Jump to content



ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΠΕΙΓΟΝ ΘΕΜΑ


tina1442169161

Recommended Posts

Πάρα πολύ ωραία... Το γκρι το κουτι είναι ο δέκτης της κάμερας . Αυτο το συνδέεις πάνω στο Tv tuner , το κίτρινο με το κίτρινο και το κόκκινο με το κόκκινο ( για να έχει και ηχο). Το καλώδιο το έχεις και είναι ευκολο στην συνδεση. Τώρα , η κάμερα για να δουλέψει θέλει και αυτή ρεύμα... Έχει τον φορτιστή της μπρίζας οπότε το βάζεις πίσω απο την πόρτα συνέχεια .Έχει και το ανταπτοράκι για την μπαταρία. Αν βάλεις αυτό , την παίρνεις στο χέρι και αρχίζεις και καταγράφεις το τι γίνεται στο μπαλκόνι πχ.....Μπορείς και να την κρύψεις κάτω απο την μπλούζα ή σε καμμια γλάστρα πχ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

OK η καμερα έχει δυο φορτιστές, αυτόν του ρεύματος και αυτόν που μπαίνει στο σιδερένιο κουτάκι της(δεκτη της). βαζω και τον φορτιστή του tv tunel βέβαια. τρεις φορτιστές σύνολο. λοιπόν αρχίζω τη σύνδεση.

με εκανες και γέλασα γκρεκ μου, μεαυτο που λες κατω αποτη μπλουζα μου.

δεν μου είπατε όμως, η καμερα είναι καλή? τα συστηματα γενικως καλα δεν είναι που προμηθευτηκα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ξενυχτησει απο χθες το μεσημερι, δεν πιανει με τίποτα.

στην αρχή είχα πρόβλημα με την usb αλλαζα συνέχεια δεν εκανε εγκατασταση του μποχ. δεν το δεχεται πρέπει να είναι ασύμβατα με τα γουνιτοους. συνέχεια επανεκινησεις, το καταφερα. απλως αμα κολησει παρατηρησα παλι απεγκαθισταται.

εν παση περιπτωσει, στην λειτυουργια τωρα, κατι ήχους πιανει τηλεορασης κάοιο καναλι βλεπω στον ήχο. και όταν παταει συλληψη, ναι μεν προσπαθει να πιασει εικονα αλλά τίποτα. λιγο παει να την πιασει και φευγει με νερα συνεχεια, πανω κατω, γραμμές δηλαδή. οχι ματι, που ελεγα, αλλα μεσα στο δωματιο, με φως, σε αποσταση πιο μακρυα πιο κοντα, κοντα, τίποτα.

έχω σκασει. ολες τις ρυθμισεις τις καταλαβα, δεν εχει και τιποτα αλλα ρυθμιση να κανω να πιασει εικονα. δεν ξερω τι να κανω.

τωρα παω παλι σην ομονοια μηπως φταίει η κάμερα, να την δοκιμασουν απο τηλεοραση μου ειπαν, πραγμα μου ειπαν απιθανο. εγω ομως βλεπω ότι η κεραιιτσα, δεν αντιδρα, το κουμπι επισης του δεκτη τιποτα, γραμμες, δεν σταθεροποιειται τίποτα.

ειμαι πολλυ απελπισμενη.

Link to comment
Share on other sites

δεν πήγα στο μαγαζι τελικα που αγορασα τη καμερα.

κατι έκανα στο ρυθμό δεδομένων στις ρυθμίσεις, και έπιασα εικόνα. βέβαια με πολύ προσοχή, γιατί αν το μετακινησω λιγο δυσκολο παλι να πιασω εικόνα. αρα καταλαβα ότι δεν πρέπει να φταιει η καμερα.

τώρα παλεύω να καταλάβω τον ήχο. στα χαρακτηριστικά γράφει συσκευη εκπομπής ήχου καιεικόνας.

γιατί όταν πιανει εικόνα δεν συνοδεύεται από ήχο. παρά μόνο ένα έντονο φύσημα εκεί που λέει σύλληψη ήχου. (για κοιτα νικολα και γκρεεκ). η εικόνα που εχεις στειλει γρεεκ είναι για ψηφιακή συσκευή. στην αναλογική είναι διαφορετική δεν έχει την εικόνα του βίντεο δηλαδή πιο πανω που έχεις στείλει. εγώ έχω για αναλογικό βίντεο. οπότε αλλάζει κάτω εκει που λέει συλλήψεις.

