Jump to content



Lian-Li... αξίζουν τα (αρκετα) λεφτά τους?


Phant0m1442169125

Recommended Posts

Σκέφτομαι να πάρω ενα Lian-Li κουτί (PC-G70 συσκεκριμένα). Γενικά εχουν ομορφη σχεδίαση ενώ φαίνεται κ καλή η εσωτερική τους δομή. Ο δισταγμός μου είναι στο κατά πόσο αξίζουν τα 220 που κανει το συγκεκριμενο μοντελο.

Με 260 παιρνεις το νεο Stacker, ενω μ αρεσει και το Dragon της XG στα 195. To κακό με το τελευταίο είναι πώς έχει μόνο 4 3.5΄'' εσωτερικές (οι δίσκοι μου είναι ήδη 5).

Α επίσης στο... βαθος υπαρχει παντα η σκεψη ενος Shark ή ενός Eclipse...

Τι λετε σχετικά ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Τα Lian Li είναι μεν πανάκριβα αλλά κάνουν τα παραπάνω κουτιά της αγοράς να μοιάζουν με χαρτόκουτα όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής και λειτουργικότητα... από την στιγμή που αυτό που λες παίρνει 2 τροφοδοτικά και έχει ψύξη απευθείας στην μητρική και στις κάρτες, ίσως το μόνο που να σου λείπει είναι ράγες για σκληρούς/dvd. Δεν φαίνεται να έχει... Να με διορθώσει κάποιος... Πάντως κοίτα και το PCI CASE NITRO http://www.pc-store.gr/details.asp?cat=1&subcat=3&item=94 στα 115ε

Link to comment
Share on other sites

Τι το πούλησες το Antec P180?

Με το Lian-Li απλά θα πληρώσεις παραπάνω για να πάρεις το ίδιο πράγμα.

Χώρια το μέγιστο εργονομικό φάουλ του Lian-Li P να έχει τις μπροστινές USB, firewire κτλ θύρες ίσαμε το πάτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Lian Li και απο εμενα . Δε βρισκεις ατελειες σε αυτα τα κουτια ... Το stacker ειναι "προχειροφτιαγμενο" μπροστα στα Lian Li (ειδικα στις σειρες 2000 & 2100) Το 2100 ειναι στις επομενες αγορες μου ... μολις περισσεψουν χρηματα .

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου εμπειρια ειναι αρνητικη απο ενα Lian Li V1000.

Οταν φτασεις σε σημειο να χτυπας κουτι 230 ευρω επειδη τριζει και συντονιζεται με τους σκληρους λογω δικης του κατασκευαστικης ατελειας αναθεωρεις τις αποψεις σου.Το προβλημα αυτο το εχουν συναντησει και αλλοι...

Το παλιο στακερ μπορει να ειναι βαρυ,μπορει να φαινεται γομαρι αλλα παραμενει ενα απο το πιο ευχρηστα και λειτουργικα κουτια με παρα πολυ καλους χωρους.Μεχρις στιγμης απο τις καλυτερες αγορες μου στο πσ.

Link to comment
Share on other sites

Τo stacker με χαλαει γιατι ειναι "τρυπιο" . Εχει θεσεις για παρα πολλους ανεμιστηρες . Μπαζει και διωχνει απο παντου .Και αυτο κανει αδυνατο το να το ησυχασεις . Ολο κατι θα σε ενοχλει . Δισκοι ? Ψυκτρα VGA ? CPU ? chipset ?

Ενα ηχομονομενο κουτακι με πορτα ειναι η λυση .

Link to comment
Share on other sites

Τo stacker με χαλαει γιατι ειναι "τρυπιο" . Εχει θεσεις για παρα πολλους ανεμιστηρες . Μπαζει και διωχνει απο παντου .Και αυτο κανει αδυνατο το να το ησυχασεις . Ολο κατι θα σε ενοχλει . Δισκοι ? Ψυκτρα VGA ? CPU ? chipset ?

