Jump to content



θορυβος απο μητρικη


sidchris

Recommended Posts

Εχω τη μητρικη msi k8n neo platinum και αντιμετοπιζω το εξης προβλημα.συνεχεια το ανεμηστηρακι απο το τσιπακι(nforce 4ultra) της μητρικης κανει ενα θορυβος λες και δυσκολευετε να γυρισει.μετα σταναταει για λιγο και δουλευει κανονικα και μετα παλι τα ιδια.εχει να μου προτεινει κανεις καμια λυση;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει μαζεψει σκονη ή απλα αναλογα την temp δυναμωνει περισσοτερο? Αν δεν το βλεπεις και στα καλα του μπορεις να παρεις ενα αλλο να βαλεις. Εγω στη δικη μου μητρικη εχω το χαλκινο της titan το οποιο ειναι και πολυ ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

θα ελεγα πριν προβείς σε κάποια αγορα να κοιταξεις με ενα προγραμμα hardware monitor σαν το speedfan, μηπως απλά περιστρεφεται πιο γρηγορα ο ανεμηστήρας οταν το chipset ειναι ζεστο και αφου κρυώσει χαλαρωνει, και μετα ζεστενεται παλί και κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης μπορείς να πάς στο bios και να δείς αν υπάρχει κάποια επιλογή για αυτόματη ρύθμιση στο ανεμιστηράκι.Αν ναι απενεργοποίησέ τη..

Αν έχει πρόβλημα κάνε rma,αφού καλύπτεται από την εγγύηση.Δεν υπάρχει λόγος ν'αγοράσεις κάποιο άλλο..εκτός αν δε σε ικανοποιεί το υπάρχον(απόδοση/θόρυβος).

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει μαζεψει σκονη ή απλα αναλογα την temp δυναμωνει περισσοτερο? Αν δεν το βλεπεις και στα καλα του μπορεις να παρεις ενα αλλο να βαλεις. Εγω στη δικη μου μητρικη εχω το χαλκινο της titan το οποιο ειναι και πολυ ησυχο.

σορρυ για το οφ τοπικ

αδερφε dfi δεν εχεις???αν ναι πες τι θερμοκρασιες πιανει??

Link to comment
Share on other sites

Εχω τη μητρικη msi k8n neo platinum και αντιμετοπιζω το εξης προβλημα.συνεχεια το ανεμηστηρακι απο το τσιπακι(nforce 4ultra) της μητρικης κανει ενα θορυβος λες και δυσκολευετε να γυρισει.μετα σταναταει για λιγο και δουλευει κανονικα και μετα παλι τα ιδια.εχει να μου προτεινει κανεις καμια λυση;

@sidchris πρεπει να ανεβαινει η θερμοκρασια του γι αυτο κανει τον θορυβο,λογικα πρεπει να το ρυθμιζεις.στο δικο μου μπορω να την ρυθμισω μεσω του bios.κοιταξε το.αλλιως αλλαξε το,με το λινκ που σου εδωσαν.εχω ακουσει καλα λογια αυτο

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειδα το bios και δεν εχει ρυθμηση για το ανεμηστηρακι.δουλευει στης 6000-6600 στροφες.δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικες.παρατηρησα οτι οταν κανει ποιο εντονο θορυβο οι στροφες πεφτουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι.

σορρυ για το οφ τοπικ

αδερφε dfi δεν εχεις???αν ναι πες τι θερμοκρασιες πιανει??

Τωρα που μολις το κοιταξα στα 280 που ειναι ειναι στους 44 με ~2400rmp. Συνηθως ειναι γυρω στις 2000rpm. Καμια σχεση με το stock που εχει η dfi. Btw εχω την sli-d.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι.

Τωρα που μολις το κοιταξα στα 280 που ειναι ειναι στους 44 με ~2400rmp. Συνηθως ειναι γυρω στις 2000rpm. Καμια σχεση με το stock που εχει η dfi. Btw εχω την sli-d.

ευχαριστω για το info Δευτερα εχω φυγει στανταρ,δεν παλευεται στα παιχνιδια το coolerακι της dfi!
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειδα το bios και δεν εχει ρυθμηση για το ανεμηστηρακι.δουλευει στης 6000-6600 στροφες.δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικες.παρατηρησα οτι οταν κανει ποιο εντονο θορυβο οι στροφες πεφτουν.

Επιδή τυχαίνει να έχουμε (περίπου) την ίδια μητρική (έχω την MSI K8N Neo4 FI, δηλαδή Platinum χωρίς WiFi και λοιπές ευκολίες) σου λέω πως οι στροφές του ανεμιστήρα του chipset είναι φυσιολογικές (μέχρι 6700 έχω δει). Από κει και πέρα πολλά παράπονα έχω διαβάσει για το ανεμηστηράκι και το θορυβό του. Οπότε μάλλον είναι γενικό το φαινόμενο. Επειδή για RMA δύσκολο το κόβω (μιας και εκτός του θορύβου δεν έχει άλλη εμφανη δυσλειτουργία) για να γλυτώσεις την ταλαιπωρία ή προσπάθησε να το καθαρίσεις ή αλλαξέ το...

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι στην Msi δεν το καταλαβαινω καθολου ρε συ.θα μου πεις ειναι και η "σκουπα" της 7900 αλλα και πριν με την Χ850ΧΤ και το silencer δεν ακουγοταν..

Και εγώ δεν έχω πρόβλημα θορύβου (τουλάχιστον με το ανεμιστηράκι του chipset) αλλά πολλοί έχουν. Μια ματιά στο Forum της MSI θα σας πείσει...

Link to comment
Share on other sites

@sidchris εγω το δικο μου το εχω αλλαξει με αυτο γιατι μου ειχε σπασει τα νευρα αυτο που ειχε η μητρικη και ειχα και καλυτερες θερμοκρασιες και θορυβος μηδεν.. αν θες του βιδωνεις πανω και ενα ανεμηστηρακι με δυο μακρυες βιδες να δουλευει σε λιγες στροφες και εισαι τζετ.. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.