Jump to content



ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΚΑΜΕΡΑ ΖΤ-816


tina1442169161

Recommended Posts

αν σε ενοχλει καποιος τοτε να ερθουμε 2-3 μπρατσομενα παιδια απο το forum να καθαρισουμε :)

παντος το να καταγραφεις σε καμερα εξωτερικο χωρο ιδιως οταν υπαρχει θεμα ασφαλειας οχι δεν απαγορευεται αλλα επιβαλεται,θα μπορουσες να κανεις το ιδιο απο μια θηροtv η απο μια καμερα ασφαλειας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Θυροτηλέφωνο δεν μπορείς να βάλεις , είναι ολόκληρη εγκατάσταση...και ακριβό....Κάμερα ασφαλείας είναι περιπου το ίδιο πράγμα με κάμερα ασύρματη μόνο πιο ακριβό και θέλεις και εξοπλισμό... προχωρα σε ασύρματη κάμερα- ψείρα ....

Για να κάνεις εγγραφή μάλλον πρέπει να έχεις και video ώστε να κάνεις εγγραφή μόλις γίνουν φασαρίες. Τώρα όσον αφορά το που θα την βάλεις ... Αν την βάλεις φανερά , κάπου ψηλά απο την πόρτα μάλλον θα είναι το π΄ρωτο θύμα απο κάνα σκουπόξυλο ώστε να μην τους καταγράψει... Οπότε πρέπει να την βάλεις κάπου κρυφά....... Η καλύτερη λύση είναι να την βάλεις μέσα στο κουδούνι της πόρτας από όπου θα παίρνει και τροφοδοσία 12v και θα ειναι συνέχεια ανοιχτή και κρυφη...... Αν το κουδούνι είναι μικρό και δεν χωράει το πολύ πολύ βάλε ένα μεγαλύτερο.... Εκεί που θα πάς για την κάμερα , ρώτα αι για εξωτερικό κουδούνι... Αν είναι χωνευτό μέσα στον τοίχο το παλιό δεν πειράζει βάλε ένα εξωτερικό απο πάνω.. Έχει πολύ ωραία μεταλλικά /αλουμίνια για σκληρή χρήση. Δεν ξέρω επίσης αν έχει και ευρυγώνιες ασυρματες κάμερες ώστε να πιάνει μεγαλύτερο πεδίο.. Βρες και έναν ηλεκτρολόγο να στο τοποθετήσει.. Μάλιστα , για να μην γίνει αντιληπτό ότι έχει κάμερα το κουδούνι , μπορεί να στο έχει βάλει απο πρίν μεσα στο κουτι , και απλά να στο τοποθετήσει στο τοίχο και να εις δικαολογία ότι το παλιό χάλασε ή ότι θεσ κάτι καλύτερο.... Ελπίζω ότι το κουδούνι είναι σε καλή θέσε και πιάνει αλλά και ακριβώς να μην είναι ,απο μπροστά θα περάσουν και αν έχει και ήχο τότε μπορεί να γίνει ταυτοποιηση...

Link to comment
Share on other sites

Α.... τώρα είσα την κάμερα απο το λινκ πουθ έδωσες... πάραπολύ ακριβη.. Έχει με 70 ευρώ την ίδια περιπου χωρίε εξωτερικό κάλυμα για μεσα σε κουτι και περιλαμβάνεται και ο δέκτης.... Αμα βρω λινκ θα το ανεβάσω.....

Link to comment
Share on other sites

Ή θα μπορούσες απλά να μιλήσεις με κάποιον επαγγελματία στην παρακολούθηση, όπως κάποιον ντεντεκτιβ, να του πεις το πρόβλημά σου και αυτός να σε βοηθήσει προτείνωντάς σου κάτι άλλο, ίσως.

Link to comment
Share on other sites

Ισως σε βοηθησει akoma και ενα baby monitor το οποιο να ειναι ποιο φτηνο. Παντος τα σιτε που εδωσε ο greek εχουν καλες λυσεις και οχι πολυ ακριβες. Ισως να εβαζες κατι τετοιο

http://www.meimaris.com/product.asp?intProdID=1365

σε καποιο σημειο μακρια απο την πορτα σου και να κεντραρει πανω σε αυτή(πχ στο διαδρομο πισω απο αυτή) ωστε να μην ειναι αντιληπτη. Μπορεις να ρωτησεις και εναν ειδικο σε συστηματα συναγερμου, μπορει να σου ερθει ποιο ακριβα, αλλα μπροστα στην ασφαλεια δεν μετραει τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαιστω όλους σας

πολύ καλά λινκ

και πολύ καλές συμβουλές.

πέστε μου και το άλλο, σύμφωνα με αυτά που σας έγραψα στο μεγάλο κείμενο, αφού είμαι μόνη μου, και μαγνητοφωνώ μέσα στο σπίτι μου πως το βλέπετε είναι παράνομο? ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παράνομο απλά είναι δύσκολο να αποδείξεις ότι είναι αυτός και όχι κάποιος άλλος που μοιάζει η φωνή του , είδικά αν εχει ψευδομάρτυρες ότι βρισκόταν κάπου αλλού , πχ έπινε μπυρες σε ταβέρνα.....

Ενω με την κάμερα δεν μπορει να το αρνηθει..... Βάλε την στο κουδούνι...Μετά μπορεις πέρα απο την μύνηση να κάνεις και ασφαλιστικά μέτρα ή περιοριστικά ειδικά με τέτοιο υλικό......

Link to comment
Share on other sites

δες και εδώ... γιατί πολυ ευκολα μπορει να μπλεξεις και να μην βρισκεις το δικιο σου.

http://www.dpa.gr/kleistokykloma.htm

δωσε βαρος στην οδηγια 1122/2000 ιδιαιτερα στο Αρθρο 2 παρ. Ε

καλο κουραγιο... δεν υπαρχει τιποτα χειροτερο απο εναν κακο γειτονα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για το λινκ.... νομίζω ότι αν και θέλει λίγο τρέξιμο θα μπορεί να μπεί η κάμερα και μάλιστα να δουλέψει αποτρεπτικά σε συνδιασμό με περιοριστικά μέτρα....

Link to comment
Share on other sites

το είδα το λινκ. άρα καλύτερα το μαγνητοφωνάκι και ότι βγει, όπου έχω αναφέρει και στην μηνυτήρια αναφορά μου ότι χρησιμοποιώ αυτό και θα το χρησιμοποιήσω όταν και εφόσον μου επιτραπεί ή μου ζητηθεί. Ρώτησα την αξιωματικό που υπέβαλα την μήνυση εάν είναι παρανομο ότι το αναφέρω ότι το χρησιμοποιώ, και μου είπε δεν είναι. αρκεί να μην το χρησιμοποιώ χωρίς να μου ζητείται.

όσο για το ένα πρόσωπο που ήταν έξω από τη πόρτα μου ημίγυμνο, λέγοντας ότι τη βιάζω κλπ. μαζί με την άλλη ιδιοκτήτρια του επάνω ορόφου, την ώρα που φωνάζανε και άνοιξα την πόρτα μου για πρώτη φορά να τους πω ευγενικά ότι αυτα που λέτε δεν είναισωστή τακτική, να λέτε τέτοιαψέματα και μετά έκλεισα. εκείνη τη στιγμή τους έβγαλα και φωτογραφία όπου η φωτο την είχα ρυθμίσει να γραφει ημερα και ώρα επάνω. Αρα αν ζητήσει κανείς το μαγνητοφωνάκι, και τυχόν πει ότι ήταν έξω και έπινε μπύρες, έχω και την φωτογραφία που λέει ότι ήταν εκεί έξω αν χρειαστεί την συγκεκριμένη ώρα.

Οσον αφορά το λινκ που λέει για την απαγόρευση των κλειστών κυκλωματων και άδεια από την Ααρχή, όντως το φοβήθηκα τώρα που το είδα, και πριν είχα παει σε ενα κατάστημα, και βρήκα εναν ειδικό που εγκαθιστα τέτοια συστήματα και μου συμβουλεψε να μην ξοδευομαι, θα έρθει να δει αν μπορει στο κουδουνι κλπ, να το τοποθετησει, και οικονομικά, γιατί θα χρειαστεί και dvd player που είναι λιγο ακριβό. αλλά τώρα που είδα το λινκ επάνω, το σταματάω αυτό το θέμα με την καμερα. φοβήθηκα.

ευχαριστώ για όλα

Link to comment
Share on other sites

α και κατι άλλο τελευταιο και δεν θελω αλλο να σας ζαλίσω. γκρεκ αυτα τα αφαλιστικά μετρα, επειδή δεν ξέρω τι σημαίνει? τι σημαίνει δηλαδή όταν ακούμε να κάνει κάποιος ασφαλιστικά μέτρα?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς , μην τρομάζεις με το θέμα προσωπικής αρχής...... Απλά αυτό λέει ότι δεν μπορείςνα βάλεις μια κάμερα και να την χρησιμοποιείς για οποιδήποτε τρόπο εμπορικά ή άλλο , πχ να σπας πλάκα με φίλους....... Αλλά το να χρησιμοποιείς κάμερα για να καταγράφεις ένα συμβάν το οποίο είναι εις βάρος σου δεν υπάρχει πρόβλημα...

Όσον αφορά το άλλο , πέρα απο την μυνητηριο αναφορά , υπάρχουν τα ασφαλιστικά μέτρα που περιορίζουν ή αποτρέπυν καταστασεις, δικαιώματα κλπ ...

Άρθρο 682

Πότε διατάσσονται

1. Κατά την ειδική διαδικασία των άρθρων 683 έως 703 τα δικαστήρια, σε επείγουσες περιπτώσεις ή για να αποτραπεί επικείμενος κίνδυνος, μπορούν να διατάζουν ασφαλιστικά μέτρα για την εξασφάλιση ή διατήρηση ενός δικαιώματος ή τη ρύθμιση μιας κατάστασης και να τα μεταρρυθμίζουν ή να τα ανακαλούν. Το δικαίωμα είναι δυνατό να εξαρτάται από αίρεση ή προθεσμία.

Πηγή http://gort.gr/asfal.html

Κάνε ασφαλιστικά μέτρα και ζήτα χρηματικό ποσό για ψυχική οδύνη....

Link to comment
Share on other sites

ναι ο δικηγορος μου ειχε πει ότι θα δουμε πρώτα πως θα παει η δικη αυτή και στη συνέχεια θα γίνουν αυτά. Γιατί μετά το εξώδικο η κυρίασυνεχίζει και ρίχνει νερά από το μπαλκόνι και μου έχει σαπίσει καινούριγα τέντα με τα νερά τα μαύρα που πέφτουν απο πάνω. Εγώ κάθε μέρα παίρνω βίντεο τα νερά που πέφτουν στο τελείωμα της τέντας όποτε τα ρίχνει η απο πανω. Επίσης φωτογράφισα και την οροφή του μπαλκονιού αυτού όπου έχει μαυρίσει από το πολύ νερό και έχει ξεφτίσει από την υγρασία που πρακαλεί. καινούργιο βάψιμο μιλάμε, αφού την έβαψα όταν πρωτομπήκα. Ο μάστορας την είχε παρακαλέσει την αποπάνω, για μια μερα να μην χύνει νερά να στεγνώσει, και αυτή τίποτα. γιατί με την πρώτη μέρα είχε μαυρίσει από κάτω η οροφή του μπαλκονιού. φωτογράφισα και τάπητες που τινάζει από την πρόσοψη σε ώρες ακατάλληλες όπου έρχονται τα πάντα απο κάτω σε μένα. έχω μαζέψει και τέτοιο υλικό. το 100 το έχω φέρει και έχει καταγράψει και τα νερά και τα κόπρανα σκυλιου που βρήκα στο μπαλκόνι μου.

με αλλα λόγια οι άνθρωποι νομιζουν ότι είναι δική τους η πολυκατοικία και δεν λογαριαζουν τίποτα. Δεν καταλαβαινουν ομως ουτε απο εξωδικα, γιαί νομίζουν ότι θα τους σώσει ο ατυνομικός ο σύζυγος της διπλανής μου που έχουν σχέσεις. όπου και αυτός έχει σκυλί που του έχει φτιάξει φωλιτσα στο μπαλκόνι με καλαμιές το μπαλκόνι στο σημείο όπου μένει το σκυλί για να μην φαίνεται. Το μπαλκόνι με πουρί χρόνιο μιλάμε, όπου κατάφερα και είχα φωτογραφίσει και αυτό μαζί με το σκυλί μέσα όταν είχε μετακινηθεί λίγο το σκυλί πιο πέρα στο μερος του μπαλκονιού που έχει καθαρό για να απλώνει ρούχα. ολο αυτό να βρίσκεται τώρα δίπλα στη κρεβατοκαμαρά μου και να μην μπορώ να ανοιξω πόρτα τώρα που κανει ζέστη. γι αυτό και είχα φέρει το υγειονομικό. αλλά δεν πρέπει να μπήκε το υγειονομικό στο μπαλκόνι αυτό. ένα αίσχος ήταν. τώρα βεβαια μετά απ ολα αυτά, καθάρισε λιγο το πουρι η κυρία.

τελος πάντων. ολα αυτά είναι και όλα τα αλλα για τους εκβιασμους και την ψυχική οδύνη. φοβερά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

τελικά χθες διαπίστωσα ότι έχουν βάλει κάμερα και οι διπλανοι. προσπαθούσα την webcam apo ton ypologistη μου με προεκταση να την κολήσω να βλέπει απο το ματακι. προσωρινή λύση. πλάκα έχει. κάτι βλέπει. οι αλλοι΄έχουν φύγει απυσιάζουν οι διπλανοί δηλαδή, και τελικά όπως είδα έχουν βάλει καθαρή κάμερα και την έχουν συνδέσει στο φωτιστικό τους. αυτός είναι αστυνομικός και μπορεί να επιτρέπεται.

εγώ τώρα αναρωτιέμαι, αν μπορεί ενώ ανοίγω την πόρτα του ασανσέρ πυ είναι ακριβώς διπλα από τη πόρτα μου, αν μπορει να κάνει τίποτα φτιαχτό με τη κάμερα, ότι πλησιάζω το διαμερισμά του. χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλα μπορούν να κατασκευαστούν. Αλλά ένας επαγγελματίας μπορεί να αναγνωρίσει το ψεύτικο. Όσο για τον αστυνομικό δεν μπορεί κάτι που απαγορεύεται για σένα να επιτρέπεται για αυτόν

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.