Jump to content



To raid or not to raid?


nnthegreek

Recommended Posts

Χαίρετε!

θα ήθελα να κάνω ένα raid σύστημα στον σπιτικό υπολογιστή μου. Έχω μια intel μητρική που υποστηρίζει raid και θα ήθελα να κάνω τον υπολογιστή μου πολύ γρήγορο.

Έχω έναν δίσκο ήδη WESTERN DIGITAL 200GB WD2000JD 7200RPM SATA τον οποίο έχω χωρήσει σε 4 partitions και θέλω είτε να του βάλω άλλον έναν τέτοιο σε raid είτε να πάρω χωριστά 2 δίσκους μικρούς και να τους κάνω raid και αυτον να τον έχω σαν backup ή να τον βάλω σε εξωτερικό δίσκο.

Δυστυχώς στο εμπόριο δεν μπορώ να βρω τον ίδιο ακριβώς αλλά τον WESTERN DIGITAL 200GB WD2000JS 7200RPM SATA2.

1. Μπορεί αυτός να κάνει ταίρι με τον δικό μου? Αν ναι τότε πρέπει να βρω τι θα κάνω με τα data γιατί δεν έχω άλλο χώρο και μάλλον θα χρειαστεί format.

2. Καλύτερο είναι είναι να πάρω 2 μικρούς (περι τα 80GB) και να τα κάνω raid ? Ποιούς προτείνετε εσείς? Και τελικά τι αύξηση της ταχύτητας θα δω? (μου την έχει σπάσει να καθυστερεί και να ανάβουν τα λαμπάκια του δίσκου κάθε φορά που μοντάρω μια ταινία ή κάνω κάτι disk consumming...)

:039:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, κανοντας raid αυτο που θα καταφερεις ειναι μονο να αποκτησεις εναν εικονικο δισκο (αποτελουμενο απο τους 2 raid-ιασμενους :003: )

λιγο πιο γρηγορο σε ταχυτητα οταν διαβαζει ή γραφει κατι συγκεκριμενο.

Την ταχυτητα αυτη παιζεται αν θα την καταλαβεις στην πραξη (αντε πχ ενα game να φορτωσει σε 2 sec γρηγοροτερα, και τι εγινε?)

Αντιθετα, τα λαμπακια και τις καθυστερησεις που λες δεν θα τις γλιτωσεις, γιατι οφειλονται σε γραψιμο και διαβασμα στον ιδιο δισκο

Αυτα μπορεις να τα γλιτωσεις μονο αν διαβαζεις απο τον ενα και γραφεις στον αλλον

κοιτα εδω, τι παπαδες μπορεις να κανεις εχοντας ξεχωριστους δισκους.

Εγω οπως καταλαβες δεν πιστευω καθολου στη χρησιμοτητα του raid :003:

Επαιξα λιγο καποια στιγμη, οταν το χαλασα δεν μου λειψε καθολου.

Τεσπα, αν τελικα κανεις, φροντισε να εχεις και (τουλαχιστον) εναν τριτο δισκο, πολυ μεγαλυτερο σε χωρητικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε... για να καταλάβω...

δεν θα έχω σημαντική αύξηση της ταχύτητας φορτώματος των παραθύρων?

δεν θα είναι πιο γρήγορη η δημιουργία temp αρχείων ή η προσπάλαση των virtual pagefiles?

Όταν αντιγράφω ή κάνω συμπίεση δεν θα είναι γρηγορότερη η δημιουργία των αρχείων?

αν όχι τότε γιατί του έχουν δώσει τόση σημασία?

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε... για να καταλάβω...

δεν θα έχω σημαντική αύξηση της ταχύτητας φορτώματος των παραθύρων?

ναι. ποσο ομως? ελαχιστα sec.

Κι ενα αλλο διπλανο pc με celeron και δισκο της πλακας θα φορτωνει πολυ πιο γρηγορα γιατι θα εχει λιγοτερα services και tasks...

δεν θα είναι πιο γρήγορη η δημιουργία temp αρχείων ή η προσπάλαση των virtual pagefiles?

σιγα μην καταλαβεις διαφορα στα temp αρχεια

επισης και για το pagefile.