λοιπόν δεν πιανει ήχο και με τα δύο ακουστικά αλλά από το ένα, άρα λειτουργει ένα ηχείο καταλαβαίνω, γιατί χωρις καμερα, λειτουργουν και τα δυο ηχεια που δοκιμασα. κατι φταίει εδώ.

στις ρυθμίσεις ήχου, σας λέω τα πεδία που έχει να μου πείτε τι να βάλω μήπως φταίει εκεί και δεν πιανει ήχο αυτόν της εικόνας που συλαμβάνει. αλλά ο ήχος μπορεί να είναι κάποιου καναλιου καταλαβαίνω, γιατί εκεί στο φύσημα, ξαφνικα ακουω καποιες φορες και καποιον να μιλαει σε ραδιοφωνικό σταθμό.

εγώ θέλω της εικόνας που συλαμβανει εκει να εχει και τον ήχο αυτής της εικόνας, όχι ήχο καναλιου.

σας παρακαλώ διαβάστε προσεκτικά και πήγαινε γρρεεκ ή νικολα αν έχεις να μου πεις τι να κανω.

σε αλλο μηνυμα γραφω πιο κατω τι λεει για τον ήχο στις ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

στο ενα πεδιο γράφει:τίτλος¨ηχογράφηση cd ήχου. απο κάτω προέλευση εισόδου (και γράφει εδώ ψηφιακό(rip). Oi επιλογές που έχει είναι : wave-cmedia wave device

είσοδος γραμμής-C-media wave device

Aux c-media wave device

αναπαραγωγή cd -c media wave device

μικρόφωνο c-media wave device

stereo mix c-media wave device

SPDF In -c-media wave device

και το ψηφιακό που έχει επιλέξει απο μονο του

(μήπως στα παραπανω πρεπει να αλλάξω τιποτα?)

τώρα παμε απο κάτω γράφει:

κανάλια 16 bit στερεοφωνικό , ρυθμός 44.1kHz (αυτό είναι ανενεργο βεβαια δεν μπορείς να το αλλάξεις)

πιο κατω λεει γράμμα οδηγου D

-------------------------------------

STO DEYTERO PEDIO TWRA

μικρόφωνο AUX- C-Media wave device. Oi αλλες επιλογές που έχει εδώ εκτός απο αυτή την επιλεγμένη είναι:

Αναπαραγωγή cd- C-Media wave device

μικρόφωνο C-media wave device

stereo mix-c-media wave device

SPDIF In-C media wave device

ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΤΩΡΑ

ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΡΥΘΜΟΣ(ΕΝΕΡΓΟ ΑΥΤΟ):

κανάλια 16 bit(monofwniko) και ρυθμός 22.05 khz

αλλες επιλογές εδώ που έχει είναι :

8 bit- μονοφωνικό

8 bit- στερεοφωνικό

16 bit -στερεοφωνικό

στο ρυθμό 32 khz, 16 khz, 44.1 khz, 48 khz

ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΤΩΡΑ

περιαφεριακός ήχος:

ενεργοποίηση αναπαραγωγής 5.1 καν(ξετσεκαρισμένο).

ΑΥΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΛΕΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΕΛΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΗΧΟΥ. ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΝ ΚΟΙΤΑΞΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΚΑΜΕΡΑΣ ΤΙ ΘΕΛΕΙ, ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΗΠΩΣ ΒΟΗΘΑΕΙ, ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΙ ΜΠΕΙ ΗΧΟΣ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΣΥΛΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΕΙ Ο ΗΧΟΣ?

Link to comment
Share on other sites

κοιταχτε η καμερα τελικα η ασυρματη δεν δειχνει καθαρα αυτη που αγορασα σε σχεση με τη web. διατηρω την web που εχει και ενσωματωμενο μικροφωνο και αρπαζει και φωνες καθαρες.

Βρήκα τρόπο να μην συλλαμβανει απο το προγραμμα της, αλλά από το programma tvtunel. την επιλέγω δηλαδή στο προγραμμα αυτή και καταγηράφει και κανει προβολη. αυτό γιατί απο το προγραμμα το δικο της, δεν γραφει περισσοτερο απο μια ώρα.

στο tunel γραφει συνεχεια οπως και η ασυρματη. ομως το προβλημα ειναι το εξης

σαν avi δεν πιανει το ήχο της του μικροφωνου το προγραμμα tv tunel. ή μαλλον τον πιανει στην αρχή και μετα σταματάει.

