Jump to content



Πρόβλημα αισθητήρα??


s6_sot

Recommended Posts

Χτες που κοιτούσα τις θερμοκρασίες της μητρικής μου (μετά από πολύυυυ καιρο!!) είδα οτι ο επεξεργαστής μου (p4 2.6) έχει 86 βαθμούς idle!!!! Άνοιξα το κουτί όμως η ψύκτρα του (μαμά) δεν ήταν ιδιαίτερα ζεστή... Υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει ο αισθητήρας και να δίνει λάθος σήμα??

ps Ο αισθητήρας για την θερμοκρασια της μητρικής δείχνει 27 βαθμούς...

Link to comment
Share on other sites

Και τα προγραμματα την θερμοκρασια που διαβαζει το bios δειχνουν. Τη μητρικη εχεις ? Σωστα υπεθεσες οτι μπορει να διαβαζει λαθος εφοσον με το χερι σου μπορεις να την ακουμπησεις ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική είναι η asus p4c800. Μπήκα και στο bios αλλά εκεί έδειχνε κανονική θερμοκρασία (40 βαθμοί)!!! Τους 86 τους βλέπω μέσα από τα windows και απο το asus probe και απο το ΜΒΜ. Επίσης στο ΜΒΜ ο 3ος αισθητήρας δείχνει -47 βαθμούς!!! (πάντως αν κάνεις την πράξη βγαίνει σωστή θερμοκρασία 86-47=39!!!!:109:). Που λέτε να είναι το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δύσκολα θα συμβαδίζουν οι ενδείξεις στο bios και στα προγράμματα.

Για παράδειγμα δοκιμάζω speedfan, everest και core center της MSI. Όλα μου δείχνουν σύστημα 30 και CPU 40.

Την ίδια στιγμή το bios μου δείχνει σύστημα 30 και CPU 48.

Οκτώ βαθμούς διαφορά για το CPU.

Πως εξηγείται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως όταν μπαίνουν τα παραθύρια να αυξάνει ο ανεμιστήρας. Πάντως ίδιο σένσορα διαβάζουν όλα.

Οπως απαντησα σε αλλο thread , η διαφορα θερμοκρασιας οφειλεται στο οτι στο bios ο επεξεργαστης δε βρισκεται σε idle , αλλα σε καποια αλλη ενδιαμεση κατασταση . Πιθανοτατα λογω του οτι δεν υποστηριζει power management οπως πχ C1 state .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.