καλυτερα αγορασε κι αλλη μνημη και βγαλτο τελειως off

Όταν αντιγράφω ή κάνω συμπίεση δεν θα είναι γρηγορότερη η δημιουργία των αρχείων?

Αν ειναι να εχεις 2 μονο δισκους σε raid, και να διαβαζει-γραφει σε αυτους, κατηγορηματικα ΟΧΙ.

πολυ γρηγοροτερα θα ειναι αν εχεις 2 ξεχωριστους δισκους και διαβαζει απο τον εναν και γραφει στον αλλον.

Τωρα, αν εχεις 3 δισκους (τους 2 σε raid), και πχ διαβαζει απο το raid και γραφει στον 3ο, ενταξει θα ειναι παλι 1-2 sec πιο γρηγορα ακομα, αλλα δε θα καταλαβεις διαφορα.

αν όχι τότε γιατί του έχουν δώσει τόση σημασία?

ελα μου ντε?

1ο και κυριοτερον, (πιστευω εγω) γιατι χαιρονται να κοιτανε τα benchmarks :003:

2oν αντε πες οτι καταλαβαινουν μια μικρη διαφορα στο φορτωμα των win και στο φορτωμα ενος game ή αλλου προγραμματος.

κατα τη γνωμη μου χωρις σημασια και τα δυο

ας κανει καποιος αυτο που εδειχνα στο αλλο thread και να ρθει μετα να μας πει.

Ή ας πουμε, να παιζει ενα game, να κανει download αρχεια και να κανει επεξεργασια βιντεο, ολα ταυτοχρονα.

τι raid και @@, οι δισκοι θα γρατζουνανε, και θα κολλαει το συμπαν

Βασικα το raid βγηκε για server καταστασεις, οπου τρεχει αποκλειστικα και μονο μια εφαρμογη που διαβαζει δεδομενα.

Στους home users που εχουν να κανουν πολλα πραγματα μαζι, καλο ειναι να κανεις καθε πραγμα σε ξεχωριστο δισκο, για να μην τρεχουν πανω κατω οι κεφαλες.

Εγω σου λεω μονο, δοκιμασε με 1 μονο δισκο να κανεις rip ενα dvd και ταυτοχρονα να γραφεις αλλο dvd στο dvd-r σου, να δεις τη γλυκα :003:

Κι αμα τυχει και μπορεσεις, δοκιμασε να κανεις το ιδιο σε raid, να δεις αν θα καλυτερεψει καθολου η κατασταση.

Εγω σου λεω καθολου, αφου παλι και στους 2 δισκους θα πρεπει να γινεται και γραψιμο και διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ο Σάκης υπερβάλλει μεν αλλά μόνο λίγο δε. Δηλαδή κι εγώ δοκίμασα 2 80άρηδες σάτα σε raid 0 και η αλήθει είναι οτι η αβάντα ήταν πολύ μικρή στα παραθύρια και στην καθημερινότητα, αλλά ήταν υπαρκτή και αισθητή. Μπορώ να σου πω ότι δε μου λείπει ούτε στιγμή το ρέιντ από τότε που χτύπησε ο ένας δίσκος , τα έχασα όλα και δεν το ξαναχρησιμοποίησα. Πιο πολύ ιδέα είναι και ρίσκο. Μπορεί τα ανωτέρω δεδομένα να αλλάζουν όταν πρόκειται για ρέιντ 0 με δύο ράπτορες ή ακόμη καλύτερα 2 scsi, σε ξεχωριστό Pci controller

Link to comment
Share on other sites

Σε RAID βαζουμε μονο προγραμματα και λειτουργικο Ποτε data (για το raid 0 μιλαω) ΠΟΤΕ data .

Εαν εχεις ανεση βαλε 2 WD raptor 36 η 74 αριδες και κράτα τον 200αρι για data.

Εγω σε ενα pc εχω 2 36αριδες και σε άλλο 2 74ριδες. Διαφορά βλεπω μια και δουλευω μεγαλα αρχεια video sound. Βαλε στριπ σιζε 64 και cluster size 128

Link to comment
Share on other sites

Σε RAID βαζουμε μονο προγραμματα και λειτουργικο Ποτε data (για το raid 0 μιλαω) ΠΟΤΕ data . ...

