Jump to content



Taiyo Yuden 16X


agapios

Recommended Posts

Καλημέρα,

αγόρασα χθες από το γνωστό μέρος δισκάκια "ΤΥ DVD-R 16X for Professional", όπως αναφέρονται, full face printable, με MID TYG03. Kαι αρχίσαν τα προβλήματα....

Πρέπει να πω ότι έψαξα αρκετά κι εδώ κι αλλού για λύση, αλλά μπα, τίποτα δεν κατάφερα.

Συγκεκριμένα προσπαθώ να δουλέψω με ένα NEC 3550, το οποίο έχει το firmware 1.05 της μαμάς του. Κι ενώ, σύμφωνα με την περιγραφή υποστηρίζει 16Χ (βέβαια λέει ανάλογα το μέσον που χρησιμοποιείται), όταν γράφω με αυτή τη ταχύτητα η εικόνα παρουσιάζει πολύ συχνά ψηφιακά σπασίματα, τα λεγόμενα artifacts, νομίζω. Αυτά σε stand alone players, στον υπολογιστή το Power DVD 6 απλώς σταματάει. Πηδάς chapter, συνεχίζει και πάλι τα ίδια.

Επίσης, προσπάθησα να κάνω direct copy από non-protected dvd, όπως και να γράψω image από φυλαγμένη ταινία στον υπολογιστή και κάνει και στις 2 περιπτώσεις πάνω από 40 λεπτά με επιλεγμένη ταχύτητα max.(Clone DVD και Nero 6 και τα δυο τελευταία updates.

Έχω κι ένα 3500, αλλά δεν το δοκίμασα γιατί δεν θέλω να καταστρέψω κι άλλα δισκάκια.

Η συμβουλή σας πολύτιμη. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε μας ενα scan συμφωνα με αυτο το thread : http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=11142

Ομολογώ ότι δεν καλοκατάλαβα, ιδίως μετά την άνω και κάτω τελεία.

Πάντως, προσπάθησα να το σκανάρω με το Νέρο και κολλάει ο υπολογιστής. Χρειάζεται, δηλαδή, hard restart. Δεν καταλαβαίνω....:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ένα 3520 μου κάνει κουλά σε audio CDs, συνήθως με TDK δισκάκια (δεν θυμάμαι να έχω γράψει σε άλλα με το συγκεκριμένο). Συγκεκριμένα στην αρχή του CD ακούγεται ένας έντονος θόρυβος για μερικά δευτερόλεπτα.

Μήπως να δοκίμαζες και σε ένα άλλο drive; Θα χάσεις ένα δισκάκι αλλά θα ξέρεις προς τα που να κοιτάξεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα :)

Δοκιμασε με το επισημο firmware 1.06, μπορεις να το βρεις εδω

http://www.de.nec.de./softwareoverview2.php/id/1333

Εναλλακτικα μπορεις να δοκιμασεις το firmware 3550 - 1f2 των Liggy/Dee απο εδω

http://liggydee.cdfreaks.com/page/3550/

Πρωτα απο ολα, τσεκαρε αν το DMA ειναι σεταρισμενο σωστα, καθως οταν ο χρονος εγγραφης πλησιαζει τα 40 λεπτα, οπως ανεφερες, στην ουσια η εγγραφη γινεται περιπου 1χ.

Link to comment
Share on other sites

Aρχικα κοιτα τα DMA κλπ που σου λεει ο Hemi.

Direct copy ξεχνα το.

Παντως 16χ σε -R , πολυ αμφιβαλλω.

Εδω σε +R και παλι δεν ειναι ικανοποιητικο το σκαναρισμα μετα.

Δοκιμασε σε 12x, δεν αξιζει τονο κοπο η διαφορα σε χρονο.

ή ακομα και σε 8x αν δεν μπορεις ουτε στα 12.

Εγω τα (λιγα) -R ΤΥ σε 8x τα γραφω. Συνηθως προτιμω τα +R σε 12

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ευχαριστώ όλους.

1. Εξασφάλισα ότι τα drives δουλεύουν σε DMA mode.

2. Πέρασα firmwares....

....και ξαφνικά δούλεψαν όλα!

