Jump to content



7600gt η x850xt στα 200 ευρο


ultraex2005

Recommended Posts

Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει και τις 2 να μας μεταφέρει την εμπειρία του. Με το να μιλάμε θεωρητικά δεν καταφέρνουμε τίποτα. Απολογούμαι αν αυτό φανεί απότομο

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τις επιδόσεις, έχει κανείς παρατηρήσει, ότι οι Ati κάρτες "ψοφάνε" σπάνια πλέον; Δεν ξέρω αλλά αυτή η εντύπωση μου έχει δημιουργηθεί, σε αντίθεση με τις Nvidia, που συχνά είναι defective από τη μάνα τους (παθών ο γράφων). Κάντε ένα search στο forum βάζοντας τις λέξεις "ελλατωματική" ή "RMA". Αλλά και σε ξένα forums τα ίδια.

Κάποτε συνέβαινε το αντίθετο, με τις 9700-9800 να είναι πολύ ευαίσθητες.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τις επιδόσεις, έχει κανείς παρατηρήσει, ότι οι Ati κάρτες "ψοφάνε" σπάνια πλέον; Δεν ξέρω αλλά αυτή η εντύπωση μου έχει δημιουργηθεί, σε αντίθεση με τις Nvidia, που συχνά είναι defective από τη μάνα τους (παθών ο γράφων). Κάντε ένα search στο forum βάζοντας τις λέξεις "ελλατωματική" ή "RMA". Αλλά και σε ξένα forums τα ίδια.

Κάποτε συνέβαινε το αντίθετο, με τις 9700-9800 να είναι πολύ ευαίσθητες.

Μάλλον θα έλεγα 9000-9800

Δηλαδή γύρισε ο τροχός; Μπορεί η επόμενη κάρτα μου να είναι άφοβα ΑΤΙ; :026: Μακάρι να είναι έτσι γιατί μετά από 8 (ή 9 δε θυμάμαι) αδικαιολόγητα καμμένες ΑΤΙ τις είχα πάρει από φόβο! Α και τώρα που το σκέφτομαι μου κάηκαν και δύο 6600gt άνευ λόγου και αιτίας. Η μία ήταν asus pci-e και η άλλη prolink agp...

Το <<μακάρι να είναι έτσι>> αναφέρεται μόνο στο να έβαλαν μυαλό στην ΑΤΙ όχι στο να μου καούν και οι άλλες nvidia που έχω τώρα :p

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα έλεγα 9000-9800

Δηλαδή γύρισε ο τροχός; Μπορεί η επόμενη κάρτα μου να είναι άφοβα ΑΤΙ; :026: Μακάρι να είναι έτσι γιατί μετά από 8 (ή 9 δε θυμάμαι) αδικαιολόγητα καμμένες ΑΤΙ τις είχα πάρει από φόβο! Α και τώρα που το σκέφτομαι μου κάηκαν και δύο 6600gt άνευ λόγου και αιτίας. Η μία ήταν asus pci-e και η άλλη prolink agp...

Το <<μακάρι να είναι έτσι>> αναφέρεται μόνο στο να έβαλαν μυαλό στην ΑΤΙ όχι στο να μου καούν και οι άλλες nvidia που έχω τώρα :p

Εύχομαι να μην σου καεί καμία και ποτέ. Είναι και θέμα τύχης αυτά βέβαια.

Απλά τότε που την είχα πατήσει με την 6800GS, το είχα ψάξει λίγο το θέμα σε διάφορα forums, και είχα κάνει αυτή την διαπίστωση. Θα μου πει κανείς βέβαια, ίσως οι Nvidia να πουλάνε και παραπάνω, οπότε ανάλογα να είναι και τα παράπονα.

Πάντως, και συγχωρέστε με αν είμαι λίγο off topic, έχω δει περιπτώσεις όπου χαλάει - κολάει το ανεμιστηράκι της VGA, και ο άλλος δεν το παίρνει χαμπάρι, με αποτέλεσμα μόνιμα artifacts μετά. Έγινε και σε γνωστό μου, και τώρα δουλεύει underclock. Οπότε εγώ έχω βάλει me ταινία 2πλής ένα 2ο extra μικρό αθόρυβο ανεμιστήρι, να υπάρχει για backup, αμαρτία να χάνεις κάρτα από ένα χαλασμένο cooler.

Link to comment
Share on other sites

Μπα ποιο ανεμηστηράκι; Εμένα ψοφάγανε εντελώς και ξαφνικά και μόνο το ανεμηστηράκι τους εξακολουθούσε να λειτουργεί, οι δε κάρτες, ούτε ποστ. Αυτά για τις 8~9 ΑΤΙ. Οι δύο nvidia από την άλλη χαροπαλέψανε κάμποσο με άρτιφακτς πριν τις στείλω για RMA αλλά δεν έφταιγε η ψύξη τους. Τι να πει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Μπα ποιο ανεμηστηράκι; Εμένα ψοφάγανε εντελώς και ξαφνικά και μόνο το ανεμηστηράκι τους εξακολουθούσε να λειτουργεί, οι δε κάρτες, ούτε ποστ. Αυτά για τις 8~9 ΑΤΙ. Οι δύο nvidia από την άλλη χαροπαλέψανε κάμποσο με άρτιφακτς πριν τις στείλω για RMA αλλά δεν έφταιγε η ψύξη τους. Τι να πει κανείς...
κατι κανεις εσυ και τις καις τις καρτουλες...:074: :074: :074:
Link to comment
Share on other sites

Είχα ανοίξει παλαιότερα τέτοιο thread και μάλιστα είχα και εκτεταμένη επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη της ΑΤΙ και 2-3 εταιριών που φτιάχνουν μητρικές. Λύση δε βρέθηκε ποτέ και οι κάρτες κάηκαν σε κάμποσους διαφορετικούς υπολογιστές (αφού είχα τρελαθεί να τα αλλάζω όλα). Τέσπα, περασμένα ξεχασμένα, αρκεί να μην επαναληφθούν.

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα να μείνουμε στο θέμα μας.Αν θέλετε να συζητήσουμε για το πρόβλημα με τις καμμένες κάρτες μπορούμε να συνεχίσουμε στο παλιό θέμα που έχει ανοιχτεί γι'αυτόν τον σκοπό!Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.