Jump to content



Aerocool & front panel πρόβλημα / καρτες ήχου


Greek

Recommended Posts

Ένα κολλητάρι έχει ένα πρόβλημα και επειδή δεν μπορει να στο ιντερνετ γιατί ακόμα ξεμπλέκει τα καλώδια θέλει την βοηθειά σας και το ανεβάζω εγω...

Η ιστορία έχει ως εξής.....

Λοιπον, χαιρετώ όλους.

Πριν λίγες μέρες ασγόρασα από το Πλαίσιο ενα περιφερειακό, το AEROCOOL PANEL 2..οκ, δεν είχα ξανακάνει κάτι τέτοιο, στην αρχή τα είδα όλα με τα καλώδια..τεσπα, κάθησα μελέτησα, άνοιξα και το manual της μητρικής που είναι ALBATRON (ακριβώς τον τύπο της δε τον θυμάμαι τώρα, θα επενέλθω σύντομα να τον προσδιορίσω) και συνέδεσα όπως έβλεπα στη συνδεσμολογία, Line in/out/,

Mic,USB..ότι χρειαζόταν, πιστεύω σωστά, έβαλα τους αισθητήρες όπου χρειαζόταν για έλεγχο θερμοκρασίας, συνδέθηκε και ότι έπρεπε όσον αφορά τις μετρήσεις γαι τα ανεμιστήρια.

Οσον αφορά λοιπον τα ανεμιστήρια και τις θερμοκρασίες, όλα λειτουργούν ΟΚ....

Και ερχόμαστε τώρα..:

1.Στο USB πάνω στο AEROCOOL (που είναι και 2..και με βολεύει πολύ αυτό)..

Βάζοντας, δοκιμάζοντας ένα stick (δοκιμασμένο, χωρίς προβλήματα)..στη μία USB δε το βλέπει καθόλου, στην άλλη το αναγνωρίζει..λολ 4 φορές..(δηλαδή στο My Computer..φαίνονται 4 removable..lol)..όπου αν δοκιμάσεις να εισέλθεις σε κάθε ένα...τελικά μόνο ο ένας λειτουργεί (κουφό αλλά έστω και έτσι λειτουργεί..) βέβαια αν καταλαβαίνει κανείς γιατί το κάνει αυτό ας βοηθήσει..Κάποια στιγμή μου μίλησε για ..synchronization..με άλλο device..τεσπα, εγω του είπα οκ..και φάνηκε να λύθηκε εκεί..αλλα μονο για λιγο..μετά τα ίδια πάλι..

2.Δοκιμάζοντας ακουστικά..βάζοντας ακουστικά στην έξοδο του AEROCOOL, ..απλά δε λειτουργούσε..δεν άκουγα ήχο μέσα από αυτά..οπότε επειδή χανόταν και το τόπι, άρχιζα να σκεφτομαι..για όλο το AUDIO κομμάτι αν λειτουργούσε τελικά..LINE OUT/IN..

Στο σημείο αυτό να πω ότι χρησιμοποιούσα κάρτα ήχου Sounblaster Audigy..και άρχιζα να σκέφτομαι..αν είναι σωστό να σετάρεις τα pins στη mobo για να φέρεις AUDIO..μπροστά μέσω του AEROCOOL..και έτσι την έβγαλα για λίγο και συνέδεσα το audio in ..στην on board και τη ψάχνω στο control panel/συσκευές ήχου κτλ..μπας και κανει τπτ απο κει μέσα...

Ερωτήσεις λοιπόν για όποιον μπορεί να βοηθήσει:

Ειναι όντως πρόβλημα που δε λειτουργει το όλο AUDIO κομμάτι λόγω της κάρτας ήχου , οπότε καλα κάνω και παλευω απο την on board και τις ρυθμισεις της REALTEK, μπας και είναι τπτ mute?

Αν δεχθούμε ότι τα pins στη mobo, είναι σεταρισμένα σωστά..μπορεί κανείς να καταλάβει αλλο λόγο για τον οποίο δε θα λειτουργούσε ..για τα headphones πχ? (Θεωρούμε δεδομένο ότι το AEROCOOL δεν είναι ελλατωματικό)..

Γενικά καμμιά άποψη? Μου πήρε να ξαναστήσω όλο το pc από την αρχή..μετακινήσεις pci, καλώδια, για να μη πω πόση ώρα πήρε να βάλω pins..σωστά με manual mobo στο χέρι..πρώτη φορά..με προσοχή.. κλπ...οπότε, λολ, για τον κόπο μου και μόνο..θαθελα να το δω να δουλέυει..

Οποιος νομίζει ότι μπορεί ή έχει βάλει ήδη στο pc του κάτι αντίστοιχο..και είχε τέτοια προβλήματα ας βοηθήσει..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Τάκης

Link to comment
Share on other sites

Και ερχόμαστε τώρα..:

1.Στο USB πάνω στο AEROCOOL (που είναι και 2..και με βολεύει πολύ αυτό)..

Βάζοντας, δοκιμάζοντας ένα stick (δοκιμασμένο, χωρίς προβλήματα)..στη μία USB δε το βλέπει καθόλου, στην άλλη το αναγνωρίζει..λολ 4 φορές..(δηλαδή στο My Computer..φαίνονται 4 removable..lol)..όπου αν δοκιμάσεις να εισέλθεις σε κάθε ένα...τελικά μόνο ο ένας λειτουργεί (κουφό αλλά έστω και έτσι λειτουργεί..) βέβαια αν καταλαβαίνει κανείς γιατί το κάνει αυτό ας βοηθήσει..Κάποια στιγμή μου μίλησε για ..synchronization..με άλλο device..τεσπα, εγω του είπα οκ..και φάνηκε να λύθηκε εκεί..αλλα μονο για λιγο..μετά τα ίδια πάλι..

λοιπόν το επειδή έχω παίξει λιγάκι με αυτό μπορώ να σου πω ότι κατά 99% κάτι γίνετε λάθος στην συνδεσμολογία που κάνει ο φίλος σου. η αν δεν κάνει κάτι λάθος κάτι φταίει στον υπολογιστή του.. μια που για τα usb που φέρνει μπροστά δεν έχει κάποιο κύκλωμα αλλά 2 usb θυληκα σε μια πλακετα προέκτασης και τα pin out για τα καλώδια. οπότε καλό θα ήταν να κοιτάξει το bios τις μητρικής του και να προσέξει την σύνδεση.

καλο θα ηταν να ασχοληθει ποιο πολυ με τα windows και το bios.

2.Δοκιμάζοντας ακουστικά..βάζοντας ακουστικά στην έξοδο του AEROCOOL, ..απλά δε λειτουργούσε..δεν άκουγα ήχο μέσα από αυτά..οπότε επειδή χανόταν και το τόπι, άρχιζα να σκεφτομαι..για όλο το AUDIO κομμάτι αν λειτουργούσε τελικά..LINE OUT/IN..

Στο σημείο αυτό να πω ότι χρησιμοποιούσα κάρτα ήχου Sounblaster Audigy..

πως ειχε συνδεσει την Audigy με το Αεροκουλ.?????????

το αεροκουλ απο πισω εχει 6 πινακια που ειναι για τον ηχο 3 για το μικροφωνο 3 για τα ακουστικα. δλδ για ενα κλασικο καλωδιο ηχου στο pc. (δεξι καναλι,αριστερο και το σωμα) Ουτε εδω υπαρχει καποιο κυκλωμα.

και άρχιζα να σκέφτομαι..αν είναι σωστό να σετάρεις τα pins στη mobo για να φέρεις AUDIO..μπροστά μέσω του AEROCOOL..και έτσι την έβγαλα για λίγο και συνέδεσα το audio in ..στην on board και τη ψάχνω στο control panel/συσκευές ήχου κτλ..μπας και κανει τπτ απο κει μέσα...

εννοείτε ότι πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει την κάρτα ήχου τις μητρικής και να έχεις περάσει οδηγούς.

μετά απλούστατα αν βάλεις τα καλώδια του αεροκουλ στα πιν άουτ τις μητρικής ο ήχος θα έρθει στις εξόδους του αερο.

είναι πολύ απλό.. εγώ για να το σεταρω στον υπολογιστή ενός φίλου έκανα 5 λεπτά

ξεχασα να πω οτι εμενα η μητρηκι εχει και ενα jumperaki που πρεπει να το αλαξεις για να παει ο ηχος σε αλλη εξοδο.

ας κοιταξει και ο φιλος σου

αν θέλει τώρα να δει αν δουλεύει ο ήχος δεν έχει παρά να πάρει ένα παλιό καλώδιο με mini jak στην μια άκρη και χύμα τα καλώδια από την άλλη και αφού τοποθετήσει το mini jak στην κάρτα έξοδο τις κάρτας ήχου (εννοείτε ότι η κάρτα είναι σεταρισμενη σωστά και παίζει) να ακουμπήσει τα γυμνά καλώδια στα πιν του αερο και να βάλει τα ακουστικά στην έξοδο αυτού. αν έχει ήχο πάει πει ότι κάτι κάνει λάθος στην σύνδεση.

και αν θελει να συνδεσει την audigy στο πανελ αρκει να συνδεσει τα καλωδια του πανελ εδω με τον τροπο που λενε τα pinakia.

attachment.php?attachmentid=11935&stc=1&d=1152800037

post-926-1442174406,9927_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.