Jump to content



ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΚΑΜΕΡΑ ΖΤ-816


tina1442169161

Recommended Posts

παλεύω όλη την ημερα γιατί χάλασα και εκείνη την καμερουλα creative webcam του υπολογιστή.

προχειρα, την είχα κολησει με ταινια στο ματακι της πόρτας και κάτι εβλεπα απεξω, δηλαδή λειτουργούσε η καμερα το κοντρολ της, αλλα σήμερα κάτι έκανα και ενώ εγκαθίσταται, γιατί την απεγκατεστησα και την ξαναεγκατέστησα μηπως εφταιγε στην εγκατασταση, όταν πάω να την ανοίξω εμφανίζεται το εικονδιδιο της για να ανοιξει στη γραμμή εργασιών, αλλά εκεί που πάει να ανοίξει σταματαει.

τι μπορεί να φταίει, πάλεύω όλη την ημερα σήμερα. τι έκανα

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

και πρώτα δεν ήταν, αλλά το έπαιρνε. τώρα δεν το παίρνει μήπως επειδή έκανα register όταν μου το ζήτησε κατά την εγκατάσταση. εκεί σκέφτομαι ότι μπορεί να συμβαίνει το πρόβλημα. το μονιτορ το εγκαθιστα και το ανοίγει. αλλά το webcam control ή σε programma webcam.exe με το οποίο ανοίγει το κοντρολ, το εγκαθιστα αλλά πατώντας επάνω, κάθεται στην γραμμή εργασιών, παει να ανοίξει, αλλά το μετανοιώνει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά γειά σας.

τον πήγα τον υπολογιστή μου και έδωσα 360 ευρω για δυο πράγματα. πρώτον εβαλα ενα σκληρό δισκο δεύτερο 160άρη και δεύτερον μου έβαλαν είσοδο κομποζινγκ για αναλογικό βίντεο(κάρτα tv δηλαδή).

τώρα αυτα τα εβαλα για να μην αγορασω dvdplayer απο αυτά δηλαδή που καταγράφουν και βλέπουν εικόνα από κάμερα.

ηθελα με τον υπολογιστή μου να τα κάνω αυτά. για κρυφή κάμερα π.χ. ενας τεχνικός μου είπε ότι χρειάζομαι αυτά που είπα πιο πάνω και γι αυτό τα εγκατέστησα τα παραπάνω που σας είπα, κατόπιν συμβουλής τεχνικού.

και θα έρθει κάποια μερα σπιτι ειπε να δει αν μπορεί να γίνει κάτι με κρυφή κάμερα που να μην είναι ορατή στους άλλους.

ομως τώρα βέβαια τελειωσαν και τα λεφτα, :083: και θα το τρενάρω μου φαίνεται αυτό το θέμα. καλό είναι βέβαια που έβαλα αυτα στον υπολογιστή μου χρήσιμα είναι/

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ

επειδή όπω ς σας είπα πιο πανω, έχω βάλει μια προσωρινή κάμερα webcam του υπολογιστή που είχα, απλή δηλαδή, και την έχω κολησει με ταινίες πάνω στο ματακι της πόρτας, και έχω ΄μακρύνει το καλώδιο usb και συνδέεται με τον υπολογιστή στο γραφείο μου, και κάτι βλέπω έξω δηλαδή μιλάμε βλεπω καθαρά ποιος μπαινει και βγαίνει, μαλιστα είδα δυο μερες τώρα ενώ το διπλανο διαμερισμα ειναι κενο, γιατι ειναι διακοπες, και είμαι μονη μου στον δεύτερο όροφο, είδα ότι ερχοντουσαν με το ασανσερ κατι κεφαλια, κοιταγανε τη πορτα μου και φεύγανε. περιεργο, αλλά τελος πάντων.

θελω να πω λοιπόν ότι τώρα που εξοπλισα τον υπολογιστή μου με τα παραπάνω, δεν συνδέεται αυτή η καμερουλα που έχω με την είσοδο αυτή που έχουν βάλει στον υπολογιστή μου, (κομποζινγκ), δεν μπορώ δηλαδή το usb καλώδιο να το βάλω εκει μέσα, μηπως και καταγράφει περισσότερες ώρες γιατί η κάμερα αυτή καθ εαυτή και πριν εγκαταστήσω αυτά, εγραφε όταν έλειπα, για μία ώρα όχι για περισσότερο, και έβλεπα έξω από το δειαμερισμα μου για μία ώρα μόνο ενώ έλειπα δυο ώρες π.χ.

μήπως με αυτή τη κάμερα πιο απλά μπορώ να βλέπω περισσότερο, τώρα που εγκατέστησα όλα τα παραπάνω που σας είπα? πάει αυτή δηλαδή σε αυτά? δεν έχω ιδέα. κάποιος με απλά λόγια ας μου πει, γιατί ουτε καν γνωρίζω πως να τη χειριστώ τη κάρτα tv που μου εβαλαν, ουτε που χρησιμεύει.

σας ζάλισα. αλλά εντάξει, περιμένω απλά όποιος ξέρει να μου πει κάτι. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει σημασια η συνδεση (το usb ειναι μια χαρα)απλα το προγραμα που κανει την καταγραφη του βιντεο και βεβαια ο κενος χωρος που εχεις στο δισκο σου.

