Jump to content



Μου εξηγείτε αυτές τις ενδείξεις?


pontifikas

Recommended Posts

¨Ετρεξα μια Sandra(καλό γκομενάκι αυτό :p ) και ένα AMD CPU Info στο σύστμά μου και ιδού κάποια παράξενα(για μένα τον αδαή) αποτελέσματα:

1-2)

QueerRAM.jpg

1-To CPU info μου λέει ότι έχω Mem Bus Speed 166 Mhz ενώ μπορώ να πιάσω 200Μhz από ότι βλέπω στις μνήμες?

Φταίει το CL2.5 της 1ης Μνήμης σε αυτό? Τι μπορώ να κάνω για αυτό?

2- Η δεύτερη μνήμη μου λέει ότι είναι Samsung. Η μνήμη έχει βγεί από κουτάκι Kingstone και έχει και αυτοκόλλητο εγγύησης Kingstone επάνω της :blink:

Τί έγινε ρε παιδιά?:boxed:

3)Αυτό πάλι τι σημαίνει?(Από το sissoft sandra)

QueerCPU.jpg

:eek:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τις μνημες πρεπει να δεις στο bios τι ρυθμισεις εχεις βαλει. Για το οτι σου λεει samsung δες τι τσιπακια εχουν οι μνημες σου και τρεξε και το cpuid να δεις αυτο τι σου λεει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nikos007

Σχετικα με τις μνημες πρεπει να δεις στο bios τι ρυθμισεις εχεις βαλει. Για το οτι σου λεει samsung δες τι τσιπακια εχουν οι μνημες σου και τρεξε και το cpuid να δεις αυτο τι σου λεει.

Σαν τι ρυθμίσεις δηλαδή?Στο bios μου το μόνο που λέει για μνήμες είναι το voltage.

Link to comment
Share on other sites

Για τις μνήμες πήγενε στο bios εκεί θα λέει στο softmenu κάτι για dram frequency αυτό βάλτο στα 200 .Αντί για αυτό μπορεί να λέει dram/fsb ratio αυτό τότε βάλτο να δείχνει 1/1 ή 200.

Τα timings των μνημών (στο menu advanced chipset settings ή κάπως έτσι) βάλτο στο spd ή auto.

Link to comment
Share on other sites

H μητρική μου δεν έχει τίποτα από όλα αυτα.Μόνο να πειράξω λίγο το Vcore με αφήνει.

Και ρωτάω:

Υπάρχει κάποιο Utility που να μπορώ να κάνω ότι ρυθμίσεις(τις κλασικές δηλαδή που δεν έχω) θέλω στο bios μου?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να μην εχει ρυθμιση για πολλαπλασιαστες μνημων...

ψαξε και θα το βρεις...και αν δεν το βρεις εκει...ριξε και μια ματια στο manual...

παρεπιπτοντως...εχεις gigabyte απο οτι προσεξα...δεν ξερω αν ισχυει για τη δικια σου μητρική αλλα καποιες αλλες gb ειχαν κρυφες τις επιλογές για oc...ψαχτο λιγο το θεμα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είμαι εντελώς άσχετος από PC. Είμαι απόλυτα σίγουρος(και απογοητευμένος που βιάστηκα να πάρω την Mobo) ότι η μητική δεν έχει. Το μόνο που θα μπορούσα να κάνω είναι να τα αλλάξω με κανέναν bios editor και να αναβαθμίσω το bios.

Παρατήρησα όμως κάτι κουφό το οποίο και θα παραθέσω σε ξεχωριστό Post.

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DsLmaNiaC

Ctrl+F1 πάτησες για να εμφανίσεις το μενού με τις ρυθμίσεις για τις μνήμες;

Dslam πάλι έγραψες :clap:

Τελικά είμαι πιο άσχετος από ότι νόμιζα :p .

Λοιπόν Το Ctrl+F1 ξεκλείδωσε όλα τα μυστικά του ΒIOS.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι να κάνω. Μπορώ να υποχρεώσω τις μνήμες να δουλέψουν σε χαμηλότερα clockings ώστε να ανέβει και το FSB? Αν ναι, πρέπει να δώσω και ρεύμα?

(Ρε που φτάσαμε!!!Να κάνουμε overclock το σύστημά μας για να δουλεύει στα defaults :o )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.