Jump to content



Noobie opteron 146 & 2x1GB UCCC


squid

Recommended Posts

Παιδια ακομη δεν μπορω να βγαλω ακρη πως ακριβως δουλευουν και τι αφορουν οι ρυθμισεις των μνημων και πως να τις υπολογιζω.

Μολις εστησα το παρακατω συστημα

  • asrock 939SLI32
  • Opteron 146
  • 2 x 1GB Transcend (Samsung UCCC)

Προσπαθω να το εχω στα 2.500-2.700 ΜΗz με τις μνημες καπου εκει (250-270) επισης (με 1Τ) δηλαδη την μαξιμουμ σταθερη τιμη που θα μπορεσω να πετυχω με 1:1 και 1T, αλλα δε βγαζω ακρη ....

Mαλλον δε λαβαινω υποψην μου το HTT το οποιο πρεπει να παραμενει κατω απο 1Gb? Απο ποιες τιμες α8ροιζομενες / πολλαπλασιαζομενες αποτελειται το HTT ?

.

Link to comment
Share on other sites

To ΗΤΤ=FSB*Htt multi (δλδ αυτό το 1000, 800,=5Χ , 4Χ κτλ. 4η φωτό)

Δεν πρέπει να υπερβένει το 1000 δλδ 5Χ200=1000, 250Χ4=1000 πρεπει να επιλέγεις τον κατάλληλο πολ/στη ωστε να είσαι στα 1000 πάντα. Προτιμώτερο να είσαι παρακάτω παρα παραπάνω.

Για να είσαι 1:1 στα 270 πρέπει να έχεις

ΗΤΤ(ΝB LINK SPEED) = 600MHz

Memory clock= 200MHz

και φυσικά το FSB = 270

To τουρμπο mode αν είναι όπως αυτό στις ASUS αστο στο νορμαλ

Το VCCM είναι το ρευμα της CPU? Αν ναι βάλτο High

Μακαρι να βοήθησα λιγάκι... :)

Link to comment
Share on other sites

Exm με βάση αυτα που προανέφερα βγαίνουν.

Δλδ

Το ΗΤΤ στο 600(=3Χ) γιατί θέλουμε να έχουμε FSB=270 δλδ:

1000/270=3,7 άρα 3

Η μνήμη πρεπει να είναι έτσι γιατί αλλιώς δε θα είναι 1:1.

Απλα τα πραγματα. :) Δεν είναι θαυματα. (τσσσσ η καιτουλα είμαι ρε π0#στη μου?...)

Link to comment
Share on other sites

To ΗΤΤ=FSB*Htt multi (δλδ αυτό το 1000, 800,=5Χ , 4Χ κτλ. 4η φωτό)

Δεν πρέπει να υπερβένει το 1000 δλδ 5Χ200=1000, 250Χ4=1000 πρεπει να επιλέγεις τον κατάλληλο πολ/στη ωστε να είσαι στα 1000 πάντα. Προτιμώτερο να είσαι παρακάτω παρα παραπάνω.

Για να είσαι 1:1 στα 270 πρέπει να έχεις

ΗΤΤ(ΝB LINK SPEED) = 600MHz

Memory clock= 200MHz

και φυσικά το FSB = 270

To τουρμπο mode αν είναι όπως αυτό στις ASUS αστο στο νορμαλ

Το VCCM είναι το ρευμα της CPU? Αν ναι βάλτο High

(Υποψην μιλαμε οτι μολις προσφατα αρχισα να ενημερωνομαι για Α64/939 επιπεδου τεχνολογια.)

Aρα :

  • ΝΒ LINK SPEED = HTT
  • "ΝΒ LINK SPEED 600" = 3x
    "ΝΒ LINK SPEED 800" = 4x
    "ΝΒ LINK SPEED 1000" = 5x κλπ βασισμενοι στο default 200 FSB (3x200, 4x200, κλπ) - δεν θα επρεπε κανονικα να γραφουνε απευθειας "2x", "3x", "multiplier" , "HTT- NB LINK SPEED" ?
  • και τα "ΝΒ" & "SΒ" τι σημαινουν ?
  • To NB- SB LINK SPEED τι ειναι και τι τιμη πρεπει να παιρνει ? (εχει ιδια λιστα τιμων οπως το CPU - NB LINK SPEED"
  • το memory clock πως γινεται και παει στα 270 (ενω του δινω τιμη 200?)

.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1)NB=northbridge (πχ nforce4), SB= southbridge

2)στο memory clock το bioσ έχει κάποιες default τιμές, πχ 133, 166, 200. Αν πουσάρεις από κάποια, εδώ 200, και πας το htt 270 από 200, ακολουθεί και αυτό (σύγχρονη λειτουργία).Αν είχες επιλέξει 166 μνήμη, τότε θα ανέβαινε αναλογικά (ή περίπου αναλογικά στους Α64 μην σε μπλέξω τώρα), πχ 220 ΗΤΤ, 183 memory.

3) Aπό ότι φαίνεται σου λείπουν πολλές γνώσεις, μην βιάζεσαι για OC, μελέτησε παλαιά posts για τους A64 και μετά προχώρα.

Link to comment
Share on other sites

Koiταξα στο μανουαλ(τι εργαλείο θεε μου)

Και το VCCM δεν είναι η cpu γι αυτην έχει άλλο ρυθμιστήρι. Eίναι μαλλοn όπως το V-link στις ΑΣΟΥΣ.

Επίσης για τα NB-SB link speed που αναφέρεις ισχύει ότι και για το CPU-SB.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και άν θες να κατεβάσεις πολ/στη στο 9 και να είσαι 278Χ9=2502

με 3ΧHTT multi και τις μνημουλες σου στα 278.

Πολύ καλύτερα με τις μνημες @278 δε νομιζεις?

Λες να πανε τοσο οι μνημες ? ...

Γενικα μεχρι στιγμης δεν καταφερα να το κανω να τρεξει με 250 στη CPU (δοκιμασα παντα με 200 στη ram και αργα ή αuto timings) μονο με 240 καταφερα να το κανω να παιξει

Το SB - NB link speed τι να του βαζω ? ιδιο με το HTT ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ιδιο.

Δες την ram database για τα στικακια του ενός που έχουμε εδώ στο φόρουμ.

Επίσης θα σε βοηθήσει αν ακολουθήσεις οδηγό για την έυρεση του ορίου των μνημών και της cpu.

Πρεπει να έχουμε εδώ στο φόρουμ ;)

Link to comment
Share on other sites

Koiταξα στο μανουαλ(τι εργαλείο θεε μου)

Και το VCCM δεν είναι η cpu γι αυτην έχει άλλο ρυθμιστήρι. Eίναι μαλλοn όπως το V-link στις ΑΣΟΥΣ.

Επίσης για τα NB-SB link speed που αναφέρεις ισχύει ότι και για το CPU-SB.

το manual του 939SLI32 ? εχει πληροφοριες για Bios ? :104:

To VCCM ειναι καποιο voltage για τις μνημες απο οτι λεει ο τυπος στο review πιο πανω και λεει οτι το εβαζε στο ultra high για να παιξουνε σε οverclock . το V-link στις asus τι ειναι ?

Και τελικα το Turbo thingy δεν υπαρχει στο bios

Link to comment
Share on other sites

πως υπολογιζω τα τελικα πραγματικα MHz των μνημων αν χρησιμοποιησω διαιρεση μνημης ? (πχ 166 x A = B , A=?, B=?)

ΟC ΜΗz CPU FSB / Default MHz CPU FSB (200) = A ?

(πχ 250ΜΗz / 200MHz = 1.25 --> 166 RAM MHz x 1.25 = 207.5 OC RAM MHz ? )

Eπισης νομιζω οτι το CPU-Z μου δειχνει αλλα'ντ'άλλων (και δεν μπορω να παρω μια ιδεα ουτε απο εκει για τα τελικα επιτευγμενα MHz των μνημων) ιδιως στους ΗΤΤ multipliers oτι θελει δειχνει , ("5x" τις περισσοτερες φορες οτι τιμη και εαν εχω βαλει στο bios, 600,400,800)

.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.