Jump to content



Νέο σπίτι,νέο monitor


morius

Recommended Posts

Γεια σας παίδες,είμαι πολύ χαρούμενος γιατί σε 10 μέρες μετακομίζω στο νέο μου σπίτι:p

Ακούστε τώρα το "πρόβλημα΄". Λόγο χόρου,θα πάρω νέο monitor

γιατί τώρα έχω CRT 17" PHILIPS,σκέφτομαι για

LG L 1730 SGNT 17'' TFT

Πίστεύω ότι είναι καλή και από άποψη μάρκας,χρημάτων και πάνω από όλα εγγύησης (αλλαγή στο πρώτο καμμένο pixel)

Δεν ξέρω είμαι σε δίλημα,για βοηθείστε????? ????? :)

Τώρα από θέμα Ηz τι γίνετε γιατί δεν πολύ καταλαβαίνω:whistling

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχεις ηδη αποφασισει, οποτε δεν εχει και πολυ νοημα να βοηθησουμε :)

Τα Hz δεν εχουν σημασια στα lcd.

Ειναι μια 17αρα, καταλληλη για παιχνιδια, με περιορισμενη γωνια θεασης που την κανει οχι ιδανικη για ταινιες. Επισης τα χρωματα της ειναι οχι τοσο καλα οσο αλλων οθονων με διαφορετικα panel (PVA, S-IPS).

Ολα εξαρτωνται απο τη χρηση που εσυ θες να κανεις ;)

Link to comment
Share on other sites

πρωτον καλοριζικο το καινουριο σπιτι!

δευτερον για το θεμα της οθονης δεν θα σου απαντησω

αν ειναι καλη αυτη η οθονη γιατι δεν την εχω δει προσωπικα!

για το θεμα των hz που λες δεν εχει σημασια ποσα θα ειναι γιατι

συνηθως σε DVI ειναι 60 και με την κλασικη αναλογικη συνδεση

φτανουν και τα 75. ομως αυτα δεν παιζουν κανενα ρολο γιατι οι

TFT δεν εχουν καθετη συχνοτητα ανανεωσης που να την βλεπει το

ματι ετσι ωστε να καταλαβαινεις το ''τρεμοπαιγμα''!

Link to comment
Share on other sites

Ναι για ταινιες δεν ειναι και ο,τι καλυτερο. Εχει και προβλημα με τα χρωματα για ταινιες (στο λεω γιατι εχω κι εγω μια με ΤΝ πανελ). Θα σου ελεγα να παρεις μια με PVA (καλυτερο μαυρο απο τις S-IPS). Πρεπει να υπαρχουν και LG που να το εχουν.

Τωρα πρεπει να φυγω. Μετα θα κοιταξω να δω ποια μοντελα εχουν τετοιο πανελ και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pontium [Σήμερα, στις 23:37]

Κοίτα το link γιατί δεν λέει τίποτα περι των TFT,εγώ που το ανοιξα ούτε τιμή δεν μου λέει....

-EDIT- =Πόσο χρόνο ανταπόκρισης έχει;;Κοίτα για 12άρι.....

Η μία 12 και η άλλη 16

Τώρα για δοκίμασε pontium,

:OT: pontium κάτι περιμένω................:TD:

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο 16αρες ειναι. 12αρα ειναι η 1720Ρ, οχι η Β.

Παντως σε θεμα εγγυησης η lg υπερεχει σαφως αφου η philips καλυπτει 4 πιξελ και πανω αν θυμαμαι καλα.Με βαση τα χαρακτηριστικα τους η philips πρεπει να υπερεχει σε χρωματικη αποδοση, τα υπολοιπα ειναι λιγο πολυ τα ιδια. Παντως εγω απο τις δυο θα επαιρνα την lg. Οι philips δεν μου πολυαρεσουν σαν οθονες.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οτιδηποτε 16αρα ή 12αρα παρεις θα ειναι ΤΝ, με τα μειονεκτηματα που σου ανεφερα παραπανω. Για τα films ειναι μια χαρα οι 25αρες PVA/MVA, που εχουν πολυ καλυτερα χρωματα, μεγαλυτερη γωνια θεασης και οχι προβληματα με τα dvd (οι TN λογω του οτι εχουν 16.2m χρωματα μεσω interpolation και οχι «φυσικα», δημιουργουν προβληματα και στα DVD).

Σαν μεγαλο πλεοντεκτημα των ΤΝ ειναι ο χρονος αποκρισης, που βοηθαει πολυ στα FPS παιχνιδια. Για οποιαδηποτε αλλη χρηση, δεν ειναι ενδεδειγμενες αυτες οι οθονες. Δεν ειναι τυχαιο οτι συνηθως ειναι και οι πιο φθηνες (πχ. LG 1915S).

Ομως, δε βλεπω 17αρα LG με panel PVA/MVA...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια ολοκληρη ωρα συνδιασκεψης με Greekfragma (ιδιοκτητη 1720P) και με μενα που σου καναμε πλυση εγκεφαλου για LG και συγκεκριμενα 1720Ρ ή καλυτερα 1915S (περιπου ιδια χρηματα) γιατι η 1920P ξεφευγει ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΣ ΚΑΠΟΥ?????????????????????????????????????????????? :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Link to comment
Share on other sites

Αν τις εχεις δει τις οθονες και εισαι ευχαριστημενος, μην το συζητας καν. Αγορασετη και να την χαιρεσαι :)

Κι εγω ημουν (και ειμαι εν μερη) ευχαριστημενος απο την ΤΝ που εχω τωρα. Καταλαβα ομως τη διαφορα της, οταν εκατσα μπροστα σε μια Samsung PVA. Γι' αυτο και πριν 1 εβδομαδα που παρηγγειλα καινουρια οθονη, δεν πηρα παλι ΤΝ, γιατι για τη χρηση που τη θελω εγω (office use, films) ειναι καταλληλοτερη η PVA/MVA.

Επαναλαμβανω ομως, αν τις εχεις δει τις συγκεκριμενες (1720B/1720Ρ) και δεν εχεις παρατηρησει κατι που να σε ενοχλει, μην το σκεφτεσαι και σου δημιουργουμε κι εμεις παρανοια ;)

Link to comment
Share on other sites

Εδω Ιταλια, δεν εχει καμια μαρκα εγγυηση με 0 pixel, οποτε δεν το λαμβανω υποψη μου :) Αλλα και να υπηρχε, θα προτιμουσα μια οθονη με ενα καμμενο pixel, αλλα να μου προσφερει αυτα που θελω, παρα μια που θα την επαιρνα μονο για τα pixel. Φυσικα ο καθενας εχει τις προτεραιοτητες του...

Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει LG 17αρα PVA. Ξανακοιταξα στο site τους, αλλα τιποτα γμτ. Μονο 19αρες με PVA εχουν (πχ 1920Ρ).

Δυστυχως η οικονομικη δυνατοτητα ειναι ο καθοριστικοτερος παραγοντας :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordArthas

Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει LG 17αρα PVA. Ξανακοιταξα στο site τους, αλλα τιποτα γμτ. Μονο 19αρες με PVA εχουν (πχ 1920Ρ).

Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα....... του morius.... εγω παω για 19!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.