Jump to content



Ποιο απο τα δυο να παρω?


SokoNik

Recommended Posts

1. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700138

2. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700206

ποιο απο τα 2 να παρω? εχω hec (350w) και ειμαι ευχαριστημενος και ελεγα να ξαναπαρω.

Εχετε να προτεινετε κατι αλλο στα ιδια €?

εχω 4200χ2 7800γτ 2χ80 σατα kai asrock 939 dual sata ii

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα έπαιρνα Enermax!!Πολλά έχουν ακουστεί και γίνει τον τελευταίο καιρό...

Πάρε κάνα Hiper 580W.

Tα Watt που χρειάζεσαι μπορείς να τα υπολογίσεις εδώ-->http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp

Link to comment
Share on other sites

Tα Watt που χρειάζεσαι μπορείς να τα υπολογίσεις εδώ-->http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp

Πολύ καλό το site...

Εάν θα έπρεπε να διαλέξω κάποια από τα δυο θα έπαιρνα το hec γιατί έχει δυο ανεξάρτητα κανάλια. 17A στα +12V1, 15A στα +12V2. Σαν Γιώργος θα έπαιρνα ένα μεγαλύτερο και θα σου πρότεινα ένα enermax 500αρι. Είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Η αλήθεια είναι ότι έχουν ακουστεί κάποια πράγματα σε μένα όμως δουλεύει άψογα. Πάντος εαν υπάρχει χρηματικό στην μέση υπάρχει και ένα hec με 10ε επιπλέον και 550w.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα το Enermax Liberty 500W και μετα ειδα οτι μερικοι λετε οχι, grrrrrr τι κανω τωρα, δεν πιστευω να εχω κανα προβλημα

σορρυ αλλα τι προβληματα εχει?

Όχι ρε συ δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα... Πρίν 2 βδομάδες το πήρα το δικό μου και δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα το Enermax Liberty 500W και μετα ειδα οτι μερικοι λετε οχι, grrrrrr τι κανω τωρα, δεν πιστευω να εχω κανα προβλημα

σορρυ αλλα τι προβληματα εχει?

Το έχω τρείς μήνες και είναι απροβλημάτιστο και αθόρυβο. Θα σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα το Enermax Liberty 500W και μετα ειδα οτι μερικοι λετε οχι, grrrrrr τι κανω τωρα, δεν πιστευω να εχω κανα προβλημα

σορρυ αλλα τι προβληματα εχει?

απλα κορυφη το συγκεκριμενο τροφοδοτικο,υσηχο αποδοτικο και βραχος.δωστου watt μη μασας

Link to comment
Share on other sites

σορρυ αλλα τι προβληματα εχει?

Mερικά από τα τελευταία κάικαν ενώ κάποια άλλα αρνούνταν πεισματικά να λειτουργίσουν σε DFI mobo.

Και τα δύο περιστατικά έχουν τύχει σε γνωστούς μου..:p

Οπότε καλύτερα μακριά για μένα...Υπάρχουν άλλωστε τόσες άλλες εταιρίες με ποιοτικά τροφοδοτικά(Akasa,Antec,Seasonic,Silverstone,Zippy...)στα Enermax θα κολλίσουμε?:043:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τζιφος, το εβαλα επανω ( το Enermax Liberty 500W) και καηκαν και οι 2 δισκοι σατα που ειχα 2χ80 raid0 μαξτορ. Δεν ξερω αν εκανα κατι λαθος αλλα τους εχω ξανασυνδεσει παμπολες φορες χωρις προβληματα, μετα εβαλα αλλον εναν 80αρη που ειχα παλι σατα του περασα win και ειναι μια χαρα. Kai στους 2 δισκους καηκε ενα τσιπακι στην πλακετα, ειναι εντος εγγυησης και θα τους παρω τηλ μπας και γινει κατι, τι λετε θα τους αλλαξουν?