Ενα ηχομονομενο κουτακι με πορτα ειναι η λυση .

Αυτο που εσυ το θεωρεις προβλημα, οτι ειναι "τρυπιο" οπως λες, ειναι και το μεγαλο του προτερημα.

Ο αερας δεν δυσκολευεται να βγει απο παντου με αποτελεσμα να μην κανει θορυβο και να μπορεις να εχεις αριστα αποτελεσματα με low speed ανεμιστηρες.

Το οτι εχει θεσεις για πολους ανεμιστηρες, δισκους,psu, ειναι στα προτερηματα του επισης μαζι με τον απλετο χωρο για να το προσαρμοσει ο χρηστης οπως του κανει κεφι.

Κουτια κλειστα με ηχομονωσεις = φουρνοι.

PS.

Καλο ειναι πριν πουμε γνωμη να εχουμε δοκιμασει και πρακτικα αυτο για το οποιο μιλαμε για να μην "αερολογουμε".

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εσυ το θεωρεις προβλημα, οτι ειναι "τρυπιο" οπως λες, ειναι και το μεγαλο του προτερημα.

Ο αερας δεν δυσκολευεται να βγει απο παντου με αποτελεσμα να μην κανει θορυβο και να μπορεις να εχεις αριστα αποτελεσματα με low speed ανεμιστηρες.

Το οτι εχει θεσεις για πολους ανεμιστηρες, δισκους,psu, ειναι στα προτερηματα του επισης μαζι με τον απλετο χωρο για να το προσαρμοσει ο χρηστης οπως του κανει κεφι.

Κουτια κλειστα με ηχομονωσεις = φουρνοι.

PS.

Καλο ειναι πριν πουμε γνωμη να εχουμε δοκιμασει και πρακτικα αυτο για το οποιο μιλαμε για να μην "αερολογουμε".

Αν απευθυνεσαι σε εμενα οτι αερολογω ... δεν αερολογω .

Ο λογος που δεν πλησιαζω με τιποτα το stacker ειναι αυτος που εγραψα παρα πανω. Το καταλαβαινω οτι η αποψη μου ειναι αντιθετη σε πολλους , αλλα απλα τη γνωμη μου γραφω .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το λιαν λι v2000. Όταν βλέπω καποια άλλα κουτιά πραγματικά τα θεωρώ ψεύτικα..Αν δεις το αλουμίνιο που έχει παθαίνεις πλάκα.. Αυτό με τους δίσκους (να συντονιζουν) μου συνέβαινε και σε εμένα..Με αλλαγή του δίσκου όμως όλα οκ.

Για το αν αξίζει τα λεφτά του? Πιστεύω πως ναι..Αλλωστε μία φορά θα το πάρεις και δεν θα ξανασχοληθείς με το θέμα "κουτί".

Δες και μία foto

pc0039ok.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μου αρεσουν παρα πολυ τα lian li αλλα σε συγκριση με το τελευταιο stacker(830)...ειναι λιγο πισω...!

Εχει τρελο σχεδιασμο το case , τρομερη ποιοτητα και ειναι πολυ εργονομικο...

Μπορει να μας πει και ο ειδικος(Κοπρος) την αποψη του αμα δει το thread...:D

Link to comment
Share on other sites

Χώρια το μέγιστο εργονομικό φάουλ του Lian-Li P να έχει τις μπροστινές USB, firewire κτλ θύρες ίσαμε το πάτωμα.

Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνετε. Το Lian Li το βάζεις επάνω στο τραπέζι ακόμα και στο σαλόνι. Τα άλλα τα κρύβεις στο πάτωμα και θέλεις τις USB ψηλά για να μη σκύβεις (λέμε τώρα).

Πάντως έχω το 6070A τρία χρόνια. Ησυχο, αλουμινένιο πορτάκι designάτο, εργονομία στο max, πρόβλημα κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.