Jump to content



Νέα samples GeIL 1GB Kit...new ICs


billpeppas1442169085

Recommended Posts

geilcodenameemperormodules4yd.jpg

Σήμερα το πρωί κατέφθασαν τα samples από μια νέα σειρά Ultra-X της GeIL.

Ωραία...είναι είτε TCCx είτε UTT θα πείτε.

Όχι, πρόκειται για νέα παρτίδα Ultra-X που φοράνε τσιπάκια...άγνωστης μάρκας ( μην ψάχνετε στα γνωστά chips...Mosel...Hynix..Samsung...Winbond...Infineon...Elpida ) η εταιρία δεν φαίνεται να έχει διάθεση να μας πεί κατ' οποιονδήποτε τρόπο τι chips είναι...

Τα stick που μου ήρθανε εδώ είναι retail samples, δεν είναι διαλεγμένες κλπ...

Από τους άλλους 9 "testers" του group που πήραν τις μνήμες 2 μέρες νωρίτερα από εμένα ( να ναι καλά η ACS που πήγε τα samples μου βόλτα από τα Καμμένα Βούρλα :D ) τα πρώτα αποτελέσματα είναι...περίεργα...

Ακούνε στο ρεύμα, συνήθως ως τα 3,1V.

Παίζουν κατά μέσο όρο 270MHz ( DDR540 ) με 2-3-3-7 και μέτρια λοιπά timings.

Με 2,5-4-3-7 & 3,1V DDR600αρίζουν...

Μιλάμε για Full Stable ( 100% Memtest clear & SuperPi 32M & SP2004 { Prime95 ) Memory Full )...

Και scaleάρουν και κάτι τις παραπάνω με CAS 3.

Εγω θα τα βάλω αύριο πάνω στο testbed ( σήμερα δεν βλέπω να προλαβαίνω ).

Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε...

Edit:

Θα είναι "φτηνά", και μου είπε να υπολογίζουμε τιμή πώλησης στην ευρώπη περί τα 150-200 ευρώ.

Επίσης αύριο λογικά θα έχω λίστα με τα SN/PN για να βλέπετε στην συσκευασία αν είναι με αυτά τα chips...

P.S. Τους έδωσαν το κωδικό όνομα "Emperor" ( στα ICs αυτά )

Link to comment
Share on other sites

Για τα υπάρχουσες Geil Ultra X πως θα καταλάβουμε αν είναι Samsung ΤCCx ή Winbond UTT; Ξέρουμε κανά retailer εις τον ελλαδικόν χώρο που θα τσιμπησομε με κλειστά μάτια και θα χτυπήσουμε Samsung ΤCCx; Ας όψεται το mobo που δεν teravoltάρει... Πάντως ούτε και τα Emperor μου κάνουν 2,85 Vdimm,max. :079:

Link to comment
Share on other sites

GeIL θα βρείς είς το e-shop.gr

Για να αναγνωρίζεις τα ICs θες τα pn... θα πω στο contact μου να μου τα δώσει ( αλλά δεν νομίζω πως θα τον ξαναβρώ στο γραφείο πρίν τις ( 9 Φεβ... ) γιατί είναι "the year of the dog" @ China [ don't ask for details I don't have a clue about this celebration :D ]

Link to comment
Share on other sites

To νέο έτος των σχιστομάτηδων είναι, που τυγχάνει να είναι φέτος... του σκύλου. Ρε ****το και στην Ταιβάν-Κορέα έχουν σταμάτησει να παράγουν ΙC's. Την πρωτοχρονιά σταματάμε να παράγουμε εμείς φέτα; Ε, ρε εμπάργκο φέτας που τους χρειάζεται.

Επίσης Geil φέρνει και το HardShop και το PC-Store. Μάλιστα το PC-Store έχει 1 dc kit 2x512 MB Geil Ultra X στα 150 ευρώ. Ψήνομαι... Αν μου κάτσει UTT με 2,8 V πιάνω DDR500+; ή ακούνε μόνο με :074: teravolt;

Link to comment
Share on other sites

']Ενδιαφέρον / . Τιμές κλπ ξέρουμε ?

Διάβασε το Edit... :) [ δεν το πρόσεξες καλά το κείμενο φαίνεται :p ]

Τέσπα...φτηνές είπε...δηλαδή γύρω στα 150 στην ευρώπη ( αλλά στο ελλαδιστάν δεν βλέπω κάτω από τα 200 ) [ κλασικά ]

-- Σε κανά 3ώρο θα τις βάλω επάνω να ρίξω διάφορα timing tests για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

με memtest τι να καταλάβουμε....

super pi θέλουμε.......

Είπα "πρωταρχικά" test...

Τώρα τι φαίνεται από αυτό...

ότι είναι stable & error-free σε αυτά τα timings & συχνότητα [ βεβαίως 5 loops δεν είναι τίποτα...αλλά τα άφησα παραπάνω...απλά η pic είναι "νωρίτερη" :D ]

SuperPi κλπ θα παιχτούν μόλις τελειώσω το memtesting, και αφού βάλω καθαρά windows σε άλλο δίσκο για τα test...

Link to comment
Share on other sites

αν παρω τηλ στο e-shop και ζητησω να μου δώσουν συγκεκριμένο κωδικό θα το κάνουν?

Το ανέκδοτο της ημέρας. Χωρίς παρεξήγηση φίλε αλλά στο Ε-shop τους ζητούσα να δω εγώ core, revision, stepping από AMD και βαριόντουσαν, τώρα που πρέπει να το τσεκάρουν και μόνοι τους... :070:

Ρώτησα στο PC-store ένα παλικάρι με μεράκι, αυτός και ο GoriLLakoS έχουν μείνει στη Στουρνάρη, και έχει P/N 1746. Στην αρχή χάρηκα με τα 3 τελευταία ψηφία _746, αλλά το πρώτο μας χάλασε. "Ρε μπας και είναι 0", "όχι 1 είναι", "ρε κοίτα το καλύτερα και είναι 0 μεταλλαγμένο σε 1". Τζίφος... 1 ήταν τελικά. Το μόνο που ξέρουμε γι' αυτό το P/N είναι ότι το module φέρει GeIL hand-picked TSOP-II 5ns IC's. Οσμίζομαι Mosel Vitelic 5ns... Μπανάνα...

@ JimmyFox: Aν κρίνεις ότι με τα post μου, διασπώ τη συνοχή του thread του billpeppas, μετάφερε τα σε νέο Thread "Geil Ultra X PC3200 IC's"

Link to comment
Share on other sites

bill, άλλαξε το μέγεθος της εικόνας από το imageshack ή χρησιμοποίησε thumb. Οι διαστάσεις 1024χ768 ξεπερνάνε κατά πολύ το όριο των 600χ600.

Ok, sorry το είχα ξεχάσει το size limit.

Το αλλάζω τώρα :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.