Jump to content



RAPTOR RAID 0 - 36 και 74 x2


Iannis

Recommended Posts

Γιατι στο νέο PC οι 36αριδες δεινουν τεστ σαν πριονοκορδέλα??

36.GIF

ενω παλια ηταν ετσι :

raid.jpg

δειτε διαφορα με τους 2 74αριδες:

74.gif

Εκανα defrag πριν το τεστ Η μόνη διαφορα ειναι οτι παλια ο C ηταν 20gb partition ενω τωρα το εχω κανει 10gb. Δεν ξερω αν παιζει ρολο .

(Το swap file ειναι σε ενα παλιο SCSI 9GB 10.000 rpm Quantum)

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο η αλλαγη του μεγεθους που εκανες με το partition στον 36αρη . Κανονικα δεν πρεπει να το πειραζεις , γιατι κατι χαλανε στη δομη του Partition . Αυτο συμβαινει μονο οταν εχεις raid .

Οι δικοι μου 36αρηδες στην παλια μητρικη (rdx200) εδιναν αυτο :

attachment.php?attachmentid=10359&stc=1&d=1142866797

Το μικρο burst οφειλεται στην κακη υλοποιηση του controller.

post-447-1442174337,6118_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πειραξα απλα ξαναεστισα νεα Win και εβαλα το C μικροτερο στα 10 αντι τα 20 που το ειχα παλια. Εδω διαβασα οτι οσο ποιο μικρο ειναι το C τοσο ποιο γρηγορα φορτωνει το λειτουργικό Γ' αυτο το εκανα αλλα τωρα βγανει ετσι πριονοκορδελα το τεστ

Controler ???? Tο δικο μου RAID ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΟ IRC5 INTELL On board και οχι στον promise που επισης εχει to mobo

Link to comment
Share on other sites

τι cluster size έχεις βάλει?

default . Δεν μπορω να αλλαξω claster size se system δισκο. Απο dos μια φορά που το δοκιμασε δεν ξαναμπουταρε ποτε το pc και εκανα format. Με to partition magic αλλαζω size σε ολους του δισκους και σε partitions αρκει να μην ειναι ο δισκος του λειτουργικού

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αλλαξες το μεγεθος του partition μεσω του partition magic , ενω ειχες ηδη 2ο partition με προγραμματα ???

Ολα αυτα τα resize καλο ειναι να μη γινονται .

Θα προτεινα να ξεκινησεις απο την αρχη με διαγραφη ολων των partition και επαναδημιουργια τους (οχι απο το pmagic) , αλλα απο την εγκατασταση των windows πχ .

Link to comment
Share on other sites

Το hdtach δινει τετοια "καρδιογραφηματα" οταν το strippe ξεφυγει απο τα κλασσικα "μικρα" νουμερα , δλδ μεχρι και 32.Τα partition δεν επηρεαζουν και πολυ εως καθολου την αποδοση , αντιθετα το να κανεις μετα τα partition ειναι προβλημα απο το fragmentation που δημιουργει για ηλιθιο λογο το partition magic.Εαν θες να αλλαξεις cluster δοκιμασε το Αcronis.Μια χρυση τιμη σε θεμα strippe και cluster ειναι το χ4 , δλδ 16 strippe 4 cluster που ειναι και το "μαμα".Επισης δεν το βρισκω σωστο το γεγονο να βαζουμε το λειτουργικο σε οσο πιο μικρο δισκο-partition.Ισως αυτο που διαβασες ειναι οτι καλο ειναι να κανουμε καποιο partition στο πρωτο μερος του δισκου που ειναι και το πιο γρηγορο και να αφηνουμε το τελος του δισκου στο αλλο parttion , κατι που μπορει να γινει και με defragmentn.Αυτο που αποφερει αρκετα σε ταχυτητα ειναι να εχουμε το page file σε διαφορετικο δισκο και οχι partition.

Link to comment
Share on other sites

Το hdtach δινει τετοια "καρδιογραφηματα" οταν το strippe ξεφυγει απο τα κλασσικα "μικρα" νουμερα , δλδ μεχρι και 32.Τα partition δεν επηρεαζουν και πολυ εως καθολου την αποδοση , αντιθετα το να κανεις μετα τα partition ειναι προβλημα απο το fragmentation που δημιουργει για ηλιθιο λογο το partition magic.Εαν θες να αλλαξεις cluster δοκιμασε το Αcronis.Μια χρυση τιμη σε θεμα strippe και cluster ειναι το χ4 , δλδ 16 strippe 4 cluster που ειναι και το "μαμα".Επισης δεν το βρισκω σωστο το γεγονο να βαζουμε το λειτουργικο σε οσο πιο μικρο δισκο-partition.Ισως αυτο που διαβασες ειναι οτι καλο ειναι να κανουμε καποιο partition στο πρωτο μερος του δισκου που ειναι και το πιο γρηγορο και να αφηνουμε το τελος του δισκου στο αλλο parttion , κατι που μπορει να γινει και με defragmentn.Αυτο που αποφερει αρκετα σε ταχυτητα ειναι να εχουμε το page file σε διαφορετικο δισκο και οχι partition.

Πραγματι τωρα που το λες το θυμαμαι Παλια ειχα strip size 16 /claster default Τωρα εβαλα stip size 64. Αν και αρκετοι εχουν αντιθετη γνωμη εγω συμφωνω με τον Θωμα στη διαπιστωση οτι το 16 strip size ειναι το ποιο γρηγορο Εχω στησει 10 raid με διαφορετικές ρυθμησεις καθε φορά. Απ' εδω και μπρος σε καθε format θα βάζω 16 strip cluster default στο system partition

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.