Jump to content



New amd pc.


Elpis1442169068

Recommended Posts

Θελω να παρω νεο pc, αλλα δεν ειμαι σιγουρος και θελω λιγη βοηθεια.

1)Σκεφτομαι για εναν optero 165 ή εναν 3800+ x2 (θα ειναι με αερα, μαλλον xp-120)

2)Για motherboard μια dfi ultra (μιας και δεν σκεφτομαι να βαλω δυο καρτες γραφικων)

3)Για καρτα γραφικων 7800gtx ή 7900gt (και ποια μαρκα)

4)2χ1gb Transend με Samsung UCCC

5)ενα hiper 580w

6)κουτακι ενα stacker

Η οθονη μου ειναι η PHILIPS 200W6.

Θελω να μου πειτε ποια να διαλεξω και αν ειναι καλες οι επιλογες μου.

Link to comment
Share on other sites

κατ' εμε:

1) μάλλον διπύρηνο

2) φαντάζομαι θες oc ετσι :)?

3) ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ 7900GT, κυρίως κάτι σε XFX{και βασικά ό,τι βρεις μωρέ}, δεν υπάρχει λόγος να πας σε 7800, παλαιότερη{lol} τεχνολογία, μεγαλύτερες θερμοκρασίες και γενικά, 7900 μονόδρομος :)

για όλα τα υπόλοιπα νομίζω πως είσαι νταξει!

Link to comment
Share on other sites

κατ' εμε:

1) μάλλον διπύρηνο

2) φαντάζομαι θες oc ετσι :)?

3) ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ 7900GT, κυρίως κάτι σε XFX{και βασικά ό,τι βρεις μωρέ}, δεν υπάρχει λόγος να πας σε 7800, παλαιότερη{lol} τεχνολογία, μεγαλύτερες θερμοκρασίες και γενικά, 7900 μονόδρομος :)

για όλα τα υπόλοιπα νομίζω πως είσαι νταξει!

1)Μηπως μπορεις να μου πεις και λογους;

2)yep

3)με παραξενευει λιγο που οι 7900γτ που εχω δει δεν εχουν ψυκτρες στις μνημες...

Link to comment
Share on other sites

1)Μηπως μπορεις να μου πεις και λογους;

2)yep

3)με παραξενευει λιγο που οι 7900γτ που εχω δει δεν εχουν ψυκτρες στις μνημες...

1) 2 πυρήνες=====> τα λέει όλα! τρελά σκοράκια στα benchmarks, και drivers που τους υποστηρίζουν για παιχνίδια και προγράμματα βγαίνου συνέχεια. δε νομίζω να υπάρχει λόγος να μη πας σε dual core

2)thought so :)

3) ούτε η 7600 GT δε έχει στις μνήμες. Αυτό οφείλεται στο ό,τι έχουν καλύτερη αρχιτεκτονική{μικρότερη αν θες :)} που ρίχνει τις θερμοκρασίες και αυξάνει τις συνχότητες που δουλεύουν. Στο κάτω κάτω αν φοβάσαι, πάρε έξτρα ψυκτράκια και απλά βάλτα στις μνήμες. Η 7600GT μέχρι στιγμής την έχω δει σε default μέχρι 60 C{μία φορά μόνο} στα πιο απαιτητικα μου games{FPS:P} και όλα δείχνουν πως ούτε το καλοκαίρι δε θα υπάρχει πρόβλημα...Αν ψάξεις και στο guru3d.com να δεις πόσο ανεβάζουν τις μνήμες χωρίς ψυκτράκια θα πάθεις :)

Link to comment
Share on other sites

1) 2 πυρήνες=====> τα λέει όλα! τρελά σκοράκια στα benchmarks, και drivers που τους υποστηρίζουν για παιχνίδια και προγράμματα βγαίνου συνέχεια. δε νομίζω να υπάρχει λόγος να μη πας σε dual core

2)thought so :)

3) ούτε η 7600 GT δε έχει στις μνήμες. Αυτό οφείλεται στο ό,τι έχουν καλύτερη αρχιτεκτονική{μικρότερη αν θες :)} που ρίχνει τις θερμοκρασίες και αυξάνει τις συνχότητες που δουλεύουν. Στο κάτω κάτω αν φοβάσαι, πάρε έξτρα ψυκτράκια και απλά βάλτα στις μνήμες. Η 7600GT μέχρι στιγμής την έχω δει σε default μέχρι 60 C{μία φορά μόνο} στα πιο απαιτητικα μου games{FPS:P} και όλα δείχνουν πως ούτε το καλοκαίρι δε θα υπάρχει πρόβλημα...Αν ψάξεις και στο guru3d.com να δεις πόσο ανεβάζουν τις μνήμες χωρίς ψυκτράκια θα πάθεις :)

Και ο optero 165 εχει δυο πυρηνες.. :D

Ειναι ιδιος με 3800+ x2 αλλα με μεγαλυτερη cache και λιγοτερες πιθανοτητες να σου βγει πατατα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.