Βέβαια έχω μεγάλες αμφιβολίες ως προς την ποιότητα, γι' αυτό στέλνω τα σκαναρίσματα που έκανα με το Νέρο. Δεν έχω πείρα και δεν μπορώ να τα διαβάσω σωστά, οπότε χρειάζομαι την βοήθειά σας και πάλι για να μπορέσω να καταλάβω τα αποτελέσματα.

post-4598-1442174393,8199_thumb.jpg

post-4598-1442174393,9096_thumb.jpg

post-4598-1442174393,9423_thumb.jpg

post-4598-1442174394,0157_thumb.jpg

post-4598-1442174394,0897_thumb.jpg

post-4598-1442174394,1211_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βαλεις speed 4x για να εχουν νοημα τα αποτελεσματα και να σου πουμε γνωμη. Το σκαναρισμα δηλαδη που θα κανεις με το Nero cd/dvd speed να βαλεις 4χ και να ποσταρεις παλι screenshots αν σου ειναι ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βαλεις speed 4x για να εχουν νοημα τα αποτελεσματα και να σου πουμε γνωμη. Το σκαναρισμα δηλαδη που θα κανεις με το Nero cd/dvd speed να βαλεις 4χ και να ποσταρεις παλι screenshots αν σου ειναι ευκολο.

Σκανάρησα με 5Χ. Για κάποιο λόγο δεν μου έδινε επιλογή 4Χ. Επισυνάπτω τα αποτελέσματα από τα δύο drives. Δείχνουν μάλλον καλά, ε;;;

Επίσης στέλνω ένα benchmark του 3520, το οποίο ξαφνικά κάνει κάτι τεράστιες κοιλιές. Τι μπορεί να φταίει;;;

Αυτά.

post-4598-1442174397,0318_thumb.png

post-4598-1442174397,1551_thumb.jpg

post-4598-1442174397,3161_thumb.png

post-4598-1442174397,4486_thumb.jpg

post-4598-1442174397,5391_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο scan με το 3550 τα pi κινουνται οριακα καλα . Σε 1-2 σημεια ξεπερναν τα 280 που μπορει να δημιουργησει προβλημα αναγνωσης.

Τα pif σε αρκετα σημεια ξεπερναν τα 8 .

Στο 3520 τα πραγματα δειχνουν παρα πολυ καλυτερα . Ισως και αριστα θα μπορουσες να πεις.(αν εξαιρεσεις το peak στα 3.8GB)

Το προβλημα με την ταχυτητα στο test του 3520 οφειλεται στο spike που υπαρχει εκει στα 3.8GB καθως και στα πολλα pif που υπαρχουν εκει γυρω.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κρατήσουν χρόνια τα δεδομένα σου, γράφε τα σε 4x.

ποσα χρονια εχουν περασει απο την ελευση των 1ων 8x (και ανω) drives & media που προλαβαν να σου χαλασουν τοσα δισκακια ωστε να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα για τη μακροζωια τους ?

Link to comment
Share on other sites

ποσα χρονια εχουν περασει απο την ελευση των 1ων 8x (και ανω) drives & media που προλαβαν να σου χαλασουν τοσα δισκακια ωστε να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα για τη μακροζωια τους ?

Ο φόβος φυλάει τα έρμα. Όταν δε με πολυκαίει πιέζω κι εγώ μέχρι το 12 η το 16 αλλά όταν παίρνω αντίγραφα ασφαλείας που θέλω να μείνουν χρειάζομαι το τέλειο σκαν μετά οπότε γράφω με 4

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να κρατήσουν χρόνια τα δεδομένα σου, γράφε τα σε 4x.

ποσα χρονια εχουν περασει απο την ελευση των 1ων 8x (και ανω) drives & media που προλαβαν να σου χαλασουν τοσα δισκακια ωστε να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα για τη μακροζωια τους ?
Οπως εχω ηδη αναφερει Σακη, you cant teach an old dog new tricks :)
Ο φόβος φυλάει τα έρμα. Όταν δε με πολυκαίει πιέζω κι εγώ μέχρι το 12 η το 16 αλλά όταν παίρνω αντίγραφα ασφαλείας που θέλω να μείνουν χρειάζομαι το τέλειο σκαν μετά οπότε γράφω με 4

Γραφοντας 4χ σε media των 16χ ie TYG03, TYT03 το πιο πιθανο ειναι να καταληξεις με ενα εντυπωσιακο coaster.

Το να γραφεις 4χ σε media 8x certified ειναι ισως δοκιμο - μονο σε περιπτωσεις που το μεσο ειναι κακης ποιοτητας ή οταν αποδεδειγμενα δε μπορεις να εχεις εμπιστοσυνη στον οδηγο που χρησιμοποιεις.

Το να γραφεις 4χ σε μεσα 16χ ειναι απλα εγκληματικο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.