Εγω σε ενα pc εχω 2 36αριδες και σε άλλο 2 74ριδες. Διαφορά βλεπω μια και δουλευω μεγαλα αρχεια video sound. ..

Συγγνωμη αλλα αντιφασκεις:

πως γινεται να βλεπεις διαφορες δουλευοντας μεγαλα αρχεια video-sound ενω λες οτι στο raid δεν βαζεις data ?

εκτος αν εννοεις οτι προσωρινα τα βαζεις εκει, και ή διαβαζεις απο το raid και γραφεις αλλου, ή διαβαζεις απο αλλου και γραφεις στο raid

και παλι δεν πιστευω οτι κερδιζεις τιποτα ιδιαιτερο, καθως ο αλλος δισκος δεν ειναι raid, αλλα και να ηταν, μικρη η διαφορα πιστευω. (Η βασικη καθυστερηση ειναι οταν διαβαζει γραφει στον ιδιο δισκο.)

Αντιθετα αν ειχες τους 3 δισκους μονους τους, θα μπορουσες να κανεις την επεξεργασια βιντεο αναμεσα στον 2ο και στον 3ο, και ταυτοχρονα να παιζεις κανενα παιχνιδακι απο τον 1ο που θα χε και τα windows.

Με ενα dual core cpu ειδικα, ουτε που θα φαινοταν οτι απο πισω κανει επεξεργασια βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι καλύτερη ιδέα είναι να βάλω εναν μονο raptor σαν κύριο δίσκο συστήματος και τον άλλο δευτερο για data. Έτσι θα πάει σφαίρα το σύστημα και τα data θα είναι safe...

τι λέτε για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Σε RAID βαζουμε μονο προγραμματα και λειτουργικο Ποτε data (για το raid 0 μιλαω) ΠΟΤΕ data .

Εαν εχεις ανεση βαλε 2 WD raptor 36 η 74 αριδες και κράτα τον 200αρι για data.

Εγω σε ενα pc εχω 2 36αριδες και σε άλλο 2 74ριδες. Διαφορά βλεπω μια και δουλευω μεγαλα αρχεια video sound. Βαλε στριπ σιζε 64 και cluster size 128

Παρομοια κατασταση και εδω (2 raptorες 74 σε raid0) και το συστημα σαφως και παει σφαιρα!Πολυ γρηοροτερα απο οτιδηποτε αλλο εχω δει..

Και ναι , η διαφορα φαινεται.Βεβαια το ξεχωριζω εγω που δουλευω κανα 6ωρο min ημερισιως σε πισια

Μου φαίνεται ότι καλύτερη ιδέα είναι να βάλω εναν μονο raptor σαν κύριο δίσκο συστήματος και τον άλλο δευτερο για data. Έτσι θα πάει σφαίρα το σύστημα και τα data θα είναι safe...

τι λέτε για αυτό?

Καλη+οικονομικη λυση!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με 2χ36άρηδες raptors για λειτουργικό είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. H καλύτερη αναβάθμιση ταχύτητας που είχα κάνει ποτέ!

Και η διαφορά φαίνεται κυρίως με το καιρό, που φορτώνουν δεκάδες διαόλια όταν μπουτάρεις, antivirus, monitors κλπ. Πάω σε PC με μονό απλό δίσκο μετά, και με πιάνουν τα νεύρα μου. Χώρια φόρτωμα games, σουίτες γραφείου κλπ.

Φίλε nnthegreek, βάλε 2 36άρηδες, ή 1 74άρη (που είναι και λίγο γρηγορότερος από τον 36άρη) για λειτουργικό, ή έστω 1 36άρη με προοπτική ενός 2ου αργότερα, έτσι είχα κάνει κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Και η διαφορά φαίνεται κυρίως με το καιρό, που φορτώνουν δεκάδες διαόλια όταν μπουτάρεις, antivirus, monitors κλπ. Πάω σε PC με μονό απλό δίσκο μετά, και με πιάνουν τα νεύρα μου. Χώρια φόρτωμα games, σουίτες γραφείου κλπ.

ενταξει, ποσες φορες τη μερα μπουταρεις κι εσυ πια ? :003:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.