Jump to content



X800GTO2 PROBLEM!


amdnikos

Recommended Posts

Η GTO2 δεν δινει εγγυημενα 540Mhz πυρηνα .Αυτο αποκομισα απο την εμπειρια μου με 5-6 τετοιες καρτες .

...και αυτό είναι γεγονός επίσης....εδώ υπάρχουν αναφορές...ότι κάποιες δέν είναι σταθερές ούτε στα 520 πυρήνα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ετρεξα memtest 7 loops.Super pi 32m.Prime95 και πουθενα δεν ειχα προβλημα ουτε errors.Επισης Τασο αλλαξα την τροφοδοσια απο m/b σε psu.Τωρα με χρονισμους 520/600 ειμαι rock stable σε scan for artifacts του ati tool για τουλαχιστον 3 ωρες που το αφησα και 3dmark05 του εβαλα 10 loops και τα περασε με επιτυχια.Τωρα απο εδω και πανω τα πραγματα αλλαζουν.Οπως προανεφερα παγωνει το desctop και γενικοτερα οποιαδηποτε αποκριση του υπολογιστη αλλα o δεικτης του mouse για 15 περιπου δευτερολεπτα η αποκριση του ειναι φυσιολογικη.Ακομα σαν χρηστης πολλων ατι μεχρι σημερα(9500pro,9700pro,9800xt)και ολες πουσαρισμενες μεχρι εκει που παιρνει στα ορια τους σε προειδοποιουσαν με μικρα παγωματα στην οθονη και artifacts.Σε αυτη τη καρτα δεν τα εχω δει ακομα.Γιατι κατι μου λεει οτι κατι παιζει με τους 6.2 catalyst?

Υ.Γ με αυτα τα ρολογια 3dmark05 6543.Πραγματικα ομως δεν προκειται να ηρεμησω αν δεν βγαλω 7k ακομα και αν την καψω!

Link to comment
Share on other sites

Ακομα μια ερωτηση.Μηπως να της δωσω ενα voltmod πυρηνα?Με 1.43 υπαρχει περιπτωση να εχω ενα σταθερο πυρηνα στα 550-560?

Εχεις ήδη πρόβλημα με τις θερμοκρασίες....

Αν τις δώσεις και παραπάνω τάση....τι θα καταφέρεις ?

Προσωπικά πάντως...επειδή πέρασαν 2 τέτοιες από τα χέρια μου....καμμιά δέν ανέβαζε πάνω από 55C με την ψύκτρα της Sapphire.

Εκτός και άν έχεις βάλει κάποια λάθος ρύθμιση στις στροφές του ανεμιστήρα.

Επίσης θα σου πρότεινα να καθαρίσεις καλά το σύστημα σου από τους τρέχοντες drivers ...αλλά και τυχόν κατάλοιπα από προηγούμενους.

Να ξαναεγκαταστήσεις τους 6.2 ....γιατί φαίνεται ότι δέν λειτουργεί το vpu recover.

Net Framework έχεις εγκαταστήσει στα XP σου ?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ήδη πρόβλημα με τις θερμοκρασίες....

Αν τις δώσεις και παραπάνω τάση....τι θα καταφέρεις ?

Προσωπικά πάντως...επειδή πέρασαν 2 τέτοιες από τα χέρια μου....καμμιά δέν ανέβαζε πάνω από 55C με την ψύκτρα της Sapphire.

Εκτός και άν έχεις βάλει κάποια λάθος ρύθμιση στις στροφές του ανεμιστήρα.

Επίσης θα σου πρότεινα να καθαρίσεις καλά το σύστημα σου από τους τρέχοντες drivers ...αλλά και τυχόν κατάλοιπα από προηγούμενους.

Να ξαναεγκαταστήσεις τους 6.2 ....γιατί φαίνεται ότι δέν λειτουργεί το vpu recover.

Net Framework έχεις εγκαταστήσει στα XP σου ?

Ναι Τασο εχω εγκαταστησει Net Framework.Χωρις αυτο δεν μπορουν να εγκατασταθουν και να δουλεψουν οι 6.2.Τις ρυθμισεις στις στροφες του ανεμιστηρα δεν τις εχω πειραξει.Ειναι oi default και ανεβαινουν κλιμακωτα αναλογα τις θερμοκρασιες.Ακομα και ετσι δεν εχω δει θερμοκρασιες πανω απο 66 βαθμους.

Υ.Γ στα παιχνιδια δεν εχω δει καμμια φορα θερμοκρασια που να υπερβαινει τους 50 με clocks 520/600.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.