Jump to content



STEPPINGS ΓΙΑ OPTERON??


viper1442169065

Recommended Posts

Ετοιμαζομαι σε λιγο καιρο να παρω νεο pc και υστερα απο κουβεντα που ειχα με τον varelaj, μαλλον θα αφησω τον 3200 venice, που ειχα κατα νου και θα παω για opteron 144 (που ειναι στο οριο των 180 ευρω που εχω θεσει), αφου θελω να τον παω οσο γινεται με νερακι.

Εχει καποιος υποψην του τι steppings θεωρουνται καλα ωστε να αρχισω σιγα σιγα να ψαχνω την αγορα, μεχρι να παρω ολα τα κομματια??

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εδω : http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=75211

Ακομα μια καλη λυση ειναι ενας 3700+ καθως τα κομματια που υπαρχουν ειναι πολυ καλα για αερα/νερο.......

Βασικα με τα λεφτα του οπτερον δε νομιζω να πετυχεις +1000 mhz με τον 3700...

Link to comment
Share on other sites

Εγω που τον εχω σου λεω οτι ο 144(1,8) εχει παει stable μεχρι 27**

απο εκει και πανω κανει τα δικα του.αντιθετος ο 146 παει πολυ καλα

δηλ κοντα 3ghz με stock voltage.

Επισης ο 3700+ παει πολυ καλα κατα γενικη ομολογια οποτε σου λεω να πας σε 3700+

Link to comment
Share on other sites

Εγω που τον εχω σου λεω οτι ο 144(1,8) εχει παει stable μεχρι 27**

απο εκει και πανω κανει τα δικα του.αντιθετος ο 146 παει πολυ καλα

δηλ κοντα 3ghz με stock voltage.

Επισης ο 3700+ παει πολυ καλα κατα γενικη ομολογια οποτε σου λεω να πας σε 3700+

O 144 εχει πεσει πλεον σε τιμη κατω απο 180 οποτε ειναι μεσα στα λεφτα μου.

Ο 3700+ δεν εχει καλα και ασχημα steppings??Ολοι πανε καλα??Και ποσο ανεβαινει δηλαδη απο τα 2200??Aσε που εχει 225 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

O 144 εχει πεσει πλεον σε τιμη κατω απο 180 οποτε ειναι μεσα στα λεφτα μου.

Ο 3700+ δεν εχει καλα και ασχημα steppings??Ολοι πανε καλα??Και ποσο ανεβαινει δηλαδη απο τα 2200??Aσε που εχει 225 ευρω...

Κοιτα μεχρι τωρα οσοι εχουν δωσει benches στο δικτυο με 3700+ το κομματι απλα πεταει.Εδεικτικα ο PlanetManos τον εχει με stock voltage 2900.

O 144 ειναι να σου κατσει το κομματι εν αντιθεση ο 3700+ δεν εχει δειξει ακομη τετοια συμπεριφορα!

Φυσικα σου λεω οτι ολα ειναι θεμα τυχης απλα ο 3700+ εχει ποσοστηκα μεγαλυτερη πιθανοτητα ν' ανεβαινει παρπανω!

Link to comment
Share on other sites

Άρε Μάνο. Αυτή η μσι μου έφαγε την ψυχή. 10χρόνια έχασα με τα τερτίπια της χτες και προχτές. Αλλά ταυτόχρονα και με βόλεψε. Το υπόλοιπο στέπινκ δεν το θυμάμια απέξω.Απλά CAB2E θυμάμαι. Όχι πες μου δηλαδή δικαιολογείται η ανυπαρξία ρεύματος για το τσίπσετ? Όχι πες μου δηλαδή δικαιολογείται οι θέσεις dc για τις μνήμες να είναι δίπλα δίπλα? Ή μήπως να την πηγαίνω στην όκταμπιτ και να μου έρχεται σε κουτί από ίντελ(να δεις που την τσάντισε αυτό γιαυτό και με ταλαιπώρησε) και με λιγότερα παρελκόμενα???

Παράλληλα κάτι κάνει γιατί δεν είναι δυνατόν να έχω μόνο 27 ΣΠι όσο και ο ΚΒΙΛΛΙ με ίδιο επεξεργαστή και μνήμες με 3-3-3 στα 270 (εγώ με 245 2-2-2 όλα τσίτα ΕΛΕΟΣ).

Πολύ απότομος τοίχος όμως ρε παιδάκι μου. Τι είναι αυτό το πράγμα? 2925 και άμα το πάω 2926 θα βγει ο επεξεργαστής να με δείρει!!!

(μικρές λεπτομέρειες. ΤΟ τσίπσετ χωρίς ρευμα έβγαλε ΣΠι στα 345!!! με ρεύμα δηλαδή πού θα έφτανε???Ιδιαίτερα απολαμβάνω το ότι οι μετρήσεις των ρευμάτων μπορούν να γίνουν και από την κάτω πλευρά κάτι που θα αξιοποιηθεί!!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτες τις μερες παω για οπτερον 144, αν βρω σε κανενα καταστημα.Ξερετε τι τελευταια καλα steppings εχουν βγει τωρα τελευταια??

Παντως σε ξενα φορουμ βλεπω κατι εντελως νεα steppings που πανε πολυ καλα?Λετε να το ρισκαρω και να παρω ο,τι βρω μπροστα μου?Υπαρχει καποιο στεππινγκ που μου προτεινετε να το αποφυγω οπωσσδηποτε??

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα ολη τη Στουρναρη το Σαββατο, πουθενα Opt 144.Καποιοι ειπαν μονο με παραγγελια φερνουν.Τι λετε να το ρισκαρω??Για να εχουν τελειωσει ολοι οι διαθεσιμοι, θα παζιουν μονο νεα stepping.Εχετε ακουσει να πηγαινουν καλα οι τελευταιοι??

Αλλιως απο που αλλου να δω?Ξερετε κανενα αλλο μαγαζι εκτος Στουρναρη που να εχει ετοιμοπαραδοτους??

Link to comment
Share on other sites

Παρε βρε ατιμε τον 3700+.Ε ενταξει μια θυσια παραπανω αλλα πιστεψε με στην πραξη και σε default ο 3700+ ειναι πιο καλος απ τον μικρο οπτυ(που αξιζε οταν ειχε οσο ο 3000+ τωρα δεν λεει με τπτ για 180-190€).Το σιγουρο ειναι τα 2,7Ghz τα χεις με αερα εκτος και εαν πεσεις σε μπανανα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.