Jump to content



προβλημα με XFX 7950 GX2


elefsinaras

Recommended Posts

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

μολις τελειωσα και το 10ατο

οσο μπορω και φορτωνω τα windows........κανω απεγκατασταση τους drivers απο safe mode εχω ακουσει οτι ειναι καλητερα.......

μετα ομως απο τοσα crasharismata καποια στιγμη δεν μπαινω στα windows τοτε κανω FORMAT.......και φυσικα βαζω και ολα τα αλλα intel chipset......κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τι παρατηρησα......μετα απο φορματ.......αν κανω εγκατασταση τους οδηγους που εχει στο δησκακι της η καρτα.......παιζει αλλα σε 8χ (το ειδα στο cpu-z) μολις κανω επανεκινηση ομως............ξανα τα ιδια προβληματα.......παντως οτι και να γινει η καρτα παιζει σε 8χ στην pci-e

εβαλα ξανα την 7900gtx που εχω με τους ιδιουσ οδηγους και εινα κανονικα σε pci-e 16x και ολα νορμαλ.......

ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΚΑΡΤΑ.....?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα περιγράφεις...το πιθανότερο είναι...bios related problem.

Κάποιο conflict παίζει με τις συσκευές της μητρικής.

Γιά δοκίμασε να κάνεις disabled από bios,όσες περισσότερες συσκευές μπορείς...usb,firewire,sound,disk controllers,...κλπ

...και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

ακολουθησα την συμβουλη σου τιποτα μολις το εκανα δεν μπορουσα να μπω καν στα windows......εκανα default to bios παλι τιποτα.......μολις εκανα και αλλο ενα format...........

γιατι οταν παω στις ρυθμισ---για προχ----αντιμ προβλ.....και απο πληρης το βαζω σε καμια..........δεν crashari........

ΘΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΨΥΧΙΑΤΡΙΟ........ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ.....?:068: :068: :068: :068: :068:

ΟΧΙ ΑΥΡΙΟ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΟΜΑΔΙΚΗ.........

Link to comment
Share on other sites

ακολουθησα την συμβουλη σου τιποτα μολις το εκανα δεν μπορουσα να μπω καν στα windows......εκανα default to bios παλι τιποτα.......μολις εκανα και αλλο ενα format...........

Είπαμε να κλείσεις όσες περισσότερες συσκευές μπορείς....αλλά όχι και τον controller που μπουτάρει ο δίσκος του λειτουργικού σου...:003:

Με την προυπόθεση ότι έχεις κάνει όλα τα βήματα σωστά....μάλλον η μόνη λύση είναι....e-mail Abit about it

Link to comment
Share on other sites

εεεε καλα τωρα.......λες να ειμαι η ξανθια που παει και λεει.........το κινητο μου δεν εχει κουμπιαααααα........:110: :110: :110: :110: :110: :110:

στο mail που εστειλα στην abit απαντησαν οτι δεν εχουν κανει τεστ με αυτην την καρτα και δεν ξερουν...........εεεε τους λαλακες.......

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει ερωτηση στο φορουμ τισ abit.......και βρηκα ακι αλλο ενα παληκαρι με προβλημα........αυτος λεει λοιπον..........

I, too, have the rebooting problem with the new nVidia 7950 card. I spoke with BFG from whom I got the card and was told that the video card must use IRQs 15 or lower. Question, then, with the AW8 motherboard and latest BIOS, how does one change the IRQs?

εχει BFG........και εγω XFX.......αλλα πανω κατω τα ιδια δεν ειναι......?

περιμενω να δω αν κανεισ του πει τπτ.........

Link to comment
Share on other sites

IRQ δεν αλλαζει στο PCI Express . Ρυθμιζονται απο το BIOS αυτοματα .

Τι σχεση εχει ομως το IRQ ? Εδω πλεον υπαρχει IRQ sharing και οτι αλλο φανταστεις .

Μηπως η Abit εχει καποιο προβλημα τελικα και δεν το λενε στα ισια ???

Link to comment
Share on other sites

εγω στο bios τα εχω σε auto..........αλλα απο οτι ειδα σε manual πανε νομιζω.....1-4-6-8-11.....κατι τετοιο δεν προσεξα καλα......αλλα σιγουρα ειναι max......το 11......

ωρε βλεπω να την βαζω στην μπριζα και να την τιναζω στον αερααααααααα:067: :067: :067: :068: :068: :068:

Link to comment
Share on other sites

μολις πηρα ενα pm απο ενα μελοσ του abit-forum........

alrate mate iv got a AW8-MAX with a 7950 GX2 and i get exactly the same problems emailed everybody (BFG,NVIDIA,OVERCLOCKERS) and none of them could give me a solution nvidia just said mobo is not compaitble but wats the diffrence between aw8 and aw8-max there the same bios. any way iv found a solution

soon as pc starts up goto device manager and disable the second card restart pc and everything will work fine only problem is that its only using 1 of the cards not the 2 which we paid 4. any way hope this helps ps if u find a way to get both cards working could u let me no. thanx

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το εκανα και ολα καλα............αρα ουτε η xfx φταιει......ουτε εγω ειμαι χαζος.........αρα δεν ειναι συμβατο το mobo της ABIT........πρωτη και τελευταια φορα ABIT............stelara εχε με κατα νου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.