οπότε την έβαλα να τρεχει οπως και η ασύρματη σε mpg. ο ήχος της αποκατασταθηκε έτσι, τον λαμβανει κανονικό απο το μικρόφωνο της, και γράφει κανονικά αλλά όταν πάω να δω το βίντεο μετά την καταγραφή του, τα προσωπα που έχει καταγράψει κινουνται βολίδα με μεγάλη ταχύτητα. ερώτηση: μήπως πρέπει να κάνω τιποτα, μήπως χρειαζεται κάποια επεξεργασία για να τρέχουν τα προσωπα σε κανονική ροή? αλλιως αν τρέχουν έτσι, δεν μπορω τελικά να κάνω τίποτα δεν βλέπω τίποτα έτσι, μόνο ακουω.

τι να κάνω πέστε μου αναλυτικά να καταλάβω. ευχαριστώ. πλησιαζει ο 15αυγουροστος και πρέπει οταν φυγω να γραψει. επίσης ο υπολογιστής αμα ειναι ανοιχτός 3 μερες που θα λειψω μπορεί να πάθει ζημιά?

αυτά περιμένω μιααπαντηση. ευχαιστώ πολυ

φιλια

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρει κανενας ομως να μου πει πως θα μετατρέψω το αρχείο avi ή mpg έτσι που να τρέχει πιο αργά ώστε μετά την καταγραφή να μπορώ να δω τις εικόνες πιο καθαρά και τον ήχο σε πιο αργό ρυθμό? γιατί οι εικόνες τρέχουν βολίδα έτσι όπως τα καταγράφει.

Link to comment
Share on other sites

κοιτάω συνέχεια το δεύτερον επειγον θέμα να μου απαντήσετε και δεν μου απαντάει κανένας σεαυτό το θέμα γιατί?

πως μπορώ ενα βίντεο όπου η εικόνα του τρέχει βολίδα, να το βλέπω σε αργό ρυθμό? γιατι η βεμπ κάμερα αν την χρησιμοποιήσω με το τιβιτιουνελ, έτσι το καταγράφει σε γρήγορη μορφή. ενώ με το ίδιο το πρόγραμμά της το γράφει κανονικά. όμως με το ίδιο το πρόγραμμά της, καταγράφει μόνο μία ώρα.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

κοιτάω συνέχεια το δεύτερον επειγον θέμα να μου απαντήσετε και δεν μου απαντάει κανένας σεαυτό το θέμα γιατί?

πως μπορώ ενα βίντεο όπου η εικόνα του τρέχει βολίδα, να το βλέπω σε αργό ρυθμό? γιατι η βεμπ κάμερα αν την χρησιμοποιήσω με το τιβιτιουνελ, έτσι το καταγράφει σε γρήγορη μορφή. ενώ με το ίδιο το πρόγραμμά της το γράφει κανονικά. όμως με το ίδιο το πρόγραμμά της, καταγράφει μόνο μία ώρα.

ευχαριστώ.

Δες αν έχει ρυθμίσεις για framerate ή fps

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω κοιταξα είναι αναβαθμιση στα ελληνικά το στουντιο 9, εκτός και αυτό που λες ειναι το εικονίδιο ήχου. εκεί λέει εφε ήχου που μπορείς να προσθέσεις.

τέλος πάντων παιδιά, δεν πειράζει, το παλεύω να το βρω μονη μου. το βιτρουαλ προγραμμα μόνο (μία αλλη απορία) ενώ μου ανοιγε τα αρχεια mpg τώρα δεν μου τα ανοιγει, μονο τα avi ανοίγει ωπρος επεξεργασία. εκεί είδα ότι έχει αυτές τις επιλογες που γράφεις framerate

αλλά μην σας ενοχλώ ίσως έχω γίνει και κουραστική και το καταλαβαινω. απλά πηρα θάρος απο το γκρεκ που μου είπε ότι θέλω να ρωτάω.

γεια

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτό αφορά την ποιότητα. Αν ένα βιντεάκι σου είναι γραμμένο γρηγορότερα ή ταχύτερα από ό,τι θα ήθελες τότε το αναπαράγεις με Media Player και χρησιμοποιείς το play speed settings

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις απλά τι είναι το play speed settings. εγώ ναι μεν το ανοίγω με το media player αλλά αυτό που γράφεις δεν ξέρω τι είναι. πως θα το αποκτήσω μου λες σε παρακαλώ, αν μπορείς αποψε. ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.