Jump to content



Amd Athlon Xp 2800 vs Amd Sempron 3000 (socket A)


cabrinha

Recommended Posts

Ποιος απο τους δυο ειναι καλυτερος?

Σε default πιστευω οτι ο athlon υπερτερει αν και η ονομαστικη του ταχυτητα ειναι χαμηλοτερη. Πραγματικη ταχυτητα και στους δυο ειναι τα 2 ghz. Kοιτωντας μαλιστα το cpuz οι διαφορες εστιαζονται στα ονοματα των επεξεργαστων (athlon xp ο ενας sempron o αλλος) και στον πολλαπλασιαστη (12 ο sempron, 12.5 o athlon). Oλα ανεξαιρετως τα υπολοιπα ειναι πανομοιοτυπα.

Αυτο που με ενδιαφερει λοιπον ειναι. Ποιος απο τους δυο ειναι καλυτερος στα default? Και ποιος θα αφησει μεγαλυτερα περιθωρια για υπερχρονισμο? Ξερω οτι κατι τετοιο δεν μπορει να προκριθει απλα με βαση την εμπειρια σας τι πιστευετε? Ο sempron μπορει να φτασει μεχρι 12*197=2364 @ 1.7v. Aξιζει να πειραματιστω με τον athlon? Ο αλλος επεξεργαστης ειναι φιλου που αναβαθμισε και μου τον εδωσε. Δεν θα χρειαστει να τον πληρωσω.

Ευχαριστω εκ των προτερων. :)

Link to comment
Share on other sites

2360 με 1.7 είναι αρκετά καλά πιστεύω ακόμη και 24-7. Τώρα βέβαια το τζάμπα έχει άλλη γλύκα έτσι? Ο καθένας σε σχέση με την υπερχρονιστικότητα θα σου πει από την προσωπική του εμπειρία.2360 είναι μια χαρά συχνότητα. όχι πολλά κομμάτι μπορούν να τα έχουν εύκολα.

Στα νορμάλ θα ρίχνει πολύυυ λίγο αυτός με το υψηλότερο fsb

Link to comment
Share on other sites

Aυτο που σκεφτομαι ειναι να βγει ο sempron και στη θεση του να μπει ο athlon. Toν τελευταιο θα μπορεσω ομως να τον ανεβασω και αυτον απο το 166 στο 197 που ειναι ο sempron και να εχω στην ιδια συχνοτητα καλυτερες επιδοσεις?

Στα default εχουν το ιδιο fsb.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο Athlon που έχεις έχει πυρήνα Barton (512 L2 cache) βάλε αυτόν.

Σε κάθε περίπτωση είναι καλύτερος από τον Sempron.

Mα και ο sempron barton εχει και μαλιστα με 512 cache. Oπως ειπα περα απο τον πολλαπλασιαστη και το ονομα ολα τα υπολοιπα ειναι πανομοιοτυπα (με βαση το cpuz παντα).

Link to comment
Share on other sites

Mα και ο sempron barton εχει και μαλιστα με 512 cache. Oπως ειπα περα απο τον πολλαπλασιαστη και το ονομα ολα τα υπολοιπα ειναι πανομοιοτυπα (με βαση το cpuz παντα).

Σωστά γράψε λάθος.

Τότε δοκίμασε και τους δύο και δες ποιος πάει ψηλότερα.

Αλλά τα 2300 είναι καλά για 24/7.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαβασα ολα τα παραπανο και θα ηθελα αν μπορειτε να απαντησετε και σε μενα σε καποια ερωτήματα! το μηχανημα που εχω ειναι full tower chieftech 360w με abit nf7-s v2 1gb corsair cl2 ati 9600 pro( δεν παιζω καθόλου games) και cpu athlon sempron 3000 (2ghz) τον οποιο τον δουλευω στα 2600 με 216*12 και ταση 2.125v. στο sandra λεει 136w καταναλωση!!! το τροφοδοτικο ειναι αρκετο? ειναι καλο σε σχεση με τα άλλα ή ειναι μάπα? το fsb ανεβαινει κιάλο αλλα κανει επανεκινηση! τι φταιει? να δώσω κιάλο τάση? ή θα τον πάρο στο χερι? όσο για την ψύξη εχω υδρο ετοιμο kit το cooler master με τον 120αρι fun. οι θερμοκρασίες μου είναι σε full load στους 52.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.