Ελπιζω να μην εφταιγε το psu γιατι αν ειναι ετσι θα εχω κι αλλα συμβαντα στο μελλον

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τζιφος, το εβαλα επανω ( το Enermax Liberty 500W) και καηκαν και οι 2 δισκοι σατα που ειχα 2χ80 raid0 μαξτορ. Δεν ξερω αν εκανα κατι λαθος αλλα τους εχω ξανασυνδεσει παμπολες φορες χωρις προβληματα, μετα εβαλα αλλον εναν 80αρη που ειχα παλι σατα του περασα win και ειναι μια χαρα. Kai στους 2 δισκους καηκε ενα τσιπακι στην πλακετα, ειναι εντος εγγυησης και θα τους παρω τηλ μπας και γινει κατι, τι λετε θα τους αλλαξουν?

Ελπιζω να μην εφταιγε το psu γιατι αν ειναι ετσι θα εχω κι αλλα συμβαντα στο μελλον

!!!!

Tι να πώ , περαστικά σου :(

Eγω θα σου ελεγα να πας πίσω το PSU (απο την στιγμη που ειχες δώσει σωστα τροφοδοσια)οσο για τους δισκους κανε μια προσπαθεια αλλα δεν νομίζω να στους αλλάξουν απο την στιγμή που προκληθηκε βραχυκύκλωμα και σου εδωσε στο χερι τα τσιπακια

Link to comment
Share on other sites

Kai στους 2 δισκους καηκε ενα τσιπακι στην πλακετα, ειναι εντος εγγυησης και θα τους παρω τηλ μπας και γινει κατι, τι λετε θα τους αλλαξουν?
Kανονικά θα στους αλλάξουν. Και σε μένα κάηκε ένα τσιπάκι (πυροτέχνημα έγινε στην κυριολεξία. Και όχι απο δικό μου λάθος).

Επειδή όμως εδώ στην Ελλάδα, ψάχνουν όλο για δικαιολογίες για να μην κάνουν RMA, μην πεις τίποτα για το τι έκανες. Βασικά εγώ δεν πιστεύω ότι με τις ενέργειες που έκανες, είσαι υπέυθυνος για την βλάβη.

Εσύ πάντως πες τους ότι το PC δούλευε κανονικά και μία μέρα πήγες να το ανοίξεις, άκουσες κάτι τσαφ και δεν δούλευαν οι δίσκοι. Δεν βρίσκω κάτι παράνομο σε αυτό.

Όσο για το PSU, θα έλεγα να το πας πίσω και να πάρεις ένα απλό Enermax χωρίς αποσπώμενα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα δουλευει μια χαρα μ'αυτον τον δισκο, πως μπορω να καταλαβω οτι φταιει το psu?

Να πω οτι στον αλλον σληρο (αυτον που εχω τωρα) πηρα ρευμα απο αλλη ''παροχη'' και ειναι οκ, λετε να φταιει η συγκεκριμενη παροχη στο psu?. δεν τολμω να ξαναδοκιμασω παλι.

Και να εκανα και κατι εγω δεν θα επερεπε να προστατευτει το συστημα καπως?? και οχι να καουν οι δισκοι οπως και εγινε. επισης εχω και ups

Τι να πω... το απολυτο ξενερωμα μερες που ειναι...

Ολα ειναι απο e-shop αγορασμενα..

Link to comment
Share on other sites

περιεργα πραγματα φιλε μου....σε λιγο θα αρχισουμε να αμφισβητουμε την αξιοπιστια των enermax?? πιστευω οτι ειναι μεμονωμενο περιστατικο,αν εχεις πολυμετρο μετρα λιγο την 12αρα του enermax.με τους δισκους θα βρεις ακρη αλλα τι να το κανεις,και μονο που μπαινεις σε αυτη τη διαδικασια μερες που ναι ειναι κριμα....

edit:παντος το γεγονος οτι ανατιναχτηκανε 2 maxtor δεν ειναι τοσο αξιοπεριεργο.....

Link to comment
Share on other sites

Xρονια πολλα!!

Τους πηρα τηλ σημερα και μου ειπαν να στειλω το psu για ελεγχο αλλα για τους δισκους μου ειπε οτι αφου εχει εξωτερικη ζημια αυτοματως βγαινει απο εγγυηση.Αφου θα στειλω το psu μου ειπε να βαλω και τους σκληρους να τους κοιταξει. Χλωμο το βλεπω να τους αλλαξουν

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.