υ.γ: μην χαλας λεφτα σε τεχνικουσ και επισκεψεις κατοικον,απο εδω μεσα μπορεισ να μαθεις τα παντα ...αρκει να κανεις τις σωστες ερωτησεις :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... Το κακό ξεκίνησε γιατί προχώρησες σε αγορές χωρίς να μας συμβουλευτεις αλλά άκουσες τεχνικούς της Infoquest λες και αυτoί ξέρουν καλύτερα....

Σαφώς και υπάρχουν φτηνότερες κάρτες tv , κοντά στα 80 ευρώ..... και πάρα πολλά μαγαζια να αγοράσεις.... Πέρα απο αυτό αν σκόπευες να βαστήξεις μόνο την κάμερα του usb και όχι κανονική κάμερα τότε δεν σου χρειαζόταν να πάρεις TV tuner κάρτα. Αυτη θα σου χρειαζόταν μόνο αν χρησιμοποιούσες κανονική κάμερα... Η usb kαμερα έχει δικό της πρόγραμμα για καταγραφή video απλά η ποιότητα γενικά σε αυτές όπως θα έχεις καταλάβεις δεν είναι και πολύ καλή...Αν δεν έχει μέσα το cd εγκατάσταση κάποιο πρόγραμμα . θα βρούμε κάποιο απο το Internet που να κάνεις... Έχει πολλά και freeware...

Μην απελπίζεσαι όμως..... Μιας και έκανες την αγορά , αν δώσεις και άλλα 70 παίρνεις την ασύρματη κάμερα με το δέκτη τον οποίο θα συνδέεις στην composite είσοδο του tv tuner και θα γράφεις σε πολύ καλύτερη ποιότητα , συν του ότι θα μπορείς αναπάσαα στιγμη να την παίρνεις στο χέρι την ώρα που γράφεις το video ston υπολογιστή και να τραβας σκηνές και απο το μπαλκονι πχ ή να την έχεις πάνω σου και να γράφει όσο είναι σε εμβέλεια μέσα στην πολυκατοικία... Αυτές οι κάμερες δουλέυεουν και με μπαταρία , αν σε απασχολεί η φορητότητα....Απλά αν έχεια απορία , ρώτα πρώτα εμας....

Link to comment
Share on other sites

eyxaristw

εγω ρώταγα απο την αρχή, αλλά δεν ήξερα να τα διατυπωσω και καλα τι ήθελα. αλλά εν πάση περιπτώσει, η tv δεν παει χαμενη, μπορει να εδωσα αρκετα λεφτα αλλά είναι από τις καλές και όπως λές και εσύ θα μου χρειαστεί σε κάθε περίπτωση πιο αργότερα που θα έχω λεφτα να αγοράσω και την ασύρματη που λέγαμε.

προς το παρόν μέχρι να γίνει αυτό επειδή ήρθαν οι κακοι γείτονες απο διακοπες, πήγα και πήρα μία αλλη απλή βεμπ καμερα γιατί αυτή που είχα δεν την δεχόταν τα χπ και ήταν και αρχαια χωρίς ήχο. αυτή που πήρα 39 ευρω, μια βεμπκαμερα μιλαμε ετσι? αυτή λοιπόν την κόλησα στο ματακι της πόρτας και βλεπω ποιος μπαινει και ποιος ειναι έξω απο την πορτα μου, ασε που έχει και μικρόφωνο ενσωματωμενο και πιανει και ήχους και απο τα σπιτια μεσα. αυτός ο κακος που λεει ολο ************** έξω τώρα να δεις πως θα τον πιανει. είδα σε δοκιμη ακομα και τα πατηματα πιανει το μικρόφωνο που εχει ενσωματωμενο/. οποτε θα απαλλαγω και από τα μαγνητοφωνα κατα κάποιον τρόπο.

φιλια

Link to comment
Share on other sites

αφου εβαλα δεύτερο σκληρο 160άρη και έχω τον δικό του 80αρη που είχε, τα γράφω αυτά πυ βλέπω όσο είμαι μέσα ή όταν φεύγω για καμια ώρα όπου εκείνο είναι και μεγαλο της μιας ώρας, και μετά αν μου είναι άχρηστα τα σβήνω, αν υπάρχει κάτι σημαντικό τα αντιγράφω στο σκληρό δίσκο 160άρη για να μην μου γεμίζει ο 80άρης που έχει τα προγραμματα.οταν μαζευτουνε πολλά στον 180άρη θα τα αντιγράψω σε dvd και θα τα σβήσω και απο εκεί.

περισσότερο όταν είμαι μέσα είναι το πρόβλημα, παρακολουθούν ποτε να είμαι μέσα, πότε έρχομαι δηλαδή, και οργανώνουν έξω απο την πορτα μου ότι τους βιαζω και τέτοια. οπότε προς το παρόν, το λύνω με τη λύση που σας είπα πιο πάνω.

όσο για τα προγράμματα αυτά δεν ξέρω, η βεμπ καμερα έχει δικό της που έχει επιλογή record a video και πατας εκει και όταν θελεις να σταματήσει να γράφει, πατας στοπ και το αποθηκευει το βιντεο που έγραψε στις εικονες μου. μετά αμα είναι χρήσιμο αυτό πυ κατεγραψε το παω εγω στον σκληρο 160άρη.

φιλάκια, και ευχαριστώ

και καμια φορά να συναντηθουμε και να τα πουμε απο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.