Jump to content



Βοηθεια με ADSL splitter!


defiant

Recommended Posts

Εχω πστν συνδεση και πριν 3 μερες εκανα αιτηση για δσλ.

Σημερα το πρωι το τηλεφωνο μου σταματησε να λειτουργει.

Μπορουν να με καλεσουν αλλα εγω δεν ακουω τιποτα και δεν μπορω να παρω τηλεφωνο κανεναν,ουτε τον οτε για βλαβη(αν ειναι..).

Επισης ουτε στο ιντερνετ δεν μπορω να μπω.

Στην πστν δεν εχω βαλει φιλτρο ή σπλιτερ ακομη.

Μηπως γιαυτο δεν λειτουργει το τηλεφωνο μου??

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδια ευχαριστω.Ψαχνω για μοδεμ τωρα και για φιλτρο/σπλιτερ.

Δυστυχως δεν παρελαβα το φιλτρο που μου εστειλε ο οτε γιατι ειμουνα στο κρεβατι και βαριομουνα να ανοιξω.:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως χωρίς splitter/φίλτρο δουλεύουν και τα 2 τηλέφωνα , απλά ακούω παρεμβολές στο ακουστικό.

Η 1 από τις 2 συσκευές μάλιστα νεκρώνει αν την βάλω πάνω στο splitter (οπότε είναι σε φίλτρο).

Αν έβλεπε και το μόντεμ την γραμμή θα έπαιζα κωλοτούμπες..........

Link to comment
Share on other sites

εμενα γιατι και χωρις σπλιτερ επαιζε το τηλεφωνο????

Ποια η διαφορα? το οτι περνει full spectrum ενω θα επρεπε να παιρνει <4khz?

Δεν ξερω, παντος αυτη τη στιγμη εχω dsl αλλα το τηλεφωνο δεν μπορω να το χρησιμοποιησω.

Οταν με περνουν τηλ. ακουγεται οτι χτυπαει στον αλλο, αλλα σε εμενα δεν κανει τιποτα.

Απο Δευτερα περιμενω να μου φερει φιλτρο ή splitter o OTE.

Link to comment
Share on other sites

μια σχετικη απορια επειδη δεν μπορω να βαλω το σπλιτερ στην κεντρικη μπριζα λογω αποστασης το εβαλα σε εκεινη που βολευει η οποια ειναι η 3 στη σειρα απο την κεντρικη

και εβαλα φιλτρα σε ολες τις προηγουμενες

το προβλημα ειναι ενω ολα δουλευουν μοδεμ και τηλεφωνα δεν παιζει η αναγνωριση κλεισεων αν βαλω το σπλιττερ στην κεντρικη και βαλω πανω του ενα τηλεφωνο παιζει αναγνωριση αν βαλω σκετα τα φιλτρα οχι? υπαρχει λυση?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller [21-01-2005 15:13]

εμενα γιατι και χωρις σπλιτερ επαιζε το τηλεφωνο????

ρε σεις μπάς και έχετε dsl OVER isdn? Και οι συκσκευές σας είναι isdn οπότε μπορούν εν μέρη να κάνουν χρήση ψηφιακού σήματος? Υπόθεση κάνω.

Τα απλά τηλέφωνα για pstn γραμμές είναι αναλογικά.

Ποια η διαφορα? το οτι περνει full spectrum ενω θα επρεπε να παιρνει <4khz?

Απλά και καλά θα ακούς σαν παράσιτα τις πολύ υψηλές συχνότητες.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το φιλτρο σε τι χρειαζεται? γιατι απλα να μην συνδεσοθμε το αδσλ μοντεμ κατεθτηειαν πανο στο τηλφωνο το το οποιο με τι σειρα τοθ ειναι συνδεδεμενο στιν τηλεφωνικη γραμμη?

Link to comment
Share on other sites

Γμτ. 5 μερες τωρα δεν εχω τηλεφωνο.Σημερα εβαλα το splitter και το τηλεφωνο κανει παλι τα ιδια, ενω το modem

λειτουργει κανονικα.

Πως συνδεεται το splitter?Εχω βαλει το καλωδιο του τοιχου στο splitter εκει που λεει LINE το καλωδιο του modem εκει που λεει...MODEM και του τηλεφωνου εκει που λεει PHONE.Ετσι δεν συνδεονται?Μηπως να χαλασε το τηλεφωνο??

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να πειτε εν συντομια πως βαζεις φιλτρο πανω στη γραμμη (pstn) ? εχω παραλαβει το φιλτρο απο ΟΤΕ και δευτερα θα κανω την εγκατασταση. Αλλα λιγη βοηθεια θα ηταν χρησιμοτατη :)

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο κόβει το υψίσυχνο σήμα που δουλεύει το dsl. το βάζεις πριν από κάθε τηλέφωνο για να φιλτράρεις το σήμα που φτάνει στο τηλέφωνό σου. χωρίς αυτό έχεις παράσιτα, το dsl δε χαμπαριάζει.

καλύτερα είναι να διαχωρίσεις τις γραμμές με splitter και να έχεις 1 γραμμή τα τηλέφωνά σου και 1 άλλη το dsl.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.