τον 2,4 που πιθανοτατα εχει πηρυνα northwood.Καμια σχεση με τους πρεσκοτ!Ειναι κρυοι επεξεργαστες κ σηκωνουν πολυ o/c.Στο pc της αδερφης μου ο northwood πηγε απο 2ghz @ 3ghz ανεβαζοντας λιγο ρευμα με στοκ ψυχτρα κ μαξ θερμοκρασια 48 βαθμους (η θερμοκρασια ειναι σωστη κ αρκετα ακριβης, δεν ειναι απο σενσορα μητρικης)..Καμια μα καμια σχεση με πρεσκοτ..Σχετικα με τις ψυχτρες αναμεσα σε Sonic tower κ αυτη της Silverstone θα προτιμουσα την Sonic tower χαλαρα

Link to comment
Share on other sites

Τοτε γιατι λες οτι δε θα εβαζες fanless?Δεν ησουν ευχαριστημενος με τις θερμοκρασιες του?Το Ιασονας γραφεται με ομικρον!!Το Ιασων με ωμεγα!Γιατι ολοι το μπερδευουν αυτο???:)

Link to comment
Share on other sites

Τοτε γιατι λες οτι δε θα εβαζες fanless?Δεν ησουν ευχαριστημενος με τις θερμοκρασιες του?Το Ιασονας γραφεται με ομικρον!!Το Ιασων με ωμεγα!Γιατι ολοι το μπερδευουν αυτο???:)

Επειδή έχω δουλέψει Northwood θα έλεγα οτι δεν θα τον είχα fanless.

Όχι, δεν έμεινα ικανοποιημένος από τις θερμοκρασίες του. Το οτι δεν είναι τόσο τραγικός όσο ο Prescott δε σημαίνει οτι δε ζεσταινόταν αρκετά. Και η απόκλιση idle σε load ήταν χαώδης. Πέραν το οτι οι μητρικές ζεμάταγαν και η θερμότητα που εκλυόταν από το σύστημα ήταν πραγματικά πολλή.

Διόρθωσα το όνομά στο προηγούμενο και έμαθα κάτι που δεν ήξερα!

Link to comment
Share on other sites

Celeron είναι και δουλεύει ασταμάτητα εδώ και.... κάτι εβδομάδες :) Έχω βάλει στον εργοστασιακό ανεμιστήρα έναν κοντρόλλερ και η θερμοκρασία δεν έχει ανέβει πάνω από 44 βαθμούς. Μάλλον πάω για τον sonic tower.

Link to comment
Share on other sites

Celeron είναι και δουλεύει ασταμάτητα εδώ και.... κάτι εβδομάδες :) Έχω βάλει στον εργοστασιακό ανεμιστήρα έναν κοντρόλλερ και η θερμοκρασία δεν έχει ανέβει πάνω από 44 βαθμούς. Μάλλον πάω για τον sonic tower.

Είσαι σίγουρος ότι κάνει θόρυβο ο ανεμιστήρας της CPU;

Μήπως ο θόρυβος προέρχεται από αλλού; HDD, PSU, system fan.

Ειδικά για τον σκληρό, μην των βιδώνεις στο κουτί! Δες εδώ

(γενικά το http://www.silentpcreview.com/ έχει πολύ υλικό για "ήσυχο σύστημα"!)

Δοκίμασε το cpuidle pro, μήπως και ρίξει κι άλλο τη θερμοκρασία της CPU. (κατέβασέ το απ' το μουλάρι ή torrents ;) )

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσε ο τροπος με το κρεμασμα του σκληρου κ ειπα να το δοκιμασω κ ο θορυβος επεσαι παρα πολυ δεν ηξερα οτι ο σκληρος κανει ολο αυτο το βουητο..

τεσπα για δειτε..

1501061226383tc.jpg

1501061228109tr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.