Jump to content



Νέα samples GeIL 1GB Kit...new ICs


billpeppas1442169085

Recommended Posts

Να σημειώσω κάτι:

Είχα από εχθές μερικά requests που ψήνονται για ομαδική παραγγελία για αυτές τις μνήμες.

Αν υπάρξει κάποιο ποσοστό συμμετοχής, δεν έχω πρόβλημα να κανονίσω απευθείας αγορά από την GeIL σε καλή τιμή, κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

"Ερμαφρόδιτη" κατάσταση....

BH-5 ή UTT ....δέν είναι ....και ούτε μπορούν να γίνουν.

TCCD ή TCC5 ....δέν είναι...και ούτε μπορούν να γίνουν.

Μιά ενδιάμεση κατάσταση παρουσιάζουν...που προσωπικά ΔΕΝ μου αρέσει.

Βέβαια,γούστα είναι αυτά.

Σε μένα δέν κάνουν...στον άλλο μπορεί να είναι τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο σιγουρος εισαι bill οτι "ακουνε" στο ρευμα?

Προσωπικα τσιπακια αγνωστων στοιχειων δεν θα ενιωθα ανετα να δινω 3.1.

Εσυ review κανεις βεβαια και καλα κανεις και χωνεις, αλλα απο οτι φαινεται δεν ειναι απο τα γνωστα τσιπακια για να πεις οτι "αντεχουν" ή "δεν αντεχουν" σε >3V για καθε μερα. Πιο πολυ σαν νεο(??) rev. των 32ΜΒ της micron μοιαζουνε.

Εχεις δοκιμασει 2-2-2-5 στα 200-220??

Link to comment
Share on other sites

Ποσο σιγουρος εισαι bill οτι "ακουνε" στο ρευμα?

Προσωπικα τσιπακια αγνωστων στοιχειων δεν θα ενιωθα ανετα να δινω 3.1.

Εσυ review κανεις βεβαια και καλα κανεις και χωνεις, αλλα απο οτι φαινεται δεν ειναι απο τα γνωστα τσιπακια για να πεις οτι "αντεχουν" ή "δεν αντεχουν" σε >3V για καθε μερα. Πιο πολυ σαν νεο(??) rev. των 32ΜΒ της micron μοιαζουνε.

Εχεις δοκιμασει 2-2-2-5 στα 200-220??

Καλησπέρα φίλε μου :)

Έκανα test στις ίδιες ρυθμίσεις, με διάφορες τάσεις, και τα αποτελέσματα βγήκανε εξ' αυτών.

Άλλωστε μερικά specs που μας έδωσε o engineer της GeIL ήταν ότι 2,8V < Preffered Voltage < 3,3V

Για την αντοχή τους στον χρόνο θα προσπαθήσω να τα τεστάρω σε ξεχωριστό μηχάνημα όπου θα τα αφήσω με 3.1V ( max gain έχουν με αυτή την τάση ) σε 24/7 λειτουργία να κάνουν κάτι ( μάλλον κανά Memtest for windows ) συνεχώς.

2-2-2-5 δεν παίζει ούτε κάτω από τα 200MHz ( DDR 400 )...γενικώς δεν τους αρέσει καθόλου η ιδέα του tRCD 2 :D

Προσπαθώ να τον πείσω να μου πεί τι chips είναι...πρός το παρόν δεν...

Τελευταία δήλωσή του ήταν αυτή:

People are guessing on what kind of IC we use on emperor.

Let them guess! No body could get this IC anyway.

P.S. Όπως και να 'χει, στο τέλος των δοκιμών θα ανοίξω τα modules...αλλά είναι relabeled και δεν είναι και αναγνωρίσιμα ( τουλ. έτσι υποστηρίζει ο μηχ. της GeIL ) [ we'll see :D ]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κολλάει αυτό στο συγκεκριμένο thread αλλά μιας και μιλάμε για τις ultra-x...

Πήρα το Σάββατο από e-shop τις geil ultra-x pc3200 1GB DC KIT οι οποίες αποδείκτηκαν ότι είναι οι nforce4 edition... λέω και εγώ, τι στο καλό 160 ευρώ μνήμες... δεν θα παίζουν λίγο καλύτερα από τις άλλες που είχα των 80 ευρώ (2,5-3-3-8-1Τ@237); Δεν παίζανε όμως... δοκίμασα όλα τα timings, όλους τους συνδιασμούς και τίποτα!!! Οι μνήμες τερμάτιζαν στα 210 είτε τις είχα 2-2-2-5-1Τ είτε 3-4-4-10-2Τ είτε οποιαδήποτε ενδιάμεση τιμή... με το που έβαζα από win 211 είχα restart... από bios δεν έκανε post... :021:

Με τα πολλά αφού μου την έδωσε στα νεύρα πήγα σαν καλό παιδί και παράγγειλα την dfi lanparty nf4 sli-d... άντε να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε...

Εντελώς πληροφοριακά οι μνήμες έχουν P/N:1769... όποιος τις έχει δοκιμάσει ή έχει πληροφορίες για το συγκεκριμένο P/N ας απαντήσει για να πάρω καμιά ιδέα για το τι να περιμένω...

Όπως είπες, δεν κολλάει εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.