Jump to content



DFI αποριες


amdnikos

Recommended Posts

Λοιπον αποφασισα λογο φλερτ με εναν opteron 146 την αλλαγη μητρικης σε DFI.Με το σκεπτικο οτι ποτε δεν προκειται να δουλεψω καρτες σε sli ειναι μηπως πιο λογικο να παρω μια ultra d?Ανεβαζει αντιστοιχα οσο ανεβαζει μια sli-dr η μια expert?Σε χαρακτηριστικα πλην του sli ειναι ιδια με τις αλλες δυο?Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις. :039:

Link to comment
Share on other sites

H expert εχει καποια γεωμετρικα χαρακτηριστηκα που την κανουν να διαφερει και οχι μονο!!Εγω θα σου ελεγα να παρεις μια m/b με υποστηριξη sli γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι οι pci-x θυρες εχουν πιο μεγαλη αποσταση τις αλλες εκδοσεις!

Επισης αν δεν με απατα η μνημη μου καπου ειχα διαβασει οτι ειναι τα διαλεγμενα κομματια σε σχεση με τις αλλες (δεν ειμαι σιγουρος για αυτο) ,να μην ξεχασω οτι μπορεις να βαλεις 1Τ στις μνημες και με τεσσερα dim πανω αλλα στα 200mhz παντα!!!

Τις λοιπες διαφορες θα τις βρεις και στο site.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω αυτές τις ημέρες στο forum για τις δυνατότητες των μητρικών dfi ,

από περιέργεια ψάχνω και βλέπω στο e-shop 2 μονέλα από αυτές και μέ έκπληξη διαβάζω ότι δεν υποστηρίζουν μνήμες kingstone και corsair αληθεύει αυτό ;

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.525148

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να δεις δεν ειναι το θεμα η μαρκα το θεμα ειναι τι chip φοραει πανω η μνημη.

Σαν ακραιο παραδειγμα θα σου πω οτι μπορει καποτε να εβρισκες kingston value με bh5 chip πανω.H Dfi ειναι λιγο περιεργη με τα chip των μνημων ΟΧΙ με τη μαρκα!!!!!

Ομως οπως προειπε ο φιλος Dark δεν λεει να παρεις μια m/b για καλο overclοck

και να μην εχεις ενα καλο ζευγαρι μνημων.Εξηγω ευθυς αμεσως:

πηρε ενας φιλος την ultra-d μετα απο δικη μου παροτρινση και μνημες κατι buffalo

με αμαρκε chip πανω τους!Οταν καναμε overclock και βαλαμε διαιρετη στις μνημες

δεν εκανε boot η m/b !!!(Στα default ολα ηταν οκ).

Γιαυτο σου λεμε οτι δεν αξιζει να παρεις μετριες μνημες με μια καλη m/b βλεπε